×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lufthansa ma zgodę na przejęcie samolotów airberlin


Niemieckie władze zezwoliły koncernowi Lufthansa Group na wynajem 38 samolotów z rodziny airbus A320 od airberlin. Maszyny trafią w większości do Eurowings, a także do Austrian Airlines. Umowę skarży Ryanair.


Federally Urząd Antymonopolowy (Bundeskartellamt) wydał zgodę na długoterminowy wynajem samolotów na zasadzie wet leasingu, co oznacza, że załogi nadal będą zatrudnione przez airberlin. Samoloty nie zmienią też formalnie właściciela. Urzędnicy nie dopatrzyli się w transakcji zagrożenia dla konkurencji na krajowym rynku lotniczym. 

- Z punktu widzenia konkurencji na rynku, wynajem samolotów należy ocenić inaczej niż przejmowanie konkurencyjnej firmy. Porozumienie nie ma bezpośredniego wpływu na trasy obsługiwane przez poszczególne linie. Lufthansa nie przejmie slotów [zezwoleń na start i lądowanie na konkretnym lotnisku o konkretnej godzinie - red.] od airberlin. Oczywiście, dzięki wynajmowi samolotów Lufthansa będzie w stanie rozwinąć swoją działalność, ale to nie jest wystarczający argument, by zablokować transakcję na gruncie prawa antymonopolowego - powiedział Andreas Mundt, prezes Bundeskartellamt. 

Urząd podkreślił, że decyzja została podjęta po szczegółowym badaniu rynku, które uwzględniało rozmowy z konkurentami Lufthansy i airberlin, lotniskami, agentami sprzedającymi bilety oraz koordynatorami lotnisk. Urząd nadal analizuje inne aspekty porozumień obejmujących airberlin, Lufthansę, Etihad Airways i innych graczy, w tym planowane stworzenie nowej linii wakacyjnej jako joint-venture TUIFly i Etihad Airways. Decyzja nie wyklucza też dalszej analizy porozumienia co do tego, czy nie stanowi ono de facto połączenia linii. 

Jednym z podmiotów skarżących porozumienie był Ryanair, który uważa, że w ten sposób dochodzi do zmonopolizowania rynku połączeń krajowych w Niemczech. Wiceprezes Ryanaira podał, że airberlin i Lufthansa razem mają obecnie ok. 63 proc. udziału w niemieckim rynku, a na 20 najbardziej popularnych trasach krajowych ich udział sięga 98 proc.

Lufthansa podpisała w ubiegłym roku porozumienie z airberlin o długoterminowym leasingu 38 samolotów z rodziny airbus A320. 33 maszyny trafią do Eurowings, a pięć - do Austrian Airlines. Dodatkowo w ramach umowy Lufthansa nawiązała współpracę code-share z głównym udziałowcem airberlin, Etihad Airways Group. Niedawno pojawiły się też doniesienia o możliwości zaangażowania kapitałowego arabskiego koncernu w Lufthansa Group.gość_034c8 - Profil
gość_034c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie