×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Raport: Nowości w sezonie letnim


W życie wchodzi właśnie nowy rozkład lotów na sezon letni 2017. Przewoźnicy zaoferują z polskich lotnisk o 7,8 proc. więcej lotów i o 13,4 proc. więcej miejsc niż rok temu. Aż o niemal 20 proc. wzrośnie oferta na największym lotnisku - w Warszawie.


Jak wynika z danych OAG Schedules Analyser, w sezonie letnim przewoźnicy zaoferują na lotach z Polski ponad 13,9 mln miejsc. W sezonie letnim 2016 r. było to jedynie 12,2 mln. Liczba lotów wylatujących z polskich portów lotniczych wzrośnie o ponad 7 tys. (7,8 proc.) do 99,3 tys. 

Spośród dużych portów lotniczych największy wzrost nastąpi w Warszawie. Liczba oferowanych miejsc z Lotniska Chopina wzrośnie aż o 19,4 proc. O 16 proc. więcej miejsc linie zaoferują z Wrocławia, a o ok. 13 proc. zwiększy się oferta w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Podaż miejsc z Modlina będzie na podobnym poziomie jak rok temu, a z Poznania - spadnie o 8,5 proc. 

Wśród małych lotnisk, którym łatwiej o duży wzrost procentowy z uwagi na niską bazę, liderami wzrostu pod względem podaży miejsc będą Olsztyn-Mazury (66 proc.), Babimost (39 proc.) i Lublin (27,2 proc.). Wzrost odnotuje także Szczecin (o 19,7 proc.). Podaż miejsc w Rzeszowie i Bydgoszczy będzie podobna jak rok temu, w Łodzi odnotowany zostanie spadek o 10,7 proc., natomiast lotnisko w Radomiu zanotuje spadek liczby oferowanych miejsc aż o 83,7 proc. 

Dane OAG Schedules Analyser nie są kompletne i mogą się jeszcze zmienić. Firma uwzględnia w swoich rozkładach tylko część połączeń czarterowych, co wpływa szczególnie na dane dot. Katowic i Poznania, gdzie ten typ ruchu ma szczególnie duży udział. Dane opierają się o połączenia ogłoszone i wprowadzone do sprzedaży do 26 marca. 

Poniżej przedstawiamy nowe trasy ze wszystkich polskich lotnisk. 

Warszawa

Na początku kwietnia LOT uruchomi bezpośrednie połączenie z Warszawy do Los Angeles, kilka tygodni później wystartują także loty do Newark, Astany, Puli oraz Podgoricy. W czerwcu LOT uruchomi też rejsy z Lotniska Chopina do Stuttgartu, a w lipcu - do Kowna, co będzie wynikało z zamknięcia lotniska w Wilnie. Latem będą także obsługiwane zainaugurowane kilka tygodni przed formalnym rozpoczęciem sezonu letniego połączenia krajowe do Babimostu oraz międzynarodowe do Kijowa-Żulian. 


Ryanair uruchomi nowe połączenie krajowe do Szczecina, a siatka połączeń Wizz Aira z Lotniska Chopina wzbogaci się o loty do Billund, Bratysławy, Bukaresztu, Kijowa-Żulian, Lamezii, Lyonu, Nicei, Santander, Splitu i Wilna. 

Latem przywrócone zostaną także sezonowe połączenia Air Canada Rouge do Toronto, WOW Air do Keflaviku i Wizz Aira do Alghero na Sardynii, a także LOT-u do Splitu, Zadaru i Połągi. 

Modlin

W sezonie letnim Ryanair uruchomi nowe loty z Modlina do Neapolu, Faro oraz Cagliari, a po zimowej przerwie powrócą rejsy na Korfu, Kretę, Majorkę, Sycylię, do Pizy oraz Salonik. 

Kraków

Po kilkuletniej przerwie LOT ponownie poleci bezpośrednio z Krakowa do Chicago. Nowością w sezonie letnim będą także bezpośrednie loty z Krakowa do Tel Awiwu - połączenie obsługiwane będzie przez El Al. Pod koniec marca wystartują rejsy SAS z Krakowa do Sztokholmu-Arlandy, a Eurowings poleci do Dusseldorfu. Siatka połączeń Ryanair z Krakowa wzbogaci się o nowe trasy do Pescary, Treviso, Lamezii, Porto, Lourdes, Chanii oraz Walencji. 


Po zimowej przerwie do oferty krakowskiego lotniska powrócą także loty do Pafos, Pizy, Trapani oraz na Majorkę. W sezonie letnim oferowane będą także loty Aegean Airlines do Aten, Eurowings do Stuttgartu, Iberii Express do Madrytu oraz Vuelinga do Barcelony. 

Gdańsk

W połowie maja na lotnisku w Gdańsku po raz pierwszy wyląduje samolot linii lotniczych KLM - holenderski przewoźnik uruchomi bezpośrednie loty z Amsterdamu. Powrót do Gdańska zapowiedziały linie lotnicze airberlin, które ponownie zaoferują loty do Berlina. SAS uruchomi z gdańskiego lotniska bezpośrednie rejsy do Bergen. 


Siatka połączeń Ryanair z Gdańska wzbogaci się w sezonie letnim o dwa nowe połączenia do Neapolu oraz Vaxjo, po zimowej przerwie powracają także loty do Alicante oraz Pizy, a utrzymane zostaną dotąd oferowane zimą rejsy do Mediolanu-Bergamo. W połowie czerwca bezpośrednie połączenie z gdańskiego lotniska do Tel Awiwu uruchomią linie lotnicze LOT.

Katowice

Ryanair uruchomi loty do Hamburga, a na początku maja wystartują loty z Katowic do Amsterdamu obsługiwane przez linie Transavia. W czerwcu Wizz Air uruchomi bezpośrednie loty z Katowic do Splitu, powrócą także loty do Alghero na Sardynii. Utrzymane zostaną wszystkie uruchomione zimą trasy Wizz Aira: w tym do Dubaju-DWC, Lizbony, na Maltę i Wyspy Kanaryjskie.

Wrocław

W sezonie letnim linie LOT uruchomią bezpośrednie loty z Wrocławia do Tel Awiwu. W połowie kwietnia wystartują rejsy Wizz Aira z wrocławskiego lotniska do Lwowa, a pod koniec maja uruchomione zostaną loty do Keflaviku na Islandii. Ryanair zaoferuje pasażerom rejsy na nowych trasach do Lizbony oraz na Majorkę.

Poznań

W maju po zimowej przerwie powracają bezpośrednie loty Ryanaira na Korfu, utrzymane na lato zostanie także uruchomione zimą 2016 r. połączenie do Alicante. LOT uruchomi w czerwcu bezpośrednie rejsy z Poznania do Tel Awiwu. Pod koniec sierpnia wystartuje nowe połączenie Wizz Aira z Poznania do Kijowa. 

Rzeszów

Po zimowej przerwie powracają loty Ryanair na Korfu. Podkarpackie lotnisko nie otrzyma w tym sezonie letnim ani jednej całkowicie nowej trasy.

Lublin

Pod koniec marca uruchomione zostaną rejsy z Lublina do Monachium realizowane przez BMI Regional. Na początku kwietnia ma ruszyć połączenie z Lublina do Barcelony obsługiwane przez czarterowe linie Small Planet Airlines. W sezonie letnim wystartują bezpośrednie loty z Lublina do Tel Awiwu obsługiwane przez LOT. W maju wystartują loty z Lublina do Liverpoolu, a pod koniec sierpnia uruchomione zostanie połączenie do Kijowa - obie trasy uruchomią linie Wizz Air.

Łódź

Na początku lutego Łódź straciła połączenie do Paryża, pod koniec marca skasowane zostaną także loty do Amsterdamu - obie trasy obsługiwane były przez linie lotnicze Adria Airways. Na razie nie wiadomo nic o nowościach z łódzkiego lotniska. 

Szczecin

W sezonie letnim linie lotnicze Ryanair uruchomią loty ze Szczecina do Warszawy.

Bydgoszcz

Po zimowej przerwie ponownie linia Mistral Air poleci z Bydgoszczy do Rzymu-Fiumicino, a Ryanair - do Weeze i Glasgow. Nie zostanie uruchomiona żadna zupełnie nowa trasa.

Olsztyn-Mazury

W maju linie lotnicze Wizz Air uruchomią rejsy z lotniska w Szymanach do Oslo-Torp. 

Radom

Pod koniec marca lotnisko w Radomiu straciło połączenie do Wrocławia, w sezonie letnim niezmiennie będzie można polecieć liniami Sprint Air do Gdańska, Lwowa oraz Pragi. Z portu lotniczego nie będzie oferowana żadna nowa trasa. 

Zielona Góra

Od marca nowością w Babimoście są samoloty LOT-u, które przejęły obsługiwaną wcześniej przez Sprint Aira trasę do Warszawy.


gość_63a18 - Profil
gość_63a18
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie