5 zdjęć z… Melbourne

Marek Stus - Profil Marek Stus
08 września 2017 11:00
Melbourne, stolica stanu Wiktoria i drugie pod względem wielkości miasto w Australii ma status kulturalnego i sportowego centrum kraju.
Reklama

Australian Open, wyścigi Formuły 1 i bardzo popularne gonitwy konne Melbourne Cup to tylko niektóre z imprez nieodłącznie kojarzących się z Melbourne. Dawna stolica Australii to także Miasto Literatury UNESCO, miejsce narodzin australijskiej kinematografii, ważny port i jedno z głównych centr biznesowych kraju. Mimo tego metropolia zaskakuje zupełnym brakiem wielkomiejskiego zgiełku i ogromną ilością świetnie utrzymanych terenów zielonych. To dlatego od wielu lat szczyci się tytułem "Najlepszego miasta do życia na świecie" przyznawanym przez tygodnik "The Economist".

1. Flinders Street Station


Melbourne jak z pocztówki. Największa stacja kolejowa miasta zlokalizowana przy skrzyżowaniu ulic Flinders i Swanston jest też prawdopodobnie najczęściej pojawiającym się motywem na kartach pocztowych ze stolicy stanu Wiktoria. Monumentalny gmach został oddany do użytku w 1910 r. i bardzo szybko stał się jednym z najruchliwszych węzłów kolejowych na świecie. Swoje komunikacyjne znaczenie zachowuje do dziś. To stąd odjeżdżają niemal wszystkie pociągi obsługujące ogromną aglomerację, a każdego dnia przez stację przewija się ponad 110 tys. pasażerów. Tuż obok Flinders Street Station znajduje się słynny Plac Federacji będący ulubionym miejscem spotkań mieszkańców Melbourne.

2. Świątynia Pamięci


To jeden z najbardziej oryginalnych gmachów w Melbourne. Wzniesiona w latach 1927-1934 Świątynia Pamięci została poświęcona wszystkim Australijczykom, którzy służyli na frontach I wojny światowej. Swoim piramidalnym kształtem i klasyczną formą nawiązuje do dwóch wielkich dzieł architektury starożytnej: Mauzoleum w Halikarnasie i świątyni Ateny na Partenonie. Obecnie mieści się tu muzeum wojny wraz z kryptą pamięci, tutaj także odbywają się najważniejsze uroczystości z okazji świąt państwowych. Dzięki atrakcyjnemu położeniu ze szczytu świątyni można podziwiać rozległą panoramę współczesnego Melbourne.

3. Nad brzegiem Yarry


Wizytówką współczesnego Melbourne są świetnie zagospodarowane brzegi przepływającej przez centrum miasta Yarry. Po jednej stronie rzeki tętniące życiem downtown z biurowcami, hotelami i galeriami handlowymi, a po drugiej stronie tereny rekreacyjne z Królewskim Ogrodem Botanicznym na czele. Schodząc niżej wzdłuż Yarry trafimy na modne bulwary wypełnione szczelnie czynnymi do późnych godzin nocnych restauracjami i barami. Jednak uwagę przykuwają tu przede wszystkim nowoczesne mosty łączące obie części miasta. Dzięki swym wymyślnym kształtom nadają mu niepowtarzalnego charakteru.

4. Wokół centrum zabytkowym tramwajem


Najlepszy sposób na zwiedzanie Melbourne? Darmowy tramwaj nr 35, czyli city circle line. Obsługiwana zabytkowymi wagonami linia objeżdża wszystkie najważniejsze atrakcje położone w centrum miasta. Przejazd na całej trasie wiodącej wzdłuż ulic Flinders, Spring i LaTrobe, a następnie Harbour Esplanade aż do Waterfront City zajmuje niespełna godzinę. Można jednak wsiadać i wysiadać na dowolnym przystanku jak często się chce. Dzięki temu tramwaj zapewnia najbardziej wygodny dla turystów sposób poruszania się po najciekawszych zakamarkach centralnego Melbourne.

5. Nowoczesna architektura Docklands


Położony niegdyś na przedmieściach miasta Port Wiktorii wraz z dokami skonstruowanymi do obsługi wielkich statków handlowych i rozbudowaną infrastrukturą kolejową stanowił ważne centrum przemysłowe dawnej metropolii. Po utracie swej pierwotnej funkcji tereny te przez kolejne dekady podupadały, a po gruntownej przebudowie i rewitalizacji zostały przekształcone w nowoczesną dzielnicę mieszkalno-rozrywkową. Dziś w porcie zamiast frachtowców cumują luksusowe jachty i statki wycieczkowe, a wokół niego wyrosły modernistyczne gmachy mieszczące biura, apartamenty i drogie butki. Miłośnicy współczesnej architektury miejskiej będą po prostu zachwyceni!

fot. Marek Stus

Z Australii na stronie Pasażer Podróże przeczytacie też recenzję hotelu Hilton w Sydney oraz "Oblatywacza" z narodowych linii Qantas (podróż w pierwszej klasie).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama