Ryanair rozważa ograniczenia w bagażu podręcznym

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
07 lutego 2017 09:30
11 komentarzy
Ryanair rozważa zniesienie prawa pasażerów do wniesienia na pokład dwóch sztuk bagażu podręcznego. Wydłuża to czas boardingu, a tym samym obniża punktualność linii.
Reklama

W rozmowie z BBC Radio 5, Neil Sorahan, dyrektor finansowy Ryanair wyjaśnił, że przewoźnik stał się "ofiarą bycia zbyt miłym", bo pasażerowie wnoszą na pokład bagaże przekraczające dopuszczalne rozmiary.

- Widziałem torby dwa, trzy razy większe niż powinny być wnoszone na pokład i byliśmy w tym zbyt wyrozumiali - powiedział Sorahan. Nadużywanie przez pasażerów limitów wnoszonego bagażu przedłuża boarding, co może przekładać się na opóźnienia lotów.

Ewentualne zniesienie prawa do wnoszenia dwóch sztuk bagażu na pokład jest tylko jednym z rozwiązań mającym na celu ograniczenie problemu opóźnień, którym przygląda się przewoźnik. Jak zapewnia Sorahan, nie podjęte zostały jeszcze w tej sprawie wiążące decyzje.

- Przyglądamy się różnym inicjatywom mogącym rozwiązać ten problem, wliczając to zmiany naszej polityki oferowania usług, na przykład wnoszenia dwóch sztuk bagażu podręcznego, co jest powodem narastających opóźnień przy gate'ach - powiedział Sorahan w rozmowie z BBC Radio 5.

W opublikowanym raporcie Ryanair zapewnia, że współczynnik punktualności linii jest jednym z najlepszych w branży, pomimo tego że przewoźnik zmagał się z niekorzystną pogodą tej zimy oraz ze strajkami kontrolerów lotów.

Spośród największych niskokosztowych linii w Europie jedynie Ryanair dopuszcza obecnie darmowy przewóz dwóch sztuk bagażu podręcznego - dużej i małej (np. laptopa albo aparatu fotograficznego). Wizz Air za darmo pozwala transportować jedynie jedną małą sztukę bagażu. easyJet zezwala natomiast na przewóz jednej sztuki o normalnych wymiarach.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil
gość_e6cb5 2017-02-16 15:54   
gość_e6cb5 - Profil gość_e6cb5
co wydluza boarding to kolejka 200 osob i trzepanie ludziom bagaży czy pasuja wymiarami. Panie sprawdzające bagaż sa tak dumne ,ze trafia za duzy bagaż u klienta ,ze az pycha rozsadza. A tak na serio to faktycznie ludzie z bagażami przeginają.mam plecak wymiary ok.Ludzie maja torby na koleczkach ,ze można 20 kg zmiescic. Ryanair narzeka na koszta ?
gość_f4ea6 2017-02-09 10:20   
gość_f4ea6 - Profil gość_f4ea6
Często latam RyanAir i nie odniosłem wrażenia, żeby druga sztuka bagażu była problemem. Raczej to rzadkość, że ktoś taszczy dwie wielkie torby. Problemem jest to, że często ta pierwsza przekracza dopuszczalne rozmiary i obsługa na lotniskach niezbyt dokładnie to kontroluje. Brak jest też jasnych zasad dotyczyących tego, że na pokład można zabrać 90 dużych toreb. Czasem obsługa restrykcyjnie zmusza pasażerów do oddania większości toreb, mimo że na pokładzie jest miejsce, czase zaś z niewielkim przekonaniem wypytuje pasażerów kto chce oddać (mało kto) i kończy się na tym, że jest problem z upchnięciem wszystkich na pokładzie. Ogólnie to co lotnisko (i co lot) to często jest inne podejście (nie wynikające np. z różnic w zapełnieniu samolotu). No i bez wątpienia gdyby ceny bagażu rejestrowanego były bardziej przystępne (zwłaszcza w sezonie), to więcej osób by z tej opcji skorzystało i wcale RyanAir by nie musiał stracić mimo obniżki cen.
gość_d7ae9 2017-02-09 00:55   
gość_d7ae9 - Profil gość_d7ae9
osobiście wolę nadać bagaż rejestrowany, ale ze względu na koszty w FR raczej tego unikam, bądź też lecąc rodziną dzielimy 1 rejestrowany 15kg i 2 podręczne walizki + wózek dla dziecka... wygodniej by było nadać rejestrowane 15+20kg i mieć w kabinie wolne ręce.
 - Profil
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama