ExIm Bank wraca do łask

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
20 kwietnia 2017 14:10

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump powołał dwóch członków zarządu ExIm Banku, głównego kredytodawcy dla linii z państw rozwijających się na zakup samolotów Boeinga.

Reklama

ExIm Bank, amerykański państwowy bank zajmujący się kredytowaniem transakcji zagranicznych, na których korzysta gospodarka Stanów, jest w ciągłym kryzysie od 2015 r. Republikanie krytykowali bank za nieefektywność i niewielkie przełożenie na rozwój USA, co doprowadziło do zawieszenia jego działalności na pięć miesięcy.

Co prawda w grudniu 2015 r. mandat ExIm Banku został odnowiony na cztery lata, to w zarządzie banku brakowało dwóch osób, którym skończyły się kadencje. W niepełnym składzie szefostwo banku mogło autoryzować kredyty do 10 mln dolarów – zdecydowanie zbyt mało, by pozwoliło to na finansowanie m.in. zakupu boeingów przez linie z państw rozwijających się.

Donald Trump w trakcie kampanii również wielokrotnie krytykował ExIm Bank, ale niedawno przyznał w rozmowie z "The Wall Street Journal", że zmienił zdanie. Podkreślił, że mimo błędów bilans działalności ExIm Banku dla amerykańskiej gospodarki jest korzystny. To jedna z wielu wolt prezydenta, oskarżanego przez przeciwników o brak zdefiniowanych i stałych poglądów politycznych.

Dzięki nominacji dwóch byłych republikańskich członków Izby Reprezentantów, Scotta Garretta i Spencer Bachusa, do zarządu ExIm Banku będzie on mógł udzielać kredytów o dowolnej wysokości. Co ciekawe, Scott Garrett, który ma zostać prezesem banku, jako członek Kongresu wielokrotnie bardzo głośno krytykował zasadność dalszej działalności tej instytucji.

Nominacje musi jeszcze zatwierdzić amerykański Senat. Jest on jednak kontrolowany przez Republikanów, więc nie powinno to być problemem.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama