Raport: Nowości w sezonie letnim

Anna Żuchlińska - Profil Anna Żuchlińska
26 marca 2017 15:30
11 komentarzy
W życie wchodzi właśnie nowy rozkład lotów na sezon letni 2017. Przewoźnicy zaoferują z polskich lotnisk o 7,8 proc. więcej lotów i o 13,4 proc. więcej miejsc niż rok temu. Aż o niemal 20 proc. wzrośnie oferta na największym lotnisku - w Warszawie.
Reklama

Jak wynika z danych OAG Schedules Analyser, w sezonie letnim przewoźnicy zaoferują na lotach z Polski ponad 13,9 mln miejsc. W sezonie letnim 2016 r. było to jedynie 12,2 mln. Liczba lotów wylatujących z polskich portów lotniczych wzrośnie o ponad 7 tys. (7,8 proc.) do 99,3 tys.

Spośród dużych portów lotniczych największy wzrost nastąpi w Warszawie. Liczba oferowanych miejsc z Lotniska Chopina wzrośnie aż o 19,4 proc. O 16 proc. więcej miejsc linie zaoferują z Wrocławia, a o ok. 13 proc. zwiększy się oferta w Krakowie, Gdańsku i Katowicach. Podaż miejsc z Modlina będzie na podobnym poziomie jak rok temu, a z Poznania - spadnie o 8,5 proc.

Wśród małych lotnisk, którym łatwiej o duży wzrost procentowy z uwagi na niską bazę, liderami wzrostu pod względem podaży miejsc będą Olsztyn-Mazury (66 proc.), Babimost (39 proc.) i Lublin (27,2 proc.). Wzrost odnotuje także Szczecin (o 19,7 proc.). Podaż miejsc w Rzeszowie i Bydgoszczy będzie podobna jak rok temu, w Łodzi odnotowany zostanie spadek o 10,7 proc., natomiast lotnisko w Radomiu zanotuje spadek liczby oferowanych miejsc aż o 83,7 proc.

Dane OAG Schedules Analyser nie są kompletne i mogą się jeszcze zmienić. Firma uwzględnia w swoich rozkładach tylko część połączeń czarterowych, co wpływa szczególnie na dane dot. Katowic i Poznania, gdzie ten typ ruchu ma szczególnie duży udział. Dane opierają się o połączenia ogłoszone i wprowadzone do sprzedaży do 26 marca.

Poniżej przedstawiamy nowe trasy ze wszystkich polskich lotnisk.

Warszawa

Na początku kwietnia LOT uruchomi bezpośrednie połączenie z Warszawy do Los Angeles, kilka tygodni później wystartują także loty do Newark, Astany, Puli oraz Podgoricy. W czerwcu LOT uruchomi też rejsy z Lotniska Chopina do Stuttgartu, a w lipcu - do Kowna, co będzie wynikało z zamknięcia lotniska w Wilnie. Latem będą także obsługiwane zainaugurowane kilka tygodni przed formalnym rozpoczęciem sezonu letniego połączenia krajowe do Babimostu oraz międzynarodowe do Kijowa-Żulian.


Ryanair uruchomi nowe połączenie krajowe do Szczecina, a siatka połączeń Wizz Aira z Lotniska Chopina wzbogaci się o loty do Billund, Bratysławy, Bukaresztu, Kijowa-Żulian, Lamezii, Lyonu, Nicei, Santander, Splitu i Wilna.

Latem przywrócone zostaną także sezonowe połączenia Air Canada Rouge do Toronto, WOW Air do Keflaviku i Wizz Aira do Alghero na Sardynii, a także LOT-u do Splitu, Zadaru i Połągi.

Modlin

W sezonie letnim Ryanair uruchomi nowe loty z Modlina do Neapolu, Faro oraz Cagliari, a po zimowej przerwie powrócą rejsy na Korfu, Kretę, Majorkę, Sycylię, do Pizy oraz Salonik.

Kraków

Po kilkuletniej przerwie LOT ponownie poleci bezpośrednio z Krakowa do Chicago. Nowością w sezonie letnim będą także bezpośrednie loty z Krakowa do Tel Awiwu - połączenie obsługiwane będzie przez El Al. Pod koniec marca wystartują rejsy SAS z Krakowa do Sztokholmu-Arlandy, a Eurowings poleci do Dusseldorfu. Siatka połączeń Ryanair z Krakowa wzbogaci się o nowe trasy do Pescary, Treviso, Lamezii, Porto, Lourdes, Chanii oraz Walencji.


Po zimowej przerwie do oferty krakowskiego lotniska powrócą także loty do Pafos, Pizy, Trapani oraz na Majorkę. W sezonie letnim oferowane będą także loty Aegean Airlines do Aten, Eurowings do Stuttgartu, Iberii Express do Madrytu oraz Vuelinga do Barcelony.

Gdańsk

W połowie maja na lotnisku w Gdańsku po raz pierwszy wyląduje samolot linii lotniczych KLM - holenderski przewoźnik uruchomi bezpośrednie loty z Amsterdamu. Powrót do Gdańska zapowiedziały linie lotnicze airberlin, które ponownie zaoferują loty do Berlina. SAS uruchomi z gdańskiego lotniska bezpośrednie rejsy do Bergen.


Siatka połączeń Ryanair z Gdańska wzbogaci się w sezonie letnim o dwa nowe połączenia do Neapolu oraz Vaxjo, po zimowej przerwie powracają także loty do Alicante oraz Pizy, a utrzymane zostaną dotąd oferowane zimą rejsy do Mediolanu-Bergamo. W połowie czerwca bezpośrednie połączenie z gdańskiego lotniska do Tel Awiwu uruchomią linie lotnicze LOT.

Katowice

Ryanair uruchomi loty do Hamburga, a na początku maja wystartują loty z Katowic do Amsterdamu obsługiwane przez linie Transavia. W czerwcu Wizz Air uruchomi bezpośrednie loty z Katowic do Splitu, powrócą także loty do Alghero na Sardynii. Utrzymane zostaną wszystkie uruchomione zimą trasy Wizz Aira: w tym do Dubaju-DWC, Lizbony, na Maltę i Wyspy Kanaryjskie.

Wrocław

W sezonie letnim linie LOT uruchomią bezpośrednie loty z Wrocławia do Tel Awiwu. W połowie kwietnia wystartują rejsy Wizz Aira z wrocławskiego lotniska do Lwowa, a pod koniec maja uruchomione zostaną loty do Keflaviku na Islandii. Ryanair zaoferuje pasażerom rejsy na nowych trasach do Lizbony oraz na Majorkę.

Poznań

W maju po zimowej przerwie powracają bezpośrednie loty Ryanaira na Korfu, utrzymane na lato zostanie także uruchomione zimą 2016 r. połączenie do Alicante. LOT uruchomi w czerwcu bezpośrednie rejsy z Poznania do Tel Awiwu. Pod koniec sierpnia wystartuje nowe połączenie Wizz Aira z Poznania do Kijowa.

Rzeszów

Po zimowej przerwie powracają loty Ryanair na Korfu. Podkarpackie lotnisko nie otrzyma w tym sezonie letnim ani jednej całkowicie nowej trasy.

Lublin

Pod koniec marca uruchomione zostaną rejsy z Lublina do Monachium realizowane przez BMI Regional. Na początku kwietnia ma ruszyć połączenie z Lublina do Barcelony obsługiwane przez czarterowe linie Small Planet Airlines. W sezonie letnim wystartują bezpośrednie loty z Lublina do Tel Awiwu obsługiwane przez LOT. W maju wystartują loty z Lublina do Liverpoolu, a pod koniec sierpnia uruchomione zostanie połączenie do Kijowa - obie trasy uruchomią linie Wizz Air.

Łódź

Na początku lutego Łódź straciła połączenie do Paryża, pod koniec marca skasowane zostaną także loty do Amsterdamu - obie trasy obsługiwane były przez linie lotnicze Adria Airways. Na razie nie wiadomo nic o nowościach z łódzkiego lotniska.

Szczecin

W sezonie letnim linie lotnicze Ryanair uruchomią loty ze Szczecina do Warszawy.

Bydgoszcz

Po zimowej przerwie ponownie linia Mistral Air poleci z Bydgoszczy do Rzymu-Fiumicino, a Ryanair - do Weeze i Glasgow. Nie zostanie uruchomiona żadna zupełnie nowa trasa.

Olsztyn-Mazury

W maju linie lotnicze Wizz Air uruchomią rejsy z lotniska w Szymanach do Oslo-Torp.

Radom

Pod koniec marca lotnisko w Radomiu straciło połączenie do Wrocławia, w sezonie letnim niezmiennie będzie można polecieć liniami Sprint Air do Gdańska, Lwowa oraz Pragi. Z portu lotniczego nie będzie oferowana żadna nowa trasa.

Zielona Góra

Od marca nowością w Babimoście są samoloty LOT-u, które przejęły obsługiwaną wcześniej przez Sprint Aira trasę do Warszawy.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_da6aa 2017-03-30 11:21   
gość_da6aa - Profil gość_da6aa
jogib: jesteś w błędzie ilość podawana pax dotyczy całości !! miejsc wylotowych a nie tylko nowości ( gdyby tylko nowości wzrosty były by prawie 100%na wszystkich lotniskach !!!) i dlatego rzetelność tych danych jest wątpliwa a przynajmniej formuła ich wyliczeń i publikacji. Ale czas zweryfikuje te dane.....
gość_b69ca 2017-03-28 11:27   
gość_b69ca - Profil gość_b69ca
wegetacja
gość_d7299 2017-03-28 10:32   
gość_d7299 - Profil gość_d7299
a PL Rzeszów-Jasionka?
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama