ULC zamyka drogi kołowania w Modlinie

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 lutego 2017 17:00
16 komentarzy
Prezes ULC po przeprowadzeniu rutynowej kontroli okresowej na lotnisku w Modlinie podjął decyzję o zamknięciu dla samolotów odrzutowych dróg kołowania DK-A1 i DK-B.
Reklama

- Decyzja ma charakter proaktywny i podyktowana jest przede wszystkim zapewnieniem bezpiecznego wykonywania operacji lotniczych. Prezes Urzędu zwrócił się również do Mazowieckiego Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego z prośbą o przeprowadzenie inspekcji na lotnisku. Jednocześnie informujemy, że remont dróg kołowania jest uwzględniony w planach zarządzającego lotniskiem i ma odbyć się w bieżącym roku - czytamy w komunikacie Urzędu Lotnictwa Cywilnego.

W dniach 16-17 lutego 2017 r. na podwarszawskim lotnisku ULC przeprowadził kontrolę okresową w obszarach związanych m.in. ze stanem technicznym i utrzymaniem nawierzchni, oznakowaniem poziomym i pionowym drogi startowej, dróg kołowania i płyty postojowej.

Drogi kołowania zamknięte teraz oficjalnie przez ULC już wcześniej zostały wyłączone z użytkowania przez samo lotnisko, które jest świadome ich złego stanu technicznego. Na ten rok został zaplanowany ich remont.

W trakcie kontroli stwierdzono niezgodność 1 poziomu dotyczącą niewłaściwego stanu technicznego dróg kołowania i płyty postojowej, co wiąże się z koniecznością wprowadzenia ograniczenia w ruchu samolotów na drogach kołowania, na których stwierdzono największą ilość uszkodzeń.

Z dróg kołowania objętych ograniczeniami wciąż mogą korzystać samoloty z napędem turbośmigłowym.

Droga kołowania B to prostopadła do pasa droga na wschodnim krańcu lotniska. Jej zamknięcie oznacza, że samoloty startujące w kierunku zachodnim będą musiały kołować po drodze startowej. Z kolei droga A1 to wschodni fragment drogi kołowania równoległej do pasa. Łączy płytę postojową z drogą kołowania B.

grafika Dominik Sipinski

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_1c339 2017-03-02 21:22   
gość_1c339 - Profil gość_1c339
Może faktycznie są powody ku temu żeby te drogi zamknąć a może nie. Bo to jakiś dziwny zbieg okoliczności że na krótko przed podjęciem decyzji o ewentualnej budowie CPL nagle coś jest nie tak z tymi drogami a do tej pory było OK. Czy to przypadkiem nie sojusz Chopinowsko-LOTowski nie używa swoich kontaktów w ULC i nie próbuje udowodnić że nie ma sensu rozbudowywać Modlina tyllo jedynym rozwiązaniem jest budowa CPL? Nie da się upchnąć na Chopina jeszcze więcej kolegów i rodziny bo i tak już jest zbyt wiele dlatego trzeba za wszelką cenę forsować budowę nowego CPL gdzie będzie można zatrudnić 4 razy tyle swoich ludzi. A to że podatnik za to zapłaci 40-50 miliardów to kogo to. Najważniejsze żeby elity i ich bliscy i znajomi mieli to co chcą.
gość_f0ccc 2017-03-01 14:22   
gość_f0ccc - Profil gość_f0ccc
Jestem przeciwny subwencjom co do zasady, ale jeżeli już o tym mowa to nie tylko Modlin je dostaje, rentowny KRK też nie miał z tym problemu (tu chyba miasto płaciło Ryan, ale na jedno wychodzi). Remont to normalna sprawa, tym bardziej, że lotnisko było dostosowane a nie budowane od nowa. Równoległy pas w WAW OK, ale tu trzeba by dodać jeszcze parę elementów
gość_6138d 2017-03-01 09:50   
gość_6138d - Profil gość_6138d
gość_89b60@: mówmy o faktach. Sypie się Modlin.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama