Fraport z koncesją na dwa brazylijskie lotniska

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
19 marca 2017 08:00
Spółka Fraport AG, właściciel m.in. lotniska we Frankfurcie, zdobyła koncesje na lotniska w Fortalezie i Porto Alegre w Brazylii. Łącznie niemiecki operator zapłaci za te koncesje ok. 560 mln euro.
Reklama

Fraport zwyciężył w licytacji organizowanej przez rząd Brazylii, która stanowiła trzecią rundę programu prywatyzacji lotnisk w tym kraju. Za 25-letnią koncesję na zarządzanie lotniskiem w Porto Alegre niemiecka spółka zapłaci ok. 113 mln euro, a za 30-letnią na lotnisko w Fortalezie - 447 mln euro. Do tej pory operatorem lotnisk był państwowy brazylijski podmiot Infraero. Fraport przejmie w ramach koncesji 100 proc. udziałów w lotniskach i poza ustaloną opłatą koncesyjną będzie też wnosił do budżetu Brazylii roczne opłaty w wysokości 5 proc. przychodów lotnisk.

W związku z pozyskaniem koncesji Fraport liczy na dodatkowe ok. 350 mln euro do wyniku EBITDA w pierwszych pięciu lat obsługi portów w Fortalezie i Porto Alegre. Wydatki mają wynieść kilkadziesiąt milionów euro, a dług spółki wzrośnie o ok. 700 mln euro netto.

Port lotniczy Fortaleza znajduje się na północno-wschodnim skraju Brazylii w stanie Ceara. Lotnisko w 2016 r. obsłużyło 5,7 mln pasażerów, co dało mu dwunaste miejsce w kraju. W latach 2005-2016 port średnio rósł o 6,8 proc. rocznie.

Lotnisko Porto Alegre znajduje się z kolei w południowym stanie Rio Grande do Sul i w 2016 r. obsłużyło 9,6 mln pasażerów (szóste miejsce w kraju). Średnioroczny wzrost w ciągu ostatniej dekady wyniósł 7,3 proc.

Fraport AG jest także koncesjonariuszem 14 lotnisk w Grecji, większościowym właścicielem portów lotniczych w Limie, Warnie i Burgas oraz Lublanie, a także akcjonariuszem portów w Antalyi, Sankt Petersburgu, Hanowerze, Xi'an i Delhi.
Reklama
W tym temacie przeczytasz
Brak wiadomości
Pasazer.com na Facebooku
...wczytuję...

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama