×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Elektryczne samoloty pasażerskie w ciągu dekady?


Amerykański start-up Wright Electric chce w ciągu 10 lat opracować w pełni elektryczny samolot pasażerski o pojemności ok. 150 pasażerów i zasięgu do ok. 500 km. Ma to znacząco obniżyć koszty biletów.


Pomysł został zaprezentowany podczas drugiego dnia dorocznego pokazu najbardziej obiecujących start-upów wspieranych przez kalifornijski inkubator Y Generator. To oznacza, że projekt został przez ekspertów uznany za realistyczny i obiecujący. Y Generator wcześniej pomógł wystartować spółkom takim jak Airbnb czy Dropbox. 

Z Wright Electric współpracuje też easyJet. Przewoźnik podkreśla, że aktywnie uczestniczy w pracach, aby przekazać producentowi potrzeby i oczekiwania linii lotniczych. 

Samolot Wright Electric ma być krótkodystansowy i całkowicie bezemisyjny. Baterie będą zamontowane w specjalnym pojemniku przypominającym kontener na cargo, co umożliwi ich szybką wymianę na lotnisku. Samolot nie będzie zatem musiał oczekiwać na naładowanie baterii. 


Maszyna ma być znacznie cichsza, a dzięki wyeliminowaniu kosztów paliwa także tańsza w obsłudze, co ma przełożyć się na niższe ceny biletów. 

Na razie największym wyzwaniem dla Wright Electric jest pojemność baterii. Obecne baterie stosowane w samochodach elektrycznych wystarczają na pokonanie nawet do 500 km bez ładowania, ale zapotrzebowanie na energię w samolocie jest nieporównywalnie większe. Jednak eksperci zwracają uwagę, że w ostatnich latach tempo usprawnień baterii znacznie przyspieszyło. Są one coraz tańsze i bardziej pojemne, co pozwala mieć nadzieję, że w ciągu 10 lat plany Wright Electric będą bliższe realizacji. 

Na razie spółka koncentruje się na zaprojektowaniu samego samolotu i czeka na opracowanie odpowiednich baterii. Wright Electric zapowiada też, że jeśli nie dojdzie do znacznego postępu w obszarze pojemności baterii, jej samolot będzie mógł też funkcjonować jako hybryda, co i tak powinno przynieść oszczędności.

fot. Wright Electricgość_69048 - Profil
gość_69048
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie