Między gate'ami: Gdańsk
Strefa handlowa gdańskiego lotniska jest obecnie w intensywnej przebudowie. Przybywa sklepów premium, a cała strefa handlowa, której operatorem jest Lagardere Travel Retail, staje się coraz atrakcyjniejsza dla pasażerów.
Reklama
Port lotniczy w Gdańsku wyróżnia się na tle większości innych lotnisk regionalnych odważnym podejściem do handlu w terminalu. Przedstawiciele lotniska przyznają, że terminal musi na siebie zarabiać, a robienie z niego niewielkiej galerii handlowej pomaga to osiągnąć. Dzięki przebudowie strefy handlowej na lotnisku im. Lecha Wałęsy poprawia się zarówno komfort pasażerów, jak i wpływy lotniska oraz nowego operatora sklepów, firmy Lagardere Travel Retail.
Obecnie cała dostępna przestrzeń pod działalność komercyjną w gdańskim terminalu wynosi ok. 5,2 tys. m kw. Warto jednak dodać, że jeszcze
w roku zostanie powiększona o ponad 1 tys. m kw. Jak informuje lotnisko, wpływy z działalności pozalotniczej stanowiły w ubiegłym roku 42,9 proc. wszystkich przychodów.
Po
zakończeniu modernizacji główną część strefy komercyjnej
terminala będzie stanowił największy w Polsce sklep walk-through,
który swoją powierzchnią i wyglądem zdominuje przestrzeń hali
odlotów. Póki go nie ma, strefa handlowa ma nieco inny układ. Stojąc twarzą w kierunku głównego sklepu wolnocłowego, po lewej stronie dostępna jest już strefa zakupów premium, której wcześniej na gdańskim lotnisku nie było. Cały korytarz wyłożony jest w niej czerwonym dywanem. Tylko część sklepów i punktów gastronomicznych w strefie premium jest już znanych np. z Lotniska Chopina, choć dotąd na żadnym polskim lotnisku nie zostały one zorganizowane w takiej specjalnej strefie.
Jako pierwsza w oczy rzuca się The Flame Resturant & Bar. Elegancko i nowocześnie urządzona restauracja, w której zjemy dania kuchni europejskiej (w tym polskiej) oraz amerykańskiej (m. in. burgery i steki).
Dla podróżnych z mniejszym budżetem przeznaczony jest znajdujący się na przeciw pół-samoobsługowy Coffee Corner. Tutaj do wyboru jest szeroka gama kanapek, bagietek i tortilli. Można także zamówić niezłą kawę lub napić się wybranego napoju bezalkoholowego czy alkoholowego.
Dalej znajdziemy sklep z ekskluzywną odzieżą i akcesoriami The Fashion Gallery. Tutaj kupimy produkty
takich marek jak Calvin Klein, Hugo Boss, Emanuel Berg, Porsche
Design, Furla, Piquadro, Michael Kors, Samsonite i innych. Jest on duży,
ładnie oświetlony i przyjemnie zagospodarowany. Wybrane modele
odzieży można zmierzyć w przymierzalniach.
Zaraz za nim znajduje się mały butik z drogimi alkoholami Le Connaiseur. Projektanci starali się oddać elegancki i kameralny charakter sklepu ustawiając skórzane fotele i niskie stoliki, przy których można oddać się degustacji artykułów będących w aktualnej promocji.
W tej części terminalu pojawił się także nowy sklep i restauracja Premium Food Gate. W sklepie dostaniemy szeroki wybór wysokiej klasy żywności w tym lokalnych specjałów lub produktów regionalnych z innych części Europy. Swoje stoisko ma także bardzo popularna, jedna z najlepszych w tej części Polski, cukiernia Sowa.
Do Premium Food Gate należy także niewielka restauracja. Serwowane są w niej lokalne, charakterystyczne dania. Wybór zależy przede wszystkim od pory roku - np. w aktualnej ofercie są śledzie przyrządzane na kilka różnych sposobów.
Na samym końcu tej części terminala znajduje się jeszcze jeden niewielki salonik prasowy Relay.
W drugiej części terminalu operatorem pozostaje jeszcze Baltona. To tutaj znajduje się główny sklep bezcłowy - Baltona Duty Free. Jest on dość rozbudowany i utrzymany w nowoczesnym wystroju. Podzielono go na kilka działów - m.in. perfumerię, alkohole i wyroby tytoniowe. Na regałach poustawiane są artykuły znajdujące się aktualnie w promocji, a także zabawki, słodycze czy drobne pamiątki.
W zamierzeniu, po całkowitym przejęciu stref handlowych przez Lagardere, pojawi się większy sklep wolnocłowy typu "walk-through" pod marką Aelia Duty Free. Obecnie rozpoczęto prace nad jego budową.
Nieco dalej usytuowany jest sklep z odzieżą i akcesoriami Boutique Baltona. Do czasu otwarcia nowej strefy zakupów premium był to jeden z trzech lokali oferujących produkty najdroższych marek modowych.
Drugim sklepem tego typu jest Baltona Fasion Store, w którym obecnie ze względu na nadchodzącą wkrótce likwidację, dostępne są liczne i atrakcyjne przeceny. Zaraz obok niego usytuowany jest z kolei S&A Jewellery Design, w gdzie oprócz pięknej biżuterii można nabyć lokalne wyroby z bursztynu.
Jednym z bardziej atrakcyjnych lokali usługowych jest księgarnia Virgin. Imponująco wyglądają regały pełne książek, których wybór jest całkiem frapujący - od hitów i bestsellerów po mniej znane tytuły (także w językach obcych) czy piękne albumy ze zdjęciami. Jest tutaj także obszerny dział prasy (głównie polskiej) oraz kącik z napojami i przekąskami. Do nabycia są także kanapki, których cena jest nieco niższa niż w kawiarni znajdującej się naprzeciw.
Po przeciwnej stronie korytarza znajduje się Coffee Corner i Coffee Express. W pierwszej z wymienionych ustawiono kilka stolików, można zjeść dania przyrządzane na życzenie bądź świeże kanapki. Można też napić się kawy, herbaty lub drinka. W drugiej z kolei w lodówkach wyłożone są gotowe sandwiche, butelkowane napoje. Można zamówić do picia coś ciepłego. Niestety nie ma tutaj miejsca przeznaczonego do spożycia zakupionych produktów.
Na samym końcu znajduje się jeszcze stoisko z wyrobami tytoniowymi i dalej niewielki butik I Love Polnad Gift Shop, w którym można nabyć pamiątki i wyroby regionalne.
Po przejściu kontroli granicznej w strefie non-Schengen goście mają także dostęp do Flying Bistro. Z kolei w części ogólnodostępnej znajduje się punkt gastronomiczny (SO! Coffee) a także kilka sklepów (m.in. Baltona), salonik prasowy, kwiaciarnia, Poczta Polska, biuro podróży, stanowiska wypożyczalni samochodów oraz kantory wymiany walut (w tym jeden w hali odbioru bagażu).
Strefa handlowa lotniska im. Lecha Wałęsy w Gdańsku należy do najbardziej rozbudowanych i najciekawszych w Polsce. Już teraz jest wyraźnie większa niż strefy handlowe m.in. w Krakowie czy Wrocławiu, jest też wśród liderów pod względem udziału powierzchni handlowej w całej powierzchni terminala (13,2 proc.). Po rozbudowie wskaźniki te jeszcze bardziej wzrosną.
Klienci mogą skorzystać z szerokiej gamy sklepów i restauracji - zależnie od potrzeb i zasobności portfela. Nie brakuje usług podstawowych, rozbudowywana jest także także strefa zakupów premium.
Dużym krokiem naprzód będzie zmiana operatora powierzchni handlowych i otwarcie sklepu Aelia Duty Free. Będzie to także zupełnie nowa jakość w tutejszym porcie - dotąd sklep wolnocłowy usytuowany był poza głównym traktem, po którym poruszali się podróżni. Wkrótce pojawi się lokal typu "walk-through", przez którzy kierowani będą wszyscy pasażerowie, zaraz po przejściu kontroli bezpieczeństwa. Bez wątpienia dużym udogodnieniem może okazać się otwarcie restauracji typu fast-food (marki McDonald's). Będzie to dopiero drugie lotnisko w kraju, po Lotnisku Chopina, na którym ruszy franczyzowy bar tej marki.
Trzeba także podkreślić, iż przestrzeń handlowa gdańskiego lotniska zorganizowana jest bardzo czytelnie i przystępnie, choć nienachalnie. Towary promocyjne są dobrze wyeksponowane, w każdym sklepie panuje ład i porządek, z wyraźnym podziałem na typ asortymentu.
Ceny w restauracjach i barach nie odbiegają od średniej krajowej. Produkty i dania są świeże i ładnie prezentują się czy to w lodówkach czy na talerzach.
Brakuje jedynie poczucia lokalności - poza ofertą wyrobów z bursztynu w sklepie jubilerskim oraz pamiątkami, w sklepach duty free brakuje wyeksponowanych np. lokalnych alkoholi (jak np. goldwasser). Można zakładać, że zmieni się to po przejęciu sklepów przez Lagardere, które mocno podkreśla lokalne akcenty.
Mając tak skonstruowaną ofertę handlową, goście korzystający z lotniska nie powinni narzekać na brak różnorodności.
fot. Mirosław Pachowicz