×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Gdańsk: W 2016 r. były 4 mln pasażerów


Wbrew niższej statystyce podanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, port lotniczy w Gdańsku przekonuje, że w 2016 r. przekroczył próg 4 mln odprawionych pasażerów.Według lotniskowych statystyk w 2016 r. port w Gdańsku odprawił 4,01 mln pasażerów. Był to pierwszy raz, gdy pomorskie lotnisko przekroczyło próg 4 mln pasażerów. Do tej spośród portów regionalnych jedynie w Krakowie osiągnięto taką wartość. Zeszłoroczny wynik był w Gdańsku hucznie celebrowany.

Jednak w rocznym podsumowaniu Urząd Lotnictwa Cywilnego podał, że Gdańsk odprawił 3,97 mln pasażerów. W innej sytuacji taka rozbieżność zapewne pozostałaby niezauważona, ale z uwagi na kwestię przekroczenia progu 4 mln podróżnych wywołała ona żywą dyskusję internautów. 

Port lotniczy w Gdańsku przekonuje jednak, że podana przez niego statystyka jest prawidłowa. 

- Nasze dane opierają się o statystyki agentów handlingowych, którzy odprawili i wystawili rachunki za 4,01 mln pasażerów - tłumaczy Michał Dargacz, rzecznik portu lotniczego w Gdańsku. 

Rozbieżność wynika głównie z tego, że ULC nie wlicza do statystyk ruchu tranzytowego (czyli pasażerów nie opuszczających samolotu w Gdańsku) oraz lotnictwa ogólnego. Do tego Urząd zbiera dane w innych i bardziej rozbudowanych kategoriach niż zbiorcza statystyka lotniska, co powoduje, że niewielka część pasażerów zwykle nie jest wliczana do urzędowych danych. 

Dargacz zwraca uwagę, że choć w przypadku statystyk Gdańska za 2016 r. różnica jest bardzo widoczna z uwagi na próg 4 mln pasażerów, to w rzeczywistości dane ULC są niższe od lotniskowych statystyk także w innych miastach. 

Rozbieżność dla większych lotnisk to zwykle 20-40 tys. pasażerów. Lotnisko Chopina podawało, że odprawiło w zeszłym roku 12,83 mln osób, a ULC podał wartość 12,79 mln. Kraków sam podawał 4,99 mln, a Urząd - 4,97 mln. Największa rozbieżność - niemal 50 tys. pasażerów - występuje w przypadku Wrocławia. Dane ULC są zaniżone także dla mniejszych lotnisk (np. w Bydgoszczy aż o 13 tys., w Olsztynie-Mazurach - o prawie 6 tys., a w Babimoście - o ok. 500 osób). gość_9fc95 - Profil
gość_9fc95
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie