Surowsze kontrole na granicach. Także na lotniskach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
05 kwietnia 2017 16:00
7 komentarzy
Od 7 kwietnia zmieniają się przepisy dotyczące kontroli graniczej osób udających się poza strefę Schengen. To oznacza, że kolejki do kontroli paszportowej na lotniskach mogą się wydłużyć.
Reklama
Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej zaostrzyły przepisy Kodeksu Granicznego Schengen dotyczące zasad przekraczania granic zewnętrznych. Od 7 kwietnia wszystkie osoby przekraczające zewnętrzną granicę będą podlegać szczegółowej odprawie granicznej. Dotyczy to podróżnych udających się samolotami do Wielkiej Brytanii, Irlandii, Bułgarii, Rumunii, Chorwacji i na Cypr oraz do państw nienależących do Unii Europejskiej z wyjątkiem Islandii, Norwegii i Szwajcarii.

Zmiana regulacji Kodeksu Granicznego Schengen nakłada na wszystkie państwa członkowskie obowiązek dokładnego sprawdzania każdej osoby, która wjeżdża na terytorium strefy Schengen lub je opuszcza. Nowelizacja Kodeksu Granicznego Schengen jest reakcją Unii Europejskiej na utrzymujące się w Europie zagrożenie terrorystyczne.

Dotychczas osoby korzystające z prawa do swobodnego przemieszczania, czyli m.in. obywatele RP, podlegały tzw. odprawie minimalnej. Od piątku każda osoba przekraczająca granicę zewnętrzną we wszystkich przejściach granicznych, zarówno na drogowych, morskich, jak i w portach lotniczych, będzie poddawana szczegółowej odprawie.

Zaostrzenie przepisów będzie miało wpływ na czas trwania odprawy granicznej i może ją wydłużyć - przyznaje Straż Graniczna.

Dostosowując swoje działania do wymogów UE, polska Straż Graniczna podjęła działania, których celem jest zminimalizowanie negatywnych skutków wprowadzanych zmian.

W zależności od lokalnych potrzeb i uwarunkowań oraz w oparciu o analizy dotyczące natężenia ruchu granicznego i prognoz na dany dzień, stosowana będzie zasada elastycznego planowania funkcjonariuszy do służby. W sytuacjach tego wymagających będą uruchamiane dodatkowe stanowiska odpraw, a w przypadkach szczególnych również mobilne.

Straż Graniczna zapewnia, że sytuacja będzie na bieżąco monitorowana i odpowiednie kroki będą podejmowane stosownie do poziomu natężenia ruchu granicznego i występującego wydłużenia czasu oczekiwania podróżnych na odprawę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_39c5b 2017-04-10 13:58   
gość_39c5b - Profil gość_39c5b
Bo jak zwykle p.com wie, że gdzieś dzwoni, ale nie wie w jakim kościele. Nie o wylot, a przylot chodzi. W czasie którego pasażerowie Schengen byli sprawdzani pobieżnie. Teraz przechodzą pełną kontrolę jak pasażerowie spoza Schengen.
gość_49029 2017-04-08 17:15   
gość_49029 - Profil gość_49029
leciałem wczoraj, czyli 7/04 i nie zauważyłem najmniejszych zmian
gość_6e5ab 2017-04-06 21:29   
gość_6e5ab - Profil gość_6e5ab
tomeks - amen. O tym przeciez pisze wroord.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklamadorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy