×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Bruksela znów karze linie za zmowę w sektorze cargo


Komisja Europejska ponownie nałożyła niemal 800 mln euro kary na 11 przewoźników za zmowę cenową w segmencie przewozu ładunków. Poprzednią karę, nałożoną w 2010 r., w 2015 r. anulował sąd ze względu na uchybienia proceduralne.


Kartel cargo to jedna z najgłośniejszych i największych spraw antymonopolowych prowadzonych przez Komisję Europejską. 

Zgodnie z nową decyzją 11 przewoźników ma zapłacić łącznie 776,45 mln euro kary. Najwyższą karę (182,9 mln euro) otrzymały linie Air France, a ponad 100 mln euro zapłacą też KLM (127,2 mln euro) i British Airways (104 mln euro). Ukarane zostały też linie Air Canada, Martinair, Cargolux, Cathay Pacific, Japan Airlines, LAN Chile, SAS i Singapore Airlines. Luthansa i Swiss również uczestniczyły w zmowie cenowej, ale ponieważ same zgłosiły istnienie nielegalnego kartelu do Komisji, otrzymały pełen immunitet od kar.

W porównaniu do oryginalnej decyzji z 2010 r. wysokości kar nie zostały zmienione z wyjątkiem kary dla linii Martinair. Została ona obniżona z 29,5 do 15,4 mln euro z uwagi na to, że przychody spółki znacznie spadły, a prawo ogranicza wysokość kary do 10 proc. przychodów. W nowej decyzji nie uwzględniono linii Qantas, która w 2010 r. dostała karę w wysokości 8,9 mln euro. Australijska spółka jako jedyna nie odwołała się jednak od decyzji, więc oryginalna kara zachowała moc prawną. 

Kary zostały nałożone za to, że w okresie od 1999 do 2006 r. (niektóre linie zostały ukarane tylko za część tego okresu) przewoźnicy w nielegalny sposób współpracowali przy ustalaniu cen. Kartel rozpoczął się od uzgodnienia wysokości dopłat paliwowych, a potem został rozszerzony o współpracę w zakresie ustalania wspólnych opłat związanych z bezpieczeństwem. Do tego przewoźnicy ustalili, że nie będą płacić prowizji pośrednikom, przez co zlikwidowali jakąkolwiek konkurencję cenową.  

W 2015 r. unijny sąd nie zakwestionował samego istnienia kartelu, ale uznał, że decyzja Komisji była wydana z naruszeniem procedur. Sędziowie orzekli, że brukselska administracja w uzasadnieniu decyzji podała złe, niewystarczające i częściowo wewnętrznie sprzeczne powody nałożenia kar. Do tego także w trakcie śledztwa postępowanie Komisji nie przebiegało w pełni zgodnie z zasadami (np. linie odniosły się do pierwotnych zarzutów, które potem zostały zmienione - ale do poprawek przewoźnicy nie mogli już zgłosić uwag). 

Przewoźnicy na razie nie podjęli jeszcze decyzji, czy znów będą się odwoływać. 


gość_71e4b - Profil
gość_71e4b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie