×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Wracają opłaty paliwowe w Brazylii


Linie lotnicze mogą ponownie doliczać opłaty paliwowe w przypadku lotów startujących z Brazylii.


To efekt nowej regulacji wprowadzonej przez rząd brazylijski, która weszła w życie wczoraj (14.03). Przepisy zniosły dotychczasowe ograniczenia w tej materii. Zgodnie z nimi krajowi i zagraniczni przewoźnicy lotniczy nie mogli dotąd doliczać do ceny biletów sprzedawanych na połączenia rozpoczynające się na którymkolwiek z brazylijskich lotnisk tzw. opłat paliwowych (YQ). 

Uwzględnianie opłat paliwowych w kalkulacji cen biletów jest dziś powszechną praktyką stosowaną przez większość linii lotniczych. W wielu przypadkach wartość tych opłat wielokrotnie przekracza wysokość tzw. podstawy taryfowej, która stanowi wynagrodzenie dla przewoźnika za wykonany przewóz. Opłaty paliwowe nie tylko mają znaczenie dla wewnętrznych kalkulacji prowadzonych przez przewoźników, ale przekładają się także np. na zasady zwrotu pieniędzy pasażerom w razie anulowania biletu. Opłaty paliwowe są bowiem traktowane przez linie jako bezzwrotne. 

Po zmianie zasad obowiązujących w Brazylii należy spodziewać się powrotu opłat paliwowych doliczanych do biletów sprzedawanych na tym rynku. Jako pierwsze zareagowały już portugalskie linie TAP, które wprowadziły YQ w wysokości ok. 95 euro dla biletów w klasie ekonomicznej i ok. 200 euro w klasie biznes w przypadku podróży rozpoczynającej się w Brazylii. 

Nowe przepisy spowodują zwłaszcza wzrost cen biletów międzynarodowych sprzedawanych z miast brazylijskich w jedną stronę, a także biletów wystawianych w programach lojalnościowych za mile (punkty), do których doliczane są podatki i opłaty stosowne przez danego przewoźnika. 

Zakaz lub częściowe ograniczenia w zakresie możliwości stosowania opłat paliwowych przez linie lotnicze obowiązują dziś m.in. w Kolumbii, Hong Kongu, Japonii i na Filipinach. 


Reklama


Booking.com
gość_c5c86 - Profil
gość_c5c86
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie