×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lufthansa chce poprawić wykrywanie turbulencji


Lufthansa pracuje nad systemem, który w oparciu o informacje zbierane w czasie rzeczywistym z samolotów będzie tworzył dokładne mapy występowania turbulencji.Wyposażone w system samoloty mają zbierać informacje o stanie powietrza w oparciu o tzw. model dyssypacji wirów. Czujniki zbiorą dane nie tylko o wpływie ruchu powietrza na samolot (np. zmianę wysokości lub prędkości), ale też o samym powietrzu - jego gęstości, temperaturze i kierunku ruchu. Na tej podstawie turbulencje zostaną zakwalifikowane na skali siły od bardzo słabych po mocne.

Dzięki przekazywaniu tych informacji w czasie rzeczywistym piloci innych samolotów będą widzieć na ekranach wyświetlaczy w kokpicie mapę głównych tras lotniczych z zaznaczonymi punktami występowania turbulencji. To pozwoli na lepsze planowanie lotu. 


Obecnie piloci dysponują bardzo ograniczonymi danymi na temat ryzyka występowania i siły turbulencji. W momencie odprawy przed lotem otrzymują prognozę na kilka godzin, ale nie wystarcza ona na pokrycie całego lotu dalekodystansowego. W trakcie rejsu piloci polegają głównie na radarze pogodowym i informacjach przekazywanych przez kontrolę ruchu lotniczego. 

Jednak źródła te nie są wystarczające w przypadku turbulencji w czystym powietrzu (clear air turbulence), nie związanych np. z frontami atmosferycznymi czy burzami. Do tego kontrolerzy nie mogą dostarczać informacji na bieżąco np. nad oceanami. To właśnie takie trudne do wcześniejszego wykrycia turbulencje są najczęściej powodem incydentów, w których ranni zostają pasażerowie nie mający zapiętych pasów.

Piloci dzielą się czasem informacjami na temat wyjątkowo silnych turbulencji z pozostałymi samolotami znajdującymi się w zasięgu fal radiowych, ale są to dane nieprecyzyjne, wybiórcze i często subiektywne. 

Nowy system ma rozwiązać ten problem. Trwają już jego testy - Lufthansa dwukrotnie zastosowała nowe rozwiązanie podczas lotów między Teheranem i Frankfurtem. gość_6ef1b - Profil
gość_6ef1b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie