Airbus wybrał najbardziej innowacyjne pomysły lotnicze

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
17 kwietnia 2017 10:00
Alternatywa dla zdjęć satelitarnych, ulepszone kołowanie samolotów, nowe sposoby boardingu, nowe schowki na bagaż oraz nowy biznesowy model wykorzystania istniejących samolotów Airbusa - te pomysły konkurują w finale "Fly Your Ideas 2017".
Reklama

Airbus wybrał pięć zespołów studenckich, które będą konkurować w finale piątej edycji konkursu "Fly Your Ideas"("Pomysły z polotem"). Do wygrania jest 30 tys. euro.

Pięć zespołów, zarejestrowanych w Australii, Francji, Hongkongu, Nigerii i Wielkiej Brytanii, reprezentuje studentów dziewięciu różnych narodowości i z ośmiu uniwersytetów. Studenci reprezentują też różnorodne dyscypliny, od nauk przyrodniczych do inżynierii i biznesu.


Nowatorskie pomysły wybrano spośród ponad 350 zgłoszeń na odbywający się co dwa lata, międzynarodowy studencki konkurs firmy Airbus organizowany we współpracy z UNESCO. Studenci musieli podjąć jedno z pięciu wyzwań wskazanych przez firmę Airbus z myślą o stworzeniu przyszłych zrównoważonych rozwiązań.

Studenci niebawem udadzą się do Tuluzy we Francji i spędzą tydzień w laboratoriach Airbus ProtoSpace, gdzie będą prototypować, testować i wizualizować swoje koncepcje z wykorzystaniem najnowocześniejszego sprzętu oraz indywidualnego doradztwa pracowników firmy Airbus. Pod koniec tygodnia zespoły zaprezentują swoje nowatorskie projekty i nowo opracowane prototypy przed ekspertami firmy Airbus oraz osobistościami z branży lotniczo-kosmicznej i świata akademickiego.

Pomysły konkurujące o finałową nagrodę to:
  • Lotnicza obserwacja Ziemi (Team SkyVision, Uniwersytet Surrey, Wielka Brytania). To koncepcja, która zmienia komercyjny samolot pasażerski w urządzenie od obserwacji Ziemi poprzez zainstalowanie na spodzie kadłuba sprzętu do monitorowania aktywności naziemnej podczas lotu. Jest to alternatywa dla zdjęć satelitarnych, która otwiera nowe możliwości w takich dziedzinach jak analityka ekologiczna i urbanistyka.
  • Zwiększanie płynności i efektywności kołowania (Team Nevada, Uniwersytet im. Obafemi Awolowo, Nigeria). To system kołowania, który wykorzystuje czujniki i algorytmy do zautomatyzowanej kontroli ruchu naziemnego, zarówno w wieży kontroli lotów, jak i na pokładzie samolotu, aby znacznie usprawnić ruch na lotniskach, a przez to ograniczyć emisje.
  • Aplikacja mobilna Compact Luggage Strategy (Team PassEx, Institut d’Administration des Entreprises, IAE Tuluza, Francja). To system przyjmowania pasażerów na pokład, który wykorzystuje aplikację mobilną czasu rzeczywistego, aby przypisać pasażerom status pokładowy według rozmiaru bagażu. System Compact Luggage Strategy (CLS) rozwiązuje problemy z przechowywaniem bagażu w schowkach nad siedzeniami, dystrybuując pasażerów samolotu w zależności od rozmiaru ich bagażu.
  • Prywatny schowek na bagaż (Team DAELead, Uniwersytet Hongkoński, Hongkong). To pomysłowy projekt kabiny pasażerskiej, który umiejscawia prywatny schowek na bagaż (Private Stowage Compartment, PSC) pod nogami pasażerów, wykorzystując przestrzeń między podłogą kabiny a sufitem ładowni.
  • Powietrzna platforma strażacka A400M (Team Aquarius, Royal Melbourne Institute of Technology, Australia). To modularne rozwiązanie wykorzystujące środek gaśniczy w pojemnikach ciśnieniowych mocowanych do palet, które można szybko załadować do samolotów Airbus A400M, aby stworzyć system powietrznych platform strażackich do szybkiego gaszenia pożarów.

Airbus organizuje konkurs "Fly Your Ideas" od 2008 r. dla uniwersytetów i studentów z całego świata, aby stymulować innowacyjne pomysły na rzecz zrównoważonego lotnictwa oraz identyfikować okazje do rozwijania technologii we współpracy z akademickimi zespołami badawczymi. Konkurs uzyskał patronat UNESCO w 2012 r., który przedłużono na edycje z 2014 i 2016 r.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama