Gdańsk z najnowszym systemem wykrywającym samoloty

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
14 kwietnia 2017 12:40
4 komentarze
Pierwszy w Polsce system multilateracyjny wykrywający samoloty działa od 30 marca w Gdańsku.
Reklama

System WAM (Wide Area Multilateration) wykrywa i lokalizuje samoloty wyposażone w transpondery, używając do tego dziewięciu sensorów i czterech nadajników rozlokowanych na elementach infrastruktury naziemnej Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej. To właśnie PAŻP wdrożyła WAM dla gdańskiego lotniska.

- Statek powietrzny wysyła sygnał, który dociera do kilku odbiorników umieszczonych na danym obszarze. Na podstawie różnicy czasu przybycia sygnału TDOA (Time Difference of Arrival) do czterech oddalonych od siebie anten, możliwe jest określenie pozycji samolotu w płaszczyźnie 3D - wyjaśnia działanie systemu WAM Jarosław Trzoska, kierownik działu operacyjnego Portu Lotniczego Gdańsk.

Nowy system zwiększy bezpieczeństwo ruchu powietrznego, gdyż pozwala zastępować podstawowy zestaw radarowy w przypadku jego awarii lub przeglądu technicznego.

- Port Lotniczy Gdańsk jest pierwszym w Polsce lotniskiem z systemem dozorowania służącym do wykrywania i lokalizacji statków powietrznych przy wykorzystaniu techniki multilateracyjnej - poinformował Michał Dargacz, rzecznik prasowy gdańskiego lotniska.


fot. Finavia
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_6160a 2017-04-18 13:57   
gość_6160a - Profil gość_6160a
GDN to w pierwszej kolejności powinien wymienić sprzęt do liczenia pasażerów a nie jakieś multilateracje bo z tym mają problemy. Grudzień zeszłego roku jest tego przykładem :)
gość_b529a 2017-04-18 09:14   
gość_b529a - Profil gość_b529a
To nie lotnisko tylko PAZP kupił multilateracje, a ILS moze pracowac w CAT IIIB. Do tego potrzebna jest specjalna procedura, ktora obydwie instytucje przygotowuja. Potrzebne do niej jest m.in narzedzie do monitorowania pola wzlotow, co moze zapewbic wlasnie multilateracja. Polecam lekture dokumentow...
gość_50fd0 2017-04-18 06:31   
gość_50fd0 - Profil gość_50fd0
Strata pieniędzy, tak jak to zazwyczaj w Polsce bywa.
Zamiast zainstalowac normalnego ILSa dającego możliwość ladowania bez widoczności to oni wydają kasę na różne takie gowna,.
Może dotacje dostali i musieli coś tam dla lotniska zakupić...
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama