Amsterdam: Boarding na podstawie skanu twarzy

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 lutego 2017 12:00
1 komentarz
Port lotniczy Schiphol w Amsterdamie testuje bramki wpuszczające pasażerów na pokład samolotów na podstawie skanu twarzy. Ma to przyspieszyć procedurę i zlikwidować konieczność pokazywania paszportu oraz karty pokładowej.
Reklama

Na razie system został zamontowany tylko przy jednym wyjściu do samolotów - F6. Partnerem testów jest linia KLM.

Aby skorzystać z nowego systemu, pasażerowie muszą zarejestrować się podczas oczekiwania w pobliżu gate'u. Lotnisko zapewnia, że proces ten będzie prosty. W specjalnym terminalu pasażer będzie musiał zeskanować swoją kartę pokładową i paszport, a następnie pozwolić na zrobienie sobie zdjęcia twarzy.

Potem wszystkie dokumenty można schować do torby lub kieszeni. Podczas boardingu maszyna dokona skanu twarzy i automatycznie zidentyfikuje pasażera. W ten sposób lotnisko chce przyspieszyć procedurę, która teraz często jest przedłużana przez pasażerów szukających paszportów oraz kart pokładowych, a także przez ręczne przeglądanie dokumentów przez pracowników kontrolujących przejście.


Pracownicy KLM będą pomagali pasażerom w rejestracji w systemie. Zdjęcia i skany będą kasowane natychmiast po boardingu. Cały test ma potrwać przynajmniej trzy miesiące.

System wykorzystuje bardzo podobną technologię do powszechnie stosowanych na lotniskach automatycznych skanerów paszportów. Bardzo usprawniają one odprawę graniczną m.in. w Wielkiej Brytanii. Mogą być stosowane jednak jedynie tam, gdzie nie są konieczne wizy ani uzyskanie pieczątki od pograniczników, a także wyłącznie na podstawie paszportów biometrycznych.

fot. Schiphol Group
Reklama

Ostatnie komentarze

gość_3d6e7 2017-02-08 13:02   
gość_3d6e7 - Profil gość_3d6e7
niestety, system tworzy kolejki gdyż nie do końca jest sprawny ale może być ciekawie kiedy go dopracują.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama