Europejskie huby 7 proc. w górę w styczniu

2 marca 2017 07:00
1 komentarz
Indeks Europejskich Hubów Pasazer.com wzrósł w styczniu 2017 r. o 7,1 proc. 25 największych lotnisk na kontynencie odprawiło w pierwszym miesiącu roku 65,23 mln podróżnych.
Reklama
Wśród największych 25 lotnisk tylko jedno zanotowało spadek liczby pasażerów. Było to stambulskie lotnisko im. Ataturka, gdzie ruch zmalał aż o 12,4 proc. do 4,03 mln. Mimo to Stambuł zachował piąte miejsce na kontynencie, choć przewaga nad szóstym w kolejności Madrytem jest coraz mniejsza (190 tys. pasażerów). Jeśli słaba koniunktura w Turcji utrzyma się, a Hiszpania nadal będzie notowała dynamiczne wzrosty, to można spodziewać się zmiany kolejności w sezonie letnim.

Liderem niezmiennie pozostaje londyńskie lotnisko Heathrow, które mimo braku wolnej przepustowości zanotowało wzrost o 4,2 proc. do 5,74 mln odprawionych pasażerów. Mimo nieznacznie szybszego wzrostu (6,1 proc.), port w Paryżu-CDG wyraźnie traci do lidera. Na głównym lotnisku w stolicy Francji w styczniu odprawiono 4,97 mln pasażerów.


Trzeci port w Europie, amsterdamskie lotnisko Schiphol, rozpoczęło rok bardzo mocno - od wzrostu o 11,2 proc. To utrzymanie rekordowej dynamiki z ostatnich miesięcy 2016 r., napędzanej przez rozwój głównie linii niskokosztowych (Transavii, easyJeta i Ryanaira). Mimo to do Paryża-CDG traci wciąż 400 tys. pasażerów.

Schiphol dystansuje za to Frankfurt, który po raz kolejny zanotował mizerny wzrost o 1,8 proc. Mimo to powiększył przewagę nad tracącym pasażerów Stambułem.

Lotniska na dalszych miejscach notowały wyższe wzrosty niż liderzy - Madryt o 9,3 proc., a Barcelona i Londyn-Gatwick o ponad 10 proc.

Rekordowy wzrost zanotowało jednak lotnisko w Moskwie-Szeremetiewie. Dzięki przyrostowi aż o 19,1 proc. rosyjski port lotniczy minimalnie wyprzedził Rzym-Fiumicino i awansował do czołowej dziesiątki w Europie.

Poza pierwszą dziesiątką najwyższe wzrosty zanotowały lotniska w Manchesterze (o 17,7 proc. do 1,66 mln pasażerów), Dusseldorfie (o 16,7 proc. do 1,57 mln) i Sztokholmie-Arlanda (o 12 proc. do 1,8 mln pasażerów).


Największą lotniczą aglomeracją niezmiennie pozostaje Londyn - pięć lotnisk w tym mieście (Heathrow, Gatwick, Stansted, Luton i City) odprawiło w styczniu ok. 11,6 mln pasażerów. Wynik jest szacunkowy, bo Luton nie podało jeszcze statystyk za styczeń. Drugi w kolejności Paryż osiągnął wynik 7,5 mln pasażerów. Trzecie miejsce, mimo spadku na głównym lotnisku, obronił Stambuł. Z dwóch lotnisk w największym mieście Turcji skorzystało 6,2 mln podróżnych.

grafiki Dominik Sipinski

Indeks Europejskich Hubów Pasazer.com obejmuje 25 lotnisk na kontynencie europejskim, które odprawiły największą liczbę pasażerów w całym 2015 r. Do rankingu nie zaliczamy zatem lotnisk np. Stambuł-Sabiha Gokcen (to lotnisko wliczamy jednak do statystyk miasta Stambuł) czy w Antalyi. Ponieważ klasyfikacja jest oparta na wynikach całorocznych, oznacza to, że w niektórych miesiącach inne lotniska mogą być większe niż objęte Indeksem (dotyczy to zwłaszcza lotnisk o bardzo dużej sezonowości). Jednak dla celów porównawczych przez cały rok wliczamy te same 25 portów. Dane za styczeń szacunkowo - brak pełnych danych o ruchu w Lizbonie.

Ostatnie komentarze

gość_90146 2017-03-02 14:24   
gość_90146 - Profil gość_90146
Panie Dominiku, zgodzi sie Pan napewno, ze, przed wprowadzeniem long haul Norwegiana, trudno obecnie nazwac Barcelonę Hubem.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy