×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Amsterdam: Boarding na podstawie skanu twarzy


Port lotniczy Schiphol w Amsterdamie testuje bramki wpuszczające pasażerów na pokład samolotów na podstawie skanu twarzy. Ma to przyspieszyć procedurę i zlikwidować konieczność pokazywania paszportu oraz karty pokładowej.


Na razie system został zamontowany tylko przy jednym wyjściu do samolotów - F6. Partnerem testów jest linia KLM.

Aby skorzystać z nowego systemu, pasażerowie muszą zarejestrować się podczas oczekiwania w pobliżu gate'u. Lotnisko zapewnia, że proces ten będzie prosty. W specjalnym terminalu pasażer będzie musiał zeskanować swoją kartę pokładową i paszport, a następnie pozwolić na zrobienie sobie zdjęcia twarzy.

Potem wszystkie dokumenty można schować do torby lub kieszeni. Podczas boardingu maszyna dokona skanu twarzy i automatycznie zidentyfikuje pasażera. W ten sposób lotnisko chce przyspieszyć procedurę, która teraz często jest przedłużana przez pasażerów szukających paszportów oraz kart pokładowych, a także przez ręczne przeglądanie dokumentów przez pracowników kontrolujących przejście. 


Pracownicy KLM będą pomagali pasażerom w rejestracji w systemie. Zdjęcia i skany będą kasowane natychmiast po boardingu. Cały test ma potrwać przynajmniej trzy miesiące. 

System wykorzystuje bardzo podobną technologię do powszechnie stosowanych na lotniskach automatycznych skanerów paszportów. Bardzo usprawniają one odprawę graniczną m.in. w Wielkiej Brytanii. Mogą być stosowane jednak jedynie tam, gdzie nie są konieczne wizy ani uzyskanie pieczątki od pograniczników, a także wyłącznie na podstawie paszportów biometrycznych. 

fot. Schiphol Groupgość_39736 - Profil
gość_39736
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie