5 zdjęć z...Tallinna

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
10 marca 2017 13:00
1 komentarz
Stolica Estonii to bardzo urokliwe, kompaktowe, przyjazne dla przyjezdnych i mieszkańców miasto. Tallinn piastuje także miejsce w pierwszej dziesiątce rankingu inteligentnych miast świata, a w 2011 r. był Europejską Stolicą Kultury.
Reklama
Do Tallinna można łatwo dostać się z Warszawy dwoma codziennymi rejsami LOT-u we współpracy z Nordicą. Port lotniczy im. Lennarta Meri jest położony na tyle blisko centrum miasta, że latem można do niego iść nawet na piechotę.

Bo w stolicy Estonii wszystko jest blisko. Mieszka tam zaledwie niecałe 450 tys. osób, przez co miasto jest spokojne. Można w nim odetchnąć od wielkomiejskiego zgiełku. Średniowieczne Stare Miasto jest jednym z najlepiej zachowanychna świecie i figuruje na liście światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto słynie ze swoich innowacji z zakresu informatyki i technologii - zdecydowana większość formalności jest wykonywanych drogą elektroniczną. Liczba start-upów na liczbę mieszkańców jest w Tallinnie jedną z najwyższych w Europie (powstał tu m.in. Skype), a miasto jest potocznie nazywane europejską Doliną Krzemową.

1. Gotycki ratusz miejski

Ratusz w Tallinnie
Talliński gotycki ratusz miejski góruje nad Starym Miastem i jest jedną z jego wizytówek. W XIV w. mieścił się tu najpierw magazyn, a potem teatr. W 1372 r. budynek zaczął pełnić funkcję ratusza i był nim aż do 1970 r. Obecnie w środku mieści się m.in. sala koncertowa oraz muzeum miejskie. Na urokliwym placu ratuszowym znajduje się także wiele zabytkowych kamienic np. dawna siedziba Wielkiej Gildii, pochodząca z początków XV w. Ponadto w okresie świątecznym organizowane są tutaj jarmarki.

2. Pasaż św. Katarzyny


Tallińskie Stare Miasto obfituje w niezwykle urokliwe uliczki, którym nie sposób się oprzeć. O mieście mówi się, że jest ono większe w środku niż na zewnątrz - jest tu mnóstwo wąskich korytarzy, ciasnych przesmyków czy nierzucających się w oczy zaułków. Jedną z nich jest dobrze ukryty pasaż św. Katarzyny, wąska uliczka uznawana przez tallińczyków za doskonałe miejsce na romantyczny spacer. Można się nim dostać do byłego klasztoru św. Katarzyny znajdującego się w jednym z najstarszych budynków w mieście czy na słynny targ odzieżowy na ulicy Müürivahe. W pasażu mieszą się obecnie małe sklepiki, warsztaty, restauracje czy puby, w których można napić się słynnych estońskich trunków.

3. Najstarsza europejska apteka


Na placu ratuszowym mieści się także Raeapteek Antik, czyli najstarsza bez przerwy działająca apteka w Europie. Jej początki są datowane na 1422 r. Apteka słynie ze sprzedaży marcepanu jako antyafrodyzjaku dla nieszczęśliwie zakochanych. Ponadto jej flagowym produktem są także cukierki z migdałowym proszkiem, którym ponoć mają cudowną moc leczenia. Średniowieczne wyposażenie, zmumifikowany aligator czy półki uginające się pod ciężarem słoiczków z ziołami i medykamentami tworzą wyjątkową atmosferę tego miejsca.

4. Punkt widokowy na Wzgórzu Toompea


Jednym z najlepszych punktów widokowych w mieście jest Wzgórze Toompea. Wejście na nie nie wymaga szczególnego wysiłku, zaś sam widok z góry jest olśniewający. Ze wzgórza można dojrzeć port, brzegi Zatoki Tallińskiej i Dolne Miasto w całej okazałości, a szczególnie mury obronne, ratusz, kościół św. Olafa, kościół św. Mikołaja i kościół Ducha Świętego. W oddali na horyzoncie można dostrzec wieżowce biznesowej części miasta.

5. Parada Święta Niepodległości


Z okazji Dnia Niepodległości, celebrującego proklamację Republiki Estonii w 1918 r., przez miasto przetacza się wojskowa parada. W tym roku udział w niej wzięło ponad 100 pojazdów wojskowych z załogą liczącą ponad 1 tys. osób. W paradzie wzięły udział także helikoptery R-44, helikopter AW139 ze straży granicznej, należący do NATO samolot E-3 służący do wczesnego ostrzegania i dozoru przestrzeni powietrznej, dwa niemieckie samoloty Eurofighter oraz dwa duńskie F-16.

fot. Piotr Golianek, christopher_brown (Flickr.com/CC)

Materiał powstał dzięki zaproszeniu od PLL LOT i Nordiki.

Ostatnie komentarze

pasazer93 2017-03-11 18:52   
pasazer93 - Profil pasazer93
Wygląda interesująco. Trzeba będzie się tam kiedyś wybrać.
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy