Ukryte opłaty szkodzą pasażerom i gospodarce

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
08 lutego 2017 08:00
Coraz powszechniejsze ukryte opłaty stosowane w branży turystycznej i lotniczej są nie tylko niekorzystne dla pasażerów i turystów, ale również szkodzą całej gospodarce - ujawnia raport Narodowej Rady Ekonomicznej USA.
Reklama
Jako przykład ukrytych opłat, Narodowa Rada Ekonomiczna (NEC) - prezydencki organ ekspercki ds. polityki gospodarczej - podaje "opłaty klimatyczne" automatycznie doliczane do ceny pokoi hotelowych w wielu hotelach w USA. W 2015 r. osoby korzystające z hoteli w Stanach zmuszone były łącznie zapłacić z tytułu tych opłat 2 mld dolarów. Rok wcześniej łącznie z tytułu opłat klimatycznych pobrano 1,5 mld dolarów. Obecnie opłaty klimatyczne w USA stanowią 17 proc. dochodów osiąganych przez hotele - informuje raport.

Jeszcze więcej pieniędzy kosztują osoby podróżujące opłaty ukryte, wprowadzane przez linie lotnicze - w 2015 r. pasażerowie w USA zapłacili łącznie 22,5 mld dolarów opłat za bagaż lub za zmianę biletu.

NEC określa te opłaty jako "de facto przymusowe". Jak wyjaśnia raport, nie można tych opłat porównać do opłat, które są w rzeczywistości opcjonalne, takich jak koszt wynajęcia nawigacji GPS w wypożyczonym samochodzie.

- Zarówno studia empiryczne, jak i modele teoretyczne sugerują, że przymusowe opłaty ukryte powodują, że ludzie kupują produkty lub usługi, których nie kupiliby gdyby takie opłaty nie były stosowane. Innymi słowy, ludzie chętniej kupią coś, co wydaje się kosztować 80 dolarów z 20 dolarami dodanymi później, niż coś co kosztuje 100 dolarów, ale bez dodatkowych opłat - brzmią ustalenia raportu.

Konsekwencje istnienia takich opłat są o wiele poważniejsze niż tylko opróżnianie kieszeni osób podróżujących. Jak przekonuje raport, ukryte opłaty mogą osłabiać całą gospodarkę i obniżać jej efektywność. Gospodarka wolnorynkowa działa prawidłowo jedynie wtedy, kiedy ceny są przejrzyste. W ten sposób konsumenci mogą dokonywać racjonalne decyzje nagradzające przedsiębiorców oferujących lepszy produkt za tę samą cenę lub podobny produkt za niższą cenę.

- Konkurencyjność staje się zamazana, ponieważ przedsiębiorstwa obniżające cenę nie mogą pokonać rywali w sytuacji, gdy każdy ukrywa swoje prawdziwe ceny - czytamy w raporcie NEC.

Duża linia lotnicza może nie odnieść jakichkolwiek korzyści obniżając ceny, podczas gdy konkurująca z nią linia niskokosztowa wydaje się oferować bilety, które są tańsze, pobierając później dodatkowe opłaty za bagaż.

Jak informuje raport, taka sytuacja prowadzi do powstania niepokojącego zjawiska, określonego jako polityka cenowa "follow-the-leader". Rywalizujące ze sobą przedsiębiorstwa nie mogą wspólnie ustalać cen, gdyż jest to sprzeczne z prawem antymonopolowym, ale jeśli jedna z linii lotniczych ustala wysokie opłaty za bagaż lub zmianę rezerwacji i dzięki temu udaje się jej zaoferować niższą cenę bazową biletu, inne linie lotnicze naśladują takie posunięcie. W rezultacie opłaty za bagaż w wysokości 50 dolarów czy 250 dolarów za zmianę rezerwacji stają się standardem w branży i pasażerowie nie mają możliwości ucieczki od tych opłat.

Rząd USA przyglądał się sposobom na to, by ukrócić stosowanie ukrytych opłat. Federalna Komisja Handlu wraz z kilkoma kongresmenami starała się przeforsować projekt ustawy, która wymagałaby przedstawiania z góry ostatecznej ceny, którą muszą uiścić goście hotelowi. Podobnie Departament Transportu zastanawia się nad wprowadzeniem wymogów dla linii lotniczych, by w cenę biletu wliczać opłaty za bagaż i za zmianę rezerwacji lub przynajmniej informować o tych opłatach przed tym, gdy pasażerowie kupią bilet.

Wydaje się jednak, że na razie raport NEC będzie pełnił jedynie rolę informowania o konsekwencjach ukrytych opłat. Przygotowany jeszcze przez administrację prezydenta Baracka Obamy ma niewielką szansę na to, by stać się podstawą do działania nowej administracji Donalda Trumpa. Jak ocenia magazyn "The Economist" obecny prezydent Stanów nie jest skory do narzucania jakichkolwiek norm na branże transportową czy inne sektory gospodarki.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama