Decyzja o budowie CPL już oficjalna

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 marca 2017 11:20
37 komentarzy
Komitet Ekonomiczny Rady Ministrów podjął decyzję o przygotowaniu kierunkowej uchwały w sprawie budowy Centralnego Portu Lotniczego (CPL) - poinformował Jerzy Szmit, wiceminister infrastruktury, cytowany przez PAP. To potwierdza nasze doniesienia.
Reklama

Decyzja Komitetu Ekonomicznego Rady Ministrów, organu doradczego Rady Ministrów kierującego polityką gospodarczą kraju, jest kierunkowa. Uchwałę o budowie CPL przyjmie w następnej kolejności rząd. Z kolei działający w ramach Ministerstwa Infrastruktury zespół ds. centralnego lotniska zajmie się opracowaniem szczegółów dotyczących położenia, wielkości i finansowania nowego lotniska. Jerzy Kwieciński, wiceminister rozwoju, cytowany przez PAP, przyznał, że Polska nie może liczyć na środki unijne.

Szefem KERM jest wicepremier Mateusz Morawiecki. Budowa CPL wpisuje się w jego Strategię Odpowiedzialnego Rozwoju, tzw. plan Morawieckiego, zakładającą m.in. wzrost inwestycji wewnętrznych.

O tym, że w rządzie zapadła już polityczna decyzja o budowie CPL, Pasazer.com informował już w poniedziałek.

CPL będzie zupełnie nowym lotniskiem o przepustowości do ok. 50 mln pasażerów rocznie. W grę nie wchodzi już rozbudowa do tej roli Modlina, skreślona została też idea duoportu jako docelowego rozwiązania. Nowe lotnisko zostanie zbudowane między Warszawą a Łodzią.

Lotnisko Chopina ma zostać zamknięte po uruchomieniu CPL. Do czasu oddania nowego lotniska rozbudowywane w miarę możliwości będą obydwa działające w rejonie Warszawy lotniska.

Według dotychczasowych analiz budowa CPL może potrwać nawet 17 lat, w tym trzy lata przeznaczone na projektowanie. Przedstawiciele PPL i LOT-u liczą jednak na skrócenie tego terminu. Koszty inwestycji szacuje się na ok. 25 mld zł bez uwzględnienia budowy dróg dojazdowych i linii kolejowych. Najprawdopodobniej budowę sfinansuje Grupa Polskiego Funduszu Rozwoju.

Według naszych informacji, efekty prac ministerialnego zespołu wraz ze szczegółami dotyczącymi inwestycji będą znane w ciągu dwóch miesięcy.


Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_16fea 2017-03-19 18:15   
gość_16fea - Profil gość_16fea
Proszę zauważyć, że zauważono ścisk terminala w KRK. I co dalej ?
Kelo 2017-03-19 13:59   
Kelo - Profil Kelo
Jeden z licznych artykułów ostatnio powstających o CPL
zobacz link
gość_45a92 2017-03-17 22:49   
gość_45a92 - Profil gość_45a92
MONACHIUM budowano 21 lat nasze jak za 27 lat będzie sukcesem
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama