Praskie lotnisko zainwestuje ponad 4 mld zł w rozbudowę

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 kwietnia 2017 10:00
Podczas obchodów 80-lecia działalności portu lotniczego, władze lotniska w Pradze zapowiedziały zainwestowanie 27 mld koron (ok. 4,3 mld zł) w rozbudowę, która zwiększy przepustowość portu o 6 mln pasażerów rocznie.
Reklama

W zeszłym roku praskie lotnisko odprawiło rekordową liczbę 13 mln pasażerów. W tym roku władze lotniska spodziewają się wzrostu o kolejne 8 proc., a prognoza na kolejne 20 lat mówi o średniorocznym wzroście o 3,4 proc. Tymczasem przepustowość istniejącego terminala i infrastruktury lotniczej to jedynie 15 mln pasażerów rocznie.

Dlatego niezbędne są inwestycje. W krótkim terminie, do 2020 r., lotnisko zamierza wydać 2,3 mld koron na zwiększenie przepustowości do 17 mln pasażerów rocznie. Rozbudowane zostaną stanowiska check-in oraz przejścia kontroli bezpieczeństwa. Dzięki nowym drogom kołowania szybkiego zjazdu z pasa startowego zwiększy się maksymalna liczba możliwych operacji startów i lądowań. Lotnisko prowadzi także inwestycje w obszarze dojazdu i organizacji ruchu przed terminalem.


Jednak docelowo niezbędną będą większe inwestycje. Dlatego za 27 mld koron ma zostać rozbudowany terminal 2 oraz powstać kolejna, równoległa do istniejącej droga startowa. To zwiększy przepustowość portu lotniczego do 21 mln pasażerów rocznie. W dalszych planach są już kolejne projekty, które pozwolą na obsługę nawet 28 mln pasażerów.

W nowym terminalu znajdzie się m.in. scentralizowana sortownia bagażu oraz wspólny punkt kontroli bezpieczeństwa o przepustowości do 5,5 tys. pasażerów na godzinę. Liczba stanowisk check-in zostanie zwiększona z obecnych 60 do 168. Natomiast liczba stanowisk postojowych przy terminalu wzrośnie z obecnych 50 do 75, w tym dla największych samolotów - z obecnych czterech do 18.

Prace przy rozbudowie terminala mają być prowadzone etapowo, aby nie zakłócić pracy lotniska.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama