Wracają opłaty paliwowe w Brazylii

Marek Stus - Profil Marek Stus
15 marca 2017 11:22
Linie lotnicze mogą ponownie doliczać opłaty paliwowe w przypadku lotów startujących z Brazylii.
Reklama

To efekt nowej regulacji wprowadzonej przez rząd brazylijski, która weszła w życie wczoraj (14.03). Przepisy zniosły dotychczasowe ograniczenia w tej materii. Zgodnie z nimi krajowi i zagraniczni przewoźnicy lotniczy nie mogli dotąd doliczać do ceny biletów sprzedawanych na połączenia rozpoczynające się na którymkolwiek z brazylijskich lotnisk tzw. opłat paliwowych (YQ).

Uwzględnianie opłat paliwowych w kalkulacji cen biletów jest dziś powszechną praktyką stosowaną przez większość linii lotniczych. W wielu przypadkach wartość tych opłat wielokrotnie przekracza wysokość tzw. podstawy taryfowej, która stanowi wynagrodzenie dla przewoźnika za wykonany przewóz. Opłaty paliwowe nie tylko mają znaczenie dla wewnętrznych kalkulacji prowadzonych przez przewoźników, ale przekładają się także np. na zasady zwrotu pieniędzy pasażerom w razie anulowania biletu. Opłaty paliwowe są bowiem traktowane przez linie jako bezzwrotne.

Po zmianie zasad obowiązujących w Brazylii należy spodziewać się powrotu opłat paliwowych doliczanych do biletów sprzedawanych na tym rynku. Jako pierwsze zareagowały już portugalskie linie TAP, które wprowadziły YQ w wysokości ok. 95 euro dla biletów w klasie ekonomicznej i ok. 200 euro w klasie biznes w przypadku podróży rozpoczynającej się w Brazylii.

Nowe przepisy spowodują zwłaszcza wzrost cen biletów międzynarodowych sprzedawanych z miast brazylijskich w jedną stronę, a także biletów wystawianych w programach lojalnościowych za mile (punkty), do których doliczane są podatki i opłaty stosowne przez danego przewoźnika.

Zakaz lub częściowe ograniczenia w zakresie możliwości stosowania opłat paliwowych przez linie lotnicze obowiązują dziś m.in. w Kolumbii, Hong Kongu, Japonii i na Filipinach.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama