Gdańsk: W 2016 r. były 4 mln pasażerów

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 marca 2017 08:00
14 komentarzy
Wbrew niższej statystyce podanej przez Urząd Lotnictwa Cywilnego, port lotniczy w Gdańsku przekonuje, że w 2016 r. przekroczył próg 4 mln odprawionych pasażerów.
Reklama

Według lotniskowych statystyk w 2016 r. port w Gdańsku odprawił 4,01 mln pasażerów. Był to pierwszy raz, gdy pomorskie lotnisko przekroczyło próg 4 mln pasażerów. Do tej spośród portów regionalnych jedynie w Krakowie osiągnięto taką wartość. Zeszłoroczny wynik był w Gdańsku hucznie celebrowany.

Jednak w rocznym podsumowaniu Urząd Lotnictwa Cywilnego podał, że Gdańsk odprawił 3,97 mln pasażerów. W innej sytuacji taka rozbieżność zapewne pozostałaby niezauważona, ale z uwagi na kwestię przekroczenia progu 4 mln podróżnych wywołała ona żywą dyskusję internautów.

Port lotniczy w Gdańsku przekonuje jednak, że podana przez niego statystyka jest prawidłowa.

- Nasze dane opierają się o statystyki agentów handlingowych, którzy odprawili i wystawili rachunki za 4,01 mln pasażerów - tłumaczy Michał Dargacz, rzecznik portu lotniczego w Gdańsku.

Rozbieżność wynika głównie z tego, że ULC nie wlicza do statystyk ruchu tranzytowego (czyli pasażerów nie opuszczających samolotu w Gdańsku) oraz lotnictwa ogólnego. Do tego Urząd zbiera dane w innych i bardziej rozbudowanych kategoriach niż zbiorcza statystyka lotniska, co powoduje, że niewielka część pasażerów zwykle nie jest wliczana do urzędowych danych.

Dargacz zwraca uwagę, że choć w przypadku statystyk Gdańska za 2016 r. różnica jest bardzo widoczna z uwagi na próg 4 mln pasażerów, to w rzeczywistości dane ULC są niższe od lotniskowych statystyk także w innych miastach.

Rozbieżność dla większych lotnisk to zwykle 20-40 tys. pasażerów. Lotnisko Chopina podawało, że odprawiło w zeszłym roku 12,83 mln osób, a ULC podał wartość 12,79 mln. Kraków sam podawał 4,99 mln, a Urząd - 4,97 mln. Największa rozbieżność - niemal 50 tys. pasażerów - występuje w przypadku Wrocławia. Dane ULC są zaniżone także dla mniejszych lotnisk (np. w Bydgoszczy aż o 13 tys., w Olsztynie-Mazurach - o prawie 6 tys., a w Babimoście - o ok. 500 osób).

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_84673 2017-04-03 21:29   
gość_84673 - Profil gość_84673
Gdańsk zaczął liczyć podwójnie dopiero od Listopada 2016 kiedy wyszło ze nie przekroczą 4mln w "normalny sposób". Jednak dowód ze maja cos "na sumieniu" w tym ze nie podali statystyk za Grudzień tylko za cały rok . W Internecie nic jednak nie ginie - oto statystyki :Listopad 297814 (naciągnięte w górę ) , Grudzień: 306132 - Styczeń 2017 ( znów normalne liczenie ) 289091 . W Grudniu nigdy nie było więcej niż w Listopadzie ( w 2016 naciągniętym ) a w Styczniu było prawie tyle co w Grudniu - Wszystko to można sobie popatrzeć jak było za poprzednie lata . W sumie takie typowe "sowieckie" naciąganie faktów w sumie nie wiadomo po co - może żeby sobie premie wypłacić ? Powinno się tym zainteresować odpowiednie biuro..

gość_fa213 2017-04-02 13:56   
gość_fa213 - Profil gość_fa213
Rety-kotlety, ile różnych konstruktywnych spostrzeżeń :D

Już teraz wydaje się ciekawe, w jakiej kolejności ustawią się regiony po 2017. Gdańsk nie dostał nic nowego od Wizz Air na 2017 i to jest trochę zaskakujące, bo do tej pory każdego roku największe polskie bazy (jeśli nie wszystkie) coś dostawały. Swego czasu była też zapowiedź, że Gdańsk pierwszy w Polsce dostanie A321 i to będzie w 2017, ale okazało się, że w Warszawie już są dwa.
Skoro do tej pory nie ma zapowiedzi nowych tras, to na ten rok już chyba nie będzie. Oczywiście Gdańsk mocno różni się od na przykład Katowic, które bez Wizz Air prawie nie miałyby ruchu regularnego i żyłyby z czarterów, w Gdańsku jest trochę innych przewoźników, ale i tak Wizz Air odprawia tam dużą część (jeśli nie przeważającą większość) pasażerów. Ciekawe, czy z tego powodu może się zdarzyć, że Gdańsk i Katowice zamienią się miejscami? To nie byłby pierwszy raz...
gość_c0cdd 2017-03-31 23:01   
gość_c0cdd - Profil gość_c0cdd
A mnie najbardziej rozbawił komentarz o AB:) cyt. "AirBerlin zawsze uważał Gdańsk za fantastyczny punkt, który dobrze im „chodził” tyle że nie mieli na dłuższą metę odpowiednich samolotów. Na razie wracają do nas skromnie z jednym połączeniem dziennie od 4 maja

Mieć fantastyczny punkt i nie mieć samolotów? :P Pewnie ten znienawidzony Kraków im zabrał :) Gdyby faktycznie było tak kolorowo jak mówi to AB nie latał by do KRK 3-4 razy dziennie tylko ten samolot przeznaczył by na GDN. Ale Pan Kłoskowski wie lepiej niż sam AB :P
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama