Elektryczne samoloty pasażerskie w ciągu dekady?

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
23 marca 2017 09:30
7 komentarzy
Amerykański start-up Wright Electric chce w ciągu 10 lat opracować w pełni elektryczny samolot pasażerski o pojemności ok. 150 pasażerów i zasięgu do ok. 500 km. Ma to znacząco obniżyć koszty biletów.
Reklama

Pomysł został zaprezentowany podczas drugiego dnia dorocznego pokazu najbardziej obiecujących start-upów wspieranych przez kalifornijski inkubator Y Generator. To oznacza, że projekt został przez ekspertów uznany za realistyczny i obiecujący. Y Generator wcześniej pomógł wystartować spółkom takim jak Airbnb czy Dropbox.

Z Wright Electric współpracuje też easyJet. Przewoźnik podkreśla, że aktywnie uczestniczy w pracach, aby przekazać producentowi potrzeby i oczekiwania linii lotniczych.

Samolot Wright Electric ma być krótkodystansowy i całkowicie bezemisyjny. Baterie będą zamontowane w specjalnym pojemniku przypominającym kontener na cargo, co umożliwi ich szybką wymianę na lotnisku. Samolot nie będzie zatem musiał oczekiwać na naładowanie baterii.


Maszyna ma być znacznie cichsza, a dzięki wyeliminowaniu kosztów paliwa także tańsza w obsłudze, co ma przełożyć się na niższe ceny biletów.

Na razie największym wyzwaniem dla Wright Electric jest pojemność baterii. Obecne baterie stosowane w samochodach elektrycznych wystarczają na pokonanie nawet do 500 km bez ładowania, ale zapotrzebowanie na energię w samolocie jest nieporównywalnie większe. Jednak eksperci zwracają uwagę, że w ostatnich latach tempo usprawnień baterii znacznie przyspieszyło. Są one coraz tańsze i bardziej pojemne, co pozwala mieć nadzieję, że w ciągu 10 lat plany Wright Electric będą bliższe realizacji.

Na razie spółka koncentruje się na zaprojektowaniu samego samolotu i czeka na opracowanie odpowiednich baterii. Wright Electric zapowiada też, że jeśli nie dojdzie do znacznego postępu w obszarze pojemności baterii, jej samolot będzie mógł też funkcjonować jako hybryda, co i tak powinno przynieść oszczędności.

fot. Wright Electric
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_00546 2017-03-24 21:00   
gość_00546 - Profil gość_00546
Jeśli Lockheed Martin osiągnie to co planuje odnośnie "mini" reaktora zimnej fuzji to żadne akumulatory nie będą potrzebne a samoloty i statki będą miały nie ograniczony zasięg. O ile oczywiście do tego dojdzie. zobacz link
gość_41e2e 2017-03-24 19:36   
gość_41e2e - Profil gość_41e2e
i będzie Electrolux 787 oraz rodzina Zelmer 320
lmajchrowski 2017-03-24 02:36   
lmajchrowski - Profil lmajchrowski
"dzięki wyeliminowaniu kosztów paliwa także tańsza w obsłudze" a to prad nie bedzie kosztowal tak jak baterie ktore traca swoja zywotnosc ?? Slabo to widze chyba bardziej wodor
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama