Kraków i Modlin napędzą Ryanaira w Polsce
W 2017 r. Ryanair może przewieźć na trasach z i do Polski 10,2-10,3 mln pasażerów. To wzrost o nawet 15 proc. w stosunku do 2016 r. Największym lotniskiem pod względem liczby pasażerów pozostanie Modlin, choć Kraków jest już prawie tak samo istotny.
Reklama
- W zeszłym roku przewieźliśmy z, do i po Polsce ok. 9 mln pasażerów, na ten rok planowaliśmy 10 mln, ale ta prognoza pochodzi sprzed ogłoszenia nowych tras z Krakowa. Po uwzględnieniu ich, a także nowości, które ogłosimy z innych lotnisk, liczba ta może wzrosnąć do 10,2-10,3 mln. W sumie będzie to zatem wzrost o 13-15 proc. - mówi w rozmowie z Pasazer.com Juliusz Komorek, dyrektor Ryanaira ds. prawnych i regulacyjnych.
Takie plany oznaczają, że Ryanair po raz kolejny w Polsce będzie rozwijał się szybciej niż wynosi średnia dla całej linii. W 2017 r. spółka planuje zwiększyć liczbę pasażerów o ok. 9 proc.
- To bardzo dobry trend i jeśli udałoby się go utrzymać przez najbliższych 5-10 lat, to pozwoli Polsce na stopniowe doganianie Europy Zachodniej - dodaje Komorek.
Najważniejszym polskim lotniskiem pod względem liczby pasażerów pozostanie Modlin - linia chce obsłużyć na tym lotnisku ok. 3 mln pasażerów. Po niedawnym ogłoszeniu aż 14 nowych tras z Krakowa, irlandzki low-cost szacuje ruch z i do tego portu na ok. 2,7 mln osób w 2017 r.
Kraków, z którego zimą będzie oferowanych aż 50 kierunków, jest liderem pod względem liczby tras, ale na wielu z nich samoloty będą latać tylko dwa razy tygodniowo. Z Modlina kierunków jest mniej, ale za to na wielu z nich Ryanair lata znacznie częściej.
- Obydwa te lotniska rozwijają się bardzo dobrze i będą dwoma filarami naszego wzrostu. Ale nie zapominajmy też np. o Wrocławiu, gdzie przewozimy ok. 1,5 mln pasażerów, a także Gdańsku. Nie mamy listy ulubionych lotnisk, liczy się dochodowość tras - mówi Komorek.
Dodaje, że w najbliższych tygodniach można spodziewać się ogłoszenia kolejnych nowych tras linii. Ryanair planuje konferencje prasowe w Gdańsku, Warszawie i Wrocławiu. Komorek zastrzega jednak, że nie będą to tak duże ogłoszenia jak niedawne w Krakowie. Na razie nie zapadły też decyzje o uruchomieniu nowych baz w Polsce. Jeśli miałyby one zostać otworzone jeszcze w tym roku, to ogłoszenie nastąpi maksymalnie w ciągu 1,5 miesiąca.
W 2016 r. Ryanair przewiózł łącznie 117 mln pasażerów. Było to o 15 proc. więcej niż w 2016 r. Przewoźnik jest zdecydowanie największą liną lotniczą w Europie. W Polsce miał ok. 30 proc. udziału w rynku i również był liderem pod względem liczby przewiezionych pasażerów.
fot. Piotr Bożyk