Oblatywacz: Z Radomia do Lwowa Sprint Airem

Jakub Bujnik - Profil Jakub Bujnik
07 maja 2017 10:00
7 komentarzy
Po przegranym przetargu na obsługę połączenia z Warszawy do Zielonej Góry, Sprint Air w Polsce regularnie lata jedynie z lotniska w Radomiu. Przetestowaliśmy linię na trasie do Lwowa.  
Reklama

Sprint Air lata z Radomia 33-miejscowym samolotem Saab 340A, który na stałe stacjonuje na tym lotnisku. Loty do Lwowa odbywają się w czwartki i niedzielę. W piątki i niedziele przewoźnik lata do Pragi, w te same dni możemy także polecieć do Gdańska.

Redakcja Pasazer.com postanowiła sprawdzić połączenie na Ukraine, które wydaje się ciekawą alternatywą dla lotów za wschodnią granicę z Warszawy. Wcześniej sprawdzaliśmy trasę tej linii z Radomia do Berlina-Tegel, która została już jednak zawieszona.

Sprint Air

Sprint Air na rynku obecny jest od 2003 r. Głównym profilem tej polskiej spółki jest ruch cargo oraz czarterowy ruch pasażerski. Polski przewoźnik wykorzystuje największą na świecie flotę samolotów saab 340 w wersji cargo. We flocie znajdują się rownież samoloty ATR-72F o ładowności ponad 8 ton. Przewoźnik posiada także saaby 340 i ATR-a 72 w wersjach pasażerskich. Dodatkowo od 2009 r. Sprint Air realizuje własną usługę handlingową na Lotnisku Chopina w Warszawie.

Sprint Air - informacje praktyczne

Oferta: Polska linia lotnicza latająca regularnie z Radomia do Gdańska, Pragi i Lwowa oraz wykonująca połączenia czarterowe i cargo.
Flota: Siedem saabów 340A w wersji cargo, trzy saaby 340A - quick change (możliwa zmiana konfiguracji pasażerskiej na cargo), dwa saaby 340A w wersji pasażerskiej, cztery ATR-72F oraz jeden ATR-72 w wersji pasażerskiej.
Odprawa: Darmowa na lotnisku. Brak aplikacji mobilnej. Dwa stanowiska check-in w Radomiu, czynne według procedur 90 minut przed wylotem. Odprawa trwa chwilę, nie ma potrzeby być na lotnisku z dużym wyprzedzeniem.
Bagaż:
- rejestrowany: 1 szt. do 8 kg w taryfie Promo i do 12 kg w taryfach Eco i Flex
- podręczny: 1 szt. do 5 kg we wszystkich taryfach
Business lounge: Brak.
Układ siedzeń: 1-2. 33 miejsca na pokładzie.
Wybór miejsc: Darmowy podczas odprawy. Brak możliwości wyboru miejsc online
Posiłki na pokładzie: Woda i wafelek. Brak ciepłych dań i napojów. Brak możliwości zamawiania posiłków.
Rozrywka pokładowa: Brak dostępu do internetu, prądu i USB na pokładzie.

Bilety na stronie internetowej

Ceny biletów zaczynają się od 149 zł. Dla porównania z Warszawy LOT-em polecimy za około 260 zł lub Ukrainian Airlines (z przesiadką w Kijowie) za około 180 zł w jedną stronę. Bilety najłatwiej kupić na stronie internetowej przewoźnika - jest ona czytelna, a moduł wyszukiwania połączeń działa intuicyjnie. Już na etapie wyboru dat lotu na zielono podświetlone są dni, w które obsługiwana jest dana trasa.

Po wyborze daty lotu pasażerowie muszą wybrać jedną z trzech taryf. Bilety w taryfie Promo są najtańsze, ale umożliwiają zabranie tylko 8 kg bagażu rejestrowanego. Wszystkie zmiany danych są dodatkowo płatne.
W taryfie Eco pasażerowie mogą zabrać z sobą 12 kg bagażu rejestrowanego. Najdroższa taryfa Flex umożliwia dokonywanie zmian w dacie lotu. Bagaż kabinowy niezależnie od taryfy ograniczony jest do 5 kg.


Niezależnie od wykupionej taryfy pasażerowie są odprawiani przy tym samym stanowisku. Na pokładzie również nie ma wydzielonej klasy biznes.

Odprawa

Odprawa możliwa jest tylko na lotnisku przed odlotem. Stanowiska otwierają się według procedur 90 minut przed wylotem. Podczas naszego lotu z Radomia do Lwowa funkcjonowały dwa stanowiska check-in, które zostały otwarte na około godzinę przed wylotem. Odprawa jest darmowa i pomimo prawie pełnego obłożenia samolotu, przebiega bardzo szybko. Nie ma potrzeby być z dużym wyprzedzeniem na lotnisku. Ponieważ są to jedyne odloty z lotniska, nie ma też żadnego problemu z odnalezieniem właściwych stanowisk.


Radomskie lotnisko nadal ma bardzo słabą ofertę handlowo-gastronomiczną. Zapewne to efekt tego, że przedsiębiorcom nie opłaca się inwestować w prowadzenie sklepów w porcie lotniczym o tak niewielkim ruchu. W dni oraz godziny, w których realizowane są loty, otwarty jest tylko kiosk Relay. Znajduje się on przed kontrolą bezpieczeństwa, a więc pasażerowie nie mogą kupić np. butelki wody, którą zabiorą na pokład.

Po przejściu, bardzo zresztą szczegółowej, kontroli bezpieczeństwa, podróżni mogą jedynie obserwować zamknięte witryny sklepu duty free i kawiarni.


Pasażerowie pod samolot są zabierani dużymi, przegubowymi autokarami. Przejazd po płycie zajmuję około minuty.


Samolot, którym podróżowaliśmy do Lwowa, to saab 340A, o numerach rejestracyjnych SP-KPG. Pierwszy lot tego samolotu odbył się 19 maja 1989 r., więc wiek samolotu to prawie 28 lat. Samolot dołączył do floty Sprint Aira 22 lipca 2016 r. - jest on najnowszym nabytkiem przewoźnika. Wcześniej latał w barwach Estonian Air i wciąż nie został w pełni przemalowany. Na kadłubie nadal znajduje się naklejka reklamująca województwo lubuskie, choć Sprint Air stracił kontrakt na promocję tego regionu.

Lot

Saab 340A zabiera na pokład 33 osoby. W skład załogi wchodzi kapitan, drugi pilot i jedna stewardessa. Pasażerowie podczas trwającego niecałą godzinę lotu zostali poczęstowani wafelkiem oraz wodą. Układ siedzeń to 1-2, a zatem rezerwując miejsce w jednoosobowym rzędzie A, można liczyć na trochę więcej miejsca. Mimo hałasu typowego dla samolotów turbośmigłowych starej generacji, lot przebiegł w przyjemnej i spokojnej atmosferze. Wysokość przelotowa przy tego typu maszynie to ok. 6000 metrów, a prędkość to 450 km/h.

Lotnisko we Lwowie

We Lwowie samolot zatrzymuje się nieopodal terminala, więc tym razem spacerem pasażerowie udają się do hali przylotów. Tam czeka ich jeszcze kontrola paszportowa, która trwa dosyć długo, ponieważ każdy pasażer jest dokładnie sprawdzany w bazie komputerowej. Polacy do podróży na Ukrainę nie potrzebują wizy, ale niezbędny jest ważny paszport - nie wystarczy sam dowód osobisty.

Z lotniska do miasta możemy dostać się autobusem (za około 2 hrywny, czyli ok. 30 groszy), trolejbusem (około 3 hrywny) lub taksówką.

Zdecydowanie polecamy ostatnią opcję z uwagi na koszt i czas podróży. Taksówkarze oferują bardzo różne ceny za przejazd do centrum - od 100 do nawet 250 hrywien, czyli od 15 do około 35 złotych. We Lwowie funkcjonuje również Uber, którym udało nam się dotrzeć na lotnisko za równowartość około 5 złotych - nie jest jednak łatwo złapać tę formę transportu.

Podsumowanie

Połączenie do Lwowa z Radomia wydaje się być ciekawą alternatywą dla połączeń z Warszawy. Podczas lotu, usłyszeliśmy od załogi że na trasie Radom - Lwów, samoloty prawie zawsze latają wypełnione w 100 proc. Rozkład lotów umożliwia wyjazd na dłuższy weekend, od czwartku do niedzieli. Sam Lwów i Ukraina na pewno kuszą turystów cenami, szczególnie z uwagi na niski kurs hrywny. Latające z Warszawy linie LOT czy Ukraine International Airlines z pewnością oferują wyższy komfort, ale dla osób kierujących się ceną, lotnisko w Radomiu i połączenie Sprint Aira może być atrakcyjne. Trasa Radom - Lwów to obecnie najmocniejszy punkt w małej siatce połączeń tego przewoźnika

fot. Jakub Bujnik

linia Sprint Air zaprosiła redaktora Pasazer.com na lot
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_25f97 2017-05-10 20:55   
gość_25f97 - Profil gość_25f97
gość_4334b: Przecież SprintAir zawsze daje bilety na ok. 3 miesiące. Ostatnio nowa pula była na początku marca czyli niecały miesiąc przed pierwszym lotem z nowego rozkładu. Bilety na kolejne miesiące będą więc dostępne gdzieś pod koniec maja.
gość_4334b 2017-05-10 08:53   
gość_4334b - Profil gość_4334b
Czy mi się wydaje, czy bilety do Lwowa są dostępne tylko do połowy czerwca?
tim 2017-05-08 22:11   
tim - Profil tim
Wydaje mi się, że do Wlk. Brytanii, czy Norwegii to daleki zasięg dla tych samolotów....
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama