W Słowenii będą międzykontynentalne linia i lotnisko

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
06 marca 2017 08:20
17 komentarzy
Jeszcze w tym roku na słoweńskim lotnisku w Mariborze bazę uruchomi nowa linia VLM Slovenia. Od czerwca planuje latać na trzech trasach do Chin oraz ośmiu europejskich. Za całym planem stoi chiński inwestor, który zamierza też rozbudować port lotniczy.
Reklama

Linia VLM Slovenia jeszcze w tym roku ma polecieć z Mariboru do Xi'an, Chonqkingu i Nanchangu w Chinach oraz do Londynu, Hamburga, Berlina, Zurychu, Barcelony, Splitu, Podgoricy i Belgradu. Połączenia europejskie będą obsługiwane airbusami A320 i fokkerami 50, a dalekodystansowe - airbusami A330-200. Szczegóły dotyczące rozkładów nie są na razie znane.

Za planem stoi dysponująca chińskim kapitałem, choć zarejestrowana jako przedsiębiorstwo kanadyjsko-holenderskie firma SHS Aviation. Jej celem jest zbudowanie w Mariborze hubu pasażerskiego i cargo wpisującego się w plan Nowego Jedwabnego Szlaku między Europą a Chinami.

SHS Aviation pod koniec 2016 r. kupiła za 7 mln euro spółkę zarządzająca lotniskiem w Mariborze, drugim co do wielkości mieście Słowenii. W zeszłym tygodniu podpisała z rządem kraju 15-letnią umowę na leasing infrastruktury lotniska, która zgodnie z prawem należy do państwa. Kontrakt, który może być przedłużony o pięć lat, jest warty 95 tys. euro miesięcznie, czyli łącznie 17,1 mln euro.

Chińscy inwestorzy zapowiedzieli, że są gotowi zainwestować w lotnisko w Mariborze do 300 mln euro. W pierwszym etapie rozbudowa ma kosztować 139 mln euro. Obejmie m.in. wydłużenie pasa startowego z obecnych 2500 metrów do 3300 metrów (a docelowo do 3800 metrów) oraz budowę nowych terminali pasażerskich i cargo. Powstaną także przylotniskowe hotele i centra handlowe. SHS Aviation planuje również uruchomić centrum utrzymania odrzutowców regionalnych oraz złomowania samolotów.

Z infrastruktury w pierwszej kolejności będą korzystać należące do SHS Aviation linie VLM Slovenia, zbudowane w oparciu o spółkę VLM Airlines. Belgijska regionalna linia ogłosiła bankructwo w czerwcu zeszłego roku, a potem została wykupiona przez SHS Aviation. Chiński inwestor złożył wniosek o belgijski certyfikat operatora lotniczego (AOC) dla zreaktywowanej linii, ale ciągnący się przez kilka miesięcy proces wciąż nie został zakończony.


Teraz SHS Aviation zamierza złożyć wniosek o AOC w Słowenii i zarejestrować linię VLM Slovenia w tym kraju. Nie wiadomo, czy oznacza to rezygnację z belgijskiego certyfikatu. Pang Siu Yin, prezes SHS Aviation, podkreślił, że ma nadzieję na szybkie wydanie certyfikatu przez słoweńskie władze lotnicze.

Przewoźnik planuje nadal korzystać z sześciu turbośmigłowych fokkerów 50, które należały do VLM Airlines przed ich bankructwem. Nie wiadomo jednak, czy będą one zbazowane jak dawniej w Antwerpii (tak miało być, gdyby linia otrzymała belgijskie AOC), czy zostaną przeniesione do Mariboru.

VLM Slovenia zamierza też pozyskać sześć airbusów A320 i aż 15 dalekodystansowych airbusów A330-200. Nie wiadomo, ile z tych samolotów dotrze do Mariboru jeszcze w tym roku. Wszystkie airbusy mają być zarejestrowane w Słowenii.

Do 2021 r. SHS Aviation zamierza obsługiwać w Mariborze rocznie ponad 1,5 mln pasażerów i 80 tys. ton ładunków cargo. W 2016 r. port lotniczy nie miał ani jednego regularnego połączenia. Skorzystało z niego zaledwie nieco ponad 10 tys. pasażerów. Przedstawiciele SHS Aviation nie ukrywają, że zamierzają konkurować z narodowymi liniami Adria Airways.

fot. Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_18306 2017-03-09 09:20   
gość_18306 - Profil gość_18306
Ostatni kiedyś będą pierwszymi....
rafciooo77 2017-03-09 08:37   
rafciooo77 - Profil rafciooo77
Bez przesady, akurat KRK jest ostatnim lotniskiem w Polsce, na którym mogłaby zostać otwarta międzykontynentalna baza cargo. ..
gość_51f94 2017-03-09 08:20   
gość_51f94 - Profil gość_51f94
Co poniektórym ściska pośladki, że to nie KRK??? a Maribor!
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama