×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


System ETS w lotnictwie bez rozszerzenia


Komisja Europejska podjęła decyzję o przedłużeniu ograniczonego stosowania unijnego systemu handlu emisjami ETS w lotnictwie wyłącznie do tras wewnątrzwspólnotowych.


Komisja Europejska zaproponowała, by system ETS nadal nie obejmował lotów wykonywanych poza Unię Europejską i kraje Europejskiego Obszaru Gospodarczego, czyli Norwegię, Islandię i Liechtenstein. Przeciwko rozszerzeniu ETS od dawna protestuje niemal cała branża lotnicza. 

Przewoźnicy nadal będą musieli wykupywać zezwolenia na emisję dwutlenku węgla podczas wykonywania lotów w obrębie Unii Europejskiej i państw EOG. Takim samym obowiązkiem objęte są inne branże odpowiedzialne za emisję dużych ilości gazów cieplarnianych, m.in. przemysł ciężki. 

Komisja na dobre zrezygnowała jednak z rozszerzenia ETS. Brukselska administracja oczekuje na wprowadzenie uzgodnionych rok temu pod auspicjami Międzynarodowej Organizacji Lotnictwa Cywilnego (ICAO) globalnych porozumień dotyczących emisji dwutlenku węgla w lotnictwie, znanych jako CORSIA. Ma to nastąpić najpóźniej do 2021 r. i będzie dotyczyło wszystkich lotów na świecie. 

ETS obowiązuje w lotnictwie od początku 2012 r. Komisja Europejska początkowo nalegała na to, by linie latające do i z obszaru UE i EOG musiały wykupywać zezwolenia na emisję podczas całego lotu, nawet jeśli większość trasy przebiegała poza Europą. Wywołało to gwałtowne protesty branży lotniczej i władz wielu krajów, m.in. Stanów Zjednoczonych, Indii i Chin. Wielu przewoźników zagroziło skasowaniem połączeń do Europy oraz znacznym wzrostem cen. W efekcie stosowanie ETS do lotów poza UE i EOG zostało bezterminowo zawieszone. 

Decyzję o utrzymaniu ograniczonego stosowania ETS w lotnictwie pochwaliły organizacje branżowe, m.in. Airlines for Europe i International Air Carrier Association. Linie lotnicze mają nadzieję, że po wprowadzeniu systemu CORSIA europejski ETS zostanie zlikwidowany w odniesieniu do lotnictwa, aby uniknąć podwójnego obciążenia. Przewoźnicy podkreślają też, że wymierne ograniczenie emisji dwutlenku węgla można osiągnąć dzięki przyspieszeniu prac nad unijnym Jednolitym Niebem (Single European Sky). gość_ca617 - Profil
gość_ca617
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie