×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gdańsk z najnowszym systemem wykrywającym samoloty


Pierwszy w Polsce system multilateracyjny wykrywający samoloty działa od 30 marca w Gdańsku.


System WAM (Wide Area Multilateration) wykrywa i lokalizuje samoloty wyposażone w transpondery, używając do tego dziewięciu sensorów i czterech nadajników rozlokowanych na elementach infrastruktury naziemnej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. To właśnie PAŻP wdrożyła WAM dla gdańskiego lotniska.

- Statek powietrzny wysyła sygnał, który dociera do kilku odbiorników umieszczonych na danym obszarze. Na podstawie różnicy czasu przybycia sygnału TDOA (Time Difference of Arrival) do czterech oddalonych od siebie anten, możliwe jest określenie pozycji samolotu w płaszczyźnie 3D - wyjaśnia działanie systemu WAM Jarosław Trzoska, kierownik działu operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk.

Nowy system zwiększy bezpieczeństwo ruchu powietrznego, gdyż pozwala zastępować podstawowy zestaw radarowy w przypadku jego awarii lub przeglądu technicznego.

- Port Lotniczy Gdańsk jest pierwszym w Polsce lotniskiem z systemem dozorowania służącym do wykrywania i lokalizacji statków powietrznych przy wykorzystaniu techniki multilateracyjnej - poinformował Michał Dargacz, rzecznik prasowy gdańskiego lotniska.


fot. Finaviagość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie