SAS będzie walczył z LOT-em w Tallinnie?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
10 kwietnia 2017 14:30
4 komentarze
CityJet, który obsługuje dla skandynawskiego SAS-u połączenia wykonywane bombardierami CRJ900, ustanowi bazę w Tallinnie - informuje ch-aviation.net. Może to oznaczać rywalizację z LOT-em o klientów z Estonii.
Reklama

Wywodząca się z Irlandii firma CityJet specjalizuje się w operacjach white label, czyli własnymi samolotami, ale dla innych linii i w ich barwach. W ten sposób lata dla skandynawskiego SAS-u przede wszystkim z Kopenhagi, ale także ze Sztokholmu-Arlandy, Oslo i Stavanger. Samoloty spółki wykonują m.in. część połączeń ze stolicy Danii do Gdańska, Warszawy, Poznania i Wrocławia.

CityJet lata obecnie dla SAS-u do Tallinna z Kopenhagi, Sztokholmu i Oslo. To jedno z niewielu miast, do których bombardiery CRJ900 linii latają ze wszystkich trzech miast. Uruchomienie tam bazy technicznej albo operacyjnej ma zatem sens. Nie można jednak wykluczyć, że będzie to oznaczało uruchomienie nowych połączeń SAS-u ze stolicy Estonii.

Głównym przewoźnikiem w Tallinnie jest w tej chwili państwowa estońska Nordica, która wykorzystuje flotę bombardierów CRJ900 należących do Regional Jet. 49 proc. akcji tej firmy ma z kolei LOT. W praktyce polska linia kontroluje estońskie operacje i traktuje Tallinn jako drugorzędny hub.

Nie można też wykluczyć, że CityJet uruchamia bazę w Tallinnie właśnie z myślą o współpracy z Nordicą i LOT-em. Linia ma bowiem takie same samoloty, jak Regional Jet i może świadczyć usługi również dla estońskiej spółki, a nie tylko dla SAS-u.
Reklama
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
YouOughtBeWorkingNow 2017-04-10 22:20   
YouOughtBeWorkingNow - Profil YouOughtBeWorkingNow
jjemiolo: SK gra bardzo 'na własną rękę'. Oni najchętniej uczynilby z TLL swój trzecio- czy czwartorzędny hub. Natomiast za bardzo nie widzę, gdzie mieliby otworzyć połączenia z TLL. Jak sam mówisz, SK nie lubi się z LH (wszystko wskazuje na to, że masz rację), więc o dowozach do FRA czy MUC nie ma mowy. Ewentualnie mogę spróbwać otworzyć do BGO, GOT albo BLL, ale wątpię czy byłby duży popyt.

Według mnie SK będzie zwiększało ofertę z TLL do swoich hubów. To już się dzieje, SK oferuje nawet 4 loty dziennie do ARN. Dlatego odpowiadając na pytanie artykułu: nie. SK *już* walczy z LO.

Natomiast mam wrażenie, że w TLL jest bardzo silna konkurencja. Oprócz SK i Lotu-Nordici, kilka lotów dziennie do RIX oferuje BT, swoje zabiera też AY. Do tego dochodzi jeszcze oczywiście LH. Według mnie LO pownien jak najszybciej otworzyć połącznie z TLL do Rosji.

Ciekawie zapowiada się przyszłość TLL.
jjemiolo 2017-04-10 17:39   
jjemiolo - Profil jjemiolo
@YOBWN: absolutnie mozliwe, wszak nie ma zadnych oficjalnych przejawow zainteresowania LOtem ze strony SK albo odwrotnie. Poki co raczej sie nie kochaja. Moj komentarz odnosi sie jedynie do sugestii zawartej na samym koncu artykulu, ze nie jest wykluczone ze SK chodzi nie tyle o konkurencje z LO ale moze jakas forme wspolpracy, gdyz gdzies wyczytalem ze LH traktuje SK per noga a ich ambicje sie spore?
YouOughtBeWorkingNow 2017-04-10 17:20   
YouOughtBeWorkingNow - Profil YouOughtBeWorkingNow
jjemiolo: Nie, to CityJet byłby partnerem dla LO, SK nie ma tu żadnego znaczenia. CityJet oferowałby loty swoimi samolotami, ale w barwach LO. Byłaby to więc konkurencja dla SK.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama