×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Polskie lotniska urosły o 16,2 proc. w lutym


Polskie lotniska odprawiły w lutym niecałe 2,4 mln pasażerów, co stanowiło wzrost o 16,2 proc. - wynika z szacunków Pasazer.com. Po raz kolejny dynamikę napędzało Lotnisko Chopina.


Danych za luty do tej pory nie opublikowały lotniska w Modlinie, Szczecinie, Olsztynie-Mazurach, Radomiu i Babimoście. 

Lutowa liczba odprawionych pasażerów jest o ok. 50 tys. pasażerów niższa niż w styczniu, natomiast dynamika spadła w porównaniu do pierwszego miesiąca roku o 3,7 pkt. proc. 


Wzrost po raz kolejny napędzało notujące obecnie świetne wyniki warszawskie Lotnisko Chopina. Największy w Polsce port lotniczy odprawił w lutym 939 tys. pasażerów - o 26,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Był to największy wzrost w kraju zarówno pod względem procentowym, jak i pod względem wartości bezwzględnych. 

Za wzrosty w Warszawie odpowiadają przede wszystkim LOT i Ryanair. Polski przewoźnik zwiększył w porównaniu do lutego zeszłego roku ofertę o ok. 60 tys. miejsc (ok. 12 proc.). Irlandzki low-cost w lutym zaoferował również ok. 60 tys. miejsc na trasach z Warszawy do Wrocławia i Gdańska, podczas gdy rok temu nie latał z Lotniska Chopina. W mniejszym stopniu do wzrostu przyczynił się Wizz Air, który zwiększył ofertę o 22 tys. miejsc (ok. 17 proc.). 

Drugie z polskich lotnisk, Kraków, było na drugim miejscu pod względem tempa wzrostów. Port zwiększył liczbę pasażerów o 17 proc. do 362,7 tys. To głównie efekt rozszerzenia podaży Ryanaira o ponad 10 proc. (o ok. 18 tys. miejsc) i easyJeta o niemal 50 proc. (o ok. 23 tys. miejsc). 

Dwucyfrowe wzrosty zanotowały także inne duże polskie lotniska regionalne: Wrocław (o 16,6 proc. do 177 tys.), Gdańsk (o 11 proc. do 278 tys.) i Katowice (o 10,3 proc. do 178 tys.). Poznań również urósł, ale znacznie wolniej, bo tylko o 3,6 proc. do 98,3 tys. pasażerów. We wszystkich tych portach za wzrost odpowiadały linie Wizz Air i Ryanair. 

Według szacunków Pasazer.com opartych o rynkowe trendy w wypełnieniu samolotów i dane o podaży miejsc Modlin zanotował w lutym spadek o ok. 5,5 proc. do ok. 210 tys. odprawionych pasażerów. Lotnisko nie podało jednak pełnych oficjalnych statystyk. 

Spośród mniejszych lotnisk, które opublikowały statystyki, wzrost zanotowała jedynie Łódź. Na minusie luty zakończyły Lublin, Rzeszów i zwłaszcza Bydgoszcz, która straciła 16,8 proc. pasażerów z uwagi na ograniczenie oferty Ryanaira. gość_610cc - Profil
gość_610cc
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie