Finnair ze wzrostem w lutym

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
14 marca 2017 07:40
Liczba pasażerów Finnair w lutym wzrosła o 2,4 proc. w porównaniu do ubiegłego roku, mimo tego, że luty w tym roku był o jeden dzień krótszy.
Reklama

W lutym tego roku narodowy przewoźnik Finlandii łącznie przewiózł 834 tys. pasażerów, o 2,4 proc. więcej niż rok temu, kiedy na pokładach samolotów przewoźnika gościło łącznie prawie 815 tys. osób. W lutym tego roku Finnair przewoził średnio 29,8 tys. pasażerów dziennie, podczas gdy w lutym 2016 roku 28,1 tys. pasażerów. Ruch mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wrósł o 2,5 proc. a współczynnik średniego wypełnienia (LF) o 3,8 proc. i wynosił 82,9 proc.

W lutym tego roku najbardziej zwiększyło się oferowanie przewoźnika na trasach krajowych - 7,5 proc. (11,6 proc. z korektą uwzględniającą rok przestępny), a o 5,2 proc. zwiększyła się liczba pasażerów na tych trasach. Spowodowane jest to zwiększeniem się zainteresowania podróżami na północ Finlandii, co może być tłumaczone wprowadzeniem w ubiegłym roku przez przewoźnika programu stopover.

Oferowanie na ważnych dla przewoźnika trasach do Azji wzrosło o 0,6 proc. (3,2 proc. z korektą uwzględniającą rok przestępny), jednak dzięki lepszemu współczynnikowi wypełnienia, ruch na tych trasach wzrósł o 4,8 proc. Mniejszy wzrost oferowania do Azji spowodowany jest między innymi tym, że od 11 lutego do 2 maja zawieszona jest trasa z Helsinek do Chongqing .

W lutym o 4,5 proc. zmniejszyło się oferowanie na trasach europejskich przewoźnika (0,8 proc. uwzględniając rok przestępny), mimo to w perspektywie rok do roku liczba pasażerów na tych trasach zwiększyła się o 1,2 proc.

Spadki oferowania jak i liczby pasażerów odnotowane zostały na trasach do Ameryki. Oferowanie zmniejszyło się o 8,5 proc. (4,4 proc z korektą uwzględniającą rok przestępny) a ilość pasażerów spadła o 8,9 poc. W lutym część ruchu transatlantyckiego obsługiwana była samolotami wynajętymi wraz z załogą od innego przewoźnika.

W lutym 2017 w porówaniu do ubiegłego roku poprawił się współczynnik punktualności linii - na czas doleciało 83,5 proc. lotów, podczas gdy rok temu 81,6 proc.


fot. Tomasz Śniedziewski, Juhana Konttinen-Vastavalo, Visit Finland
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama