Ryanair: Lotnictwo priorytetowe podczas Brexitu

29 marca 2017 13:10
2 komentarze
Ryanair wzywa, by brytyjscy i unijni negocjatorzy uczynili z lotnictwa jeden z obszarów priorytetowych podczas rozmów o warunkach dalszej współpracy wspólnoty z Wielką Brytanią po Brexicie.
Reklama
W opublikowanym na stronie internetowej apelu Ryanair przestrzega, że jeśli do marca 2018 r. nie będą znane ustalenia dotyczące warunków obsługi połączeń lotniczych między Unią a Wielką Brytanią po Brexicie, rejsy na tych trasach mogą zostać całkowicie zlikwidowane.

Taki wniosek wydaje się dość skrajny, ale przewoźnicy niewątpliwie potrzebują jak najszybszego wyjaśnienia warunków dalszej działalności.

Obecnie Wielka Brytania i pozostałe kraje Unii tworzą wspólny obszar lotniczy objęty zasadami całkowicie wolnego nieba. To oznacza, że linie zarejestrowane w UE mogą swobodnie i bez uzyskiwania żadnych specjalnych zgód latać na terenie całej wspólnoty, zarówno na trasach krajowych, jak i międzynarodowych.

Nie wiadomo jednak, jak ta współpraca będzie wyglądała po Brexicie. Dwie najbardziej prawdopodobne opcje to wynegocjowanie przez Wielką Brytanię dostępu do otwartego nieba (jak np. w Norwegii czy Szwajcarii) albo powrót do funkcjonowania na podstawie specjalnej umowy dwustronnej. Tę drugą trzeba by było jednak również wynegocjować i ratyfikować, co może potrwać dłużej niż sam Brexit.

Ryanair zwraca uwagę, że branża lotnicza potrzebuje odpowiedzi do marca 2018 r. To bowiem ostatni moment na planowanie oferty na sezon letni 2019 r. Zgodnie z planami brytyjskiego rządu, Brexit ma nastąpić do marca 2019 r.

Irlandzki przewoźnik przestrzega, że jeśli do marca przyszłego roku nie otrzyma od rządu jasnych informacji dotyczących warunków obsługi rejsów między Wielką Brytanią a Unią po Brexicie, może zdecydować się na prewencyjne cięcia rozkładu z wysp. W najgorszym wypadku może to doprowadzić do całkowitej zapaści unijno-brytyjskiego rynku lotniczego.

List Ryanaira został opublikowany w dniu, w którym premier Wielkiej Brytanii Theresa May podpisała formalny list informujący przewodniczącego Rady Europy o uruchomieniu procedury wyjścia ze wspólnoty zgodnie z art. 50 Traktatu o Unii Europejskiej.

Ostatnie komentarze

teemu 2017-03-29 18:06   
teemu - Profil teemu
Rada Europy nie jest organem UE, proponuję się doedukować przed pisaniem takich artykułów.
gość_66d1e 2017-03-29 13:59   
gość_66d1e - Profil gość_66d1e
I dobrze:) Niech się te potworki dalej kiszą we własnym sosie ;-) tak jak to robili przez setki lat :D
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy