×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Decyzja o budowie CPL już oficjalna


Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o przygotowaniu kierunkowej uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL) - poinformował Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury, cytowany przez PAP. To potwierdza nasze doniesienia.


Decyzja Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, organu doradczego Rady Ministrów kierującego polityką gospodarczą kraju, jest kierunkowa. Uchwałę o budowie CPL przyjmie w następnej kolejności rząd. Z kolei działający w ramach Ministerstwa Infrastruktury zespół ds. centralnego lotniska zajmie się opracowaniem szczegółów dotyczących położenia, wielkości i finansowania nowego lotniska. Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, cytowany przez PAP, przyznał, że Polska nie może liczyć na środki unijne.

Szefem KERM jest wicepremier Mateusz Morawiecki. Budowa CPL wpisuje się w jego Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, tzw. plan Morawieckiego, zakładającą m.in. wzrost inwestycji wewnętrznych.

O tym, że w rządzie zapadła już polityczna decyzja o budowie CPL, Pasazer.com informował już w poniedziałek

CPL będzie zupełnie nowym lotniskiem o przepustowości do ok. 50 mln pasażerów rocznie. W grę nie wchodzi już rozbudowa do tej roli Modlina, skreślona została też idea duoportu jako docelowego rozwiązania. Nowe lotnisko zostanie zbudowane między Warszawą a Łodzią.

Lotnisko Chopina ma zostać zamknięte po uruchomieniu CPL. Do czasu oddania nowego lotniska rozbudowywane w miarę możliwości będą obydwa działające w rejonie Warszawy lotniska. 

Według dotychczasowych analiz budowa CPL może potrwać nawet 17 lat, w tym trzy lata przeznaczone na projektowanie. Przedstawiciele PPL i LOT-u liczą jednak na skrócenie tego terminu. Koszty inwestycji szacuje się na ok. 25 mld zł bez uwzględnienia budowy dróg dojazdowych i linii kolejowych. Najprawdopodobniej budowę sfinansuje Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju.

Według naszych informacji, efekty prac ministerialnego zespołu wraz ze szczegółami dotyczącymi inwestycji będą znane w ciągu dwóch miesięcy.

gość_034c8 - Profil
gość_034c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie