Zakaz laptopów może być niebezpieczny

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 kwietnia 2017 07:00
1 komentarz
Europejska Agencja Bezpieczeństwa Lotniczego (EASA) wydała biuletyn skierowany do przewoźników i pasażerów, w którym zwraca uwagę na ryzyka związane z transportem elektroniki w bagażu rejestrowanym.
Reklama

Biuletyn, czyli niewiążący dokument zwracający uwagę na możliwe ryzyko dla bezpieczeństwa lotów, to bezpośrednia reakcja na wprowadzony przez władze Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych zakaz przewożenia dużej elektroniki na pokładzie. Dotyczy on pasażerów lecących z ośmiu państw Bliskiego Wschodu i wynika z ryzyka zamachów terrorystycznych.

Zgodnie z zakazem pasażerowie mogą mieć na pokładzie jedynie smartfony. Wszystkie większe urządzenia elektroniczne muszą być nadawane w bagażu rejestrowanym.

Pasazer.com od razu po wprowadzeniu zakazu informował, że może to stwarzać zagrożenie dla lotów. Większość urządzeń elektronicznych, w tym laptopy i tablety, ma baterie litowe, które są uważane za towar niebezpieczny. Dlatego EASA i przewoźnicy wolą, by były one przewożone na pokładzie, gdzie można zdecydowanie szybciej i skuteczniej zareagować na pożar baterii.

EASA zwróciła teraz uwagę na ten problem.

- Zakaz elektroniki wpłynie na znaczny wzrost liczby urządzeń elektronicznych przewożonych w bagażu rejestrowanym, co musi zostać uwzględnione przez przewoźników w ich procesie oceny ryzyka - czytamy w biuletynie unijnej organizacji.

EASA zaleca, aby przewoźnicy poinformowali pasażerów o tym, jak bezpiecznie przewozić elektronikę w bagażu rejestrowanym. Przede wszystkim urządzenia muszą być całkowicie wyłączone i zabezpieczone przed przypadkową aktywacją. Pasażerowie powinni też wyłączyć wcześniej wszystkie alarmy, powiadomienia i aplikacje, które mogą zadziałać nawet wtedy, gdy urządzenie nie jest aktywne.

Do tego EASA zaleca, aby pasażerowie ze szczególną troską zabezpieczyli urządzenia elektroniczne. Przewoźnicy z kolei powinni tak planować załadunek, aby nie doszło do nagromadzenia baterii litowych w jednej części luku lub jednym kontenerze.

Organizacja zwraca także uwagę, że obecne przepisy ICAO zakazują przewozu w bagażu rejestrowanym zapasowych baterii, power banków i e-papierosów. Przewoźnicy muszą zatem przekazać pasażerom, że takie produkty są całkowicie zabronione, ponieważ zgodnie z nowymi wytycznymi z wyjątkiem e-papierosów nie można ich mieć także na pokładzie.
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_39c5b 2017-04-10 14:02   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
Tak to jest jak bezpieczeństwo to nie jeden komponent, a wąż o dwóch głowach. Ten moment kiedy security ucina wszystko bez racjonalności, a narusza się safety. A nad tym wszystkim okrakiem przewoźnicy, którzy nic nie mogą, a wszystko muszą.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama