Boeing zbuduje zakład w Chinach

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
15 marca 2017 08:20
Boeing podjął decyzję o budowie pierwszej linii wyposażenia końcowego poza Stanami Zjednoczonymi. Zakład zostanie ulokowany w Zhoushan w Chinach i ma docelowo produkować 100 boeingów 737 rocznie.
Reklama

Zakład powstanie we współpracy z chińskim producentem samolotów COMAC. Budowa fabryki ma rozpocząć się jeszcze w marcu, a pierwsze samoloty opuszczą linię montażową w 2018 r. W zakładzie będą powstawały jedynie boeingi 737, zapewne w wariancie MAX, choć dotąd tego nie sprecyzowano.

To pierwszy w ponad stuletniej historii Boeinga zakład produkcyjny poza Stanami Zjednoczonymi. Samoloty pasażerskie przewoźnika są obecnie montowane w Everett (maszyny szerokokadłubowe wszystkich typów) i Renton (boeingi 737) w pobliżu Seattle oraz w Charleston w stanie Karolina Południowa (tylko boeingi 787 Dreamliner).

Zakład w Zhoushan, mieście położonym na wyspie u wschodnich wybrzeży Chin ok. 300 km na południe od Szanghaju, będzie składał się z linii wyposażenia końcowego będącej joint-venture Boeinga i COMAC-u oraz centrum dostaw należącego w pełni do Boeinga. Do Chin prawdopodobnie będą trafiać przetestowane i certyfikowane samoloty (prawdopodobnie do Zhoushan będą już przylatywać). Na miejscu będą montowane m.in. fotele i inne elementy wyposażenia.

Samoloty wykańczane w Zhoushan będą zapewne trafiać wyłącznie na rynek chiński. Zakład będzie mógł wypuszczać do 100 maszyn rocznie. Boeing jest obecnie w trakcie podnoszenia tempa produkcji samolotów z rodziny 737 z 42 do 49 miesięcznie.

Aby sprostać potrzebom zakładu, obecnie trwa warta ok. 500 mln zł rozbudowa lotniska w Zhoushan, które zyska w efekcie status portu międzynarodowego.

W Chinach zakład montażu końcowego (a więc nieco bardziej zaawansowany niż linia Boeinga w Zhoushan) ma Airbus. Europejski koncern zainwestował w fabrykę w Tianjinie już w 1994 r.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama