Lufthansa ma zgodę na przejęcie samolotów airberlin

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
31 stycznia 2017 07:30
5 komentarzy
Niemieckie władze zezwoliły koncernowi Lufthansa Group na wynajem 38 samolotów z rodziny airbus A320 od airberlin. Maszyny trafią w większości do Eurowings, a także do Austrian Airlines. Umowę skarży Ryanair.
Reklama

Federally Urząd Antymonopolowy (Bundeskartellamt) wydał zgodę na długoterminowy wynajem samolotów na zasadzie wet leasingu, co oznacza, że załogi nadal będą zatrudnione przez airberlin. Samoloty nie zmienią też formalnie właściciela. Urzędnicy nie dopatrzyli się w transakcji zagrożenia dla konkurencji na krajowym rynku lotniczym.

- Z punktu widzenia konkurencji na rynku, wynajem samolotów należy ocenić inaczej niż przejmowanie konkurencyjnej firmy. Porozumienie nie ma bezpośredniego wpływu na trasy obsługiwane przez poszczególne linie. Lufthansa nie przejmie slotów [zezwoleń na start i lądowanie na konkretnym lotnisku o konkretnej godzinie - red.] od airberlin. Oczywiście, dzięki wynajmowi samolotów Lufthansa będzie w stanie rozwinąć swoją działalność, ale to nie jest wystarczający argument, by zablokować transakcję na gruncie prawa antymonopolowego - powiedział Andreas Mundt, prezes Bundeskartellamt.

Urząd podkreślił, że decyzja została podjęta po szczegółowym badaniu rynku, które uwzględniało rozmowy z konkurentami Lufthansy i airberlin, lotniskami, agentami sprzedającymi bilety oraz koordynatorami lotnisk. Urząd nadal analizuje inne aspekty porozumień obejmujących airberlin, Lufthansę, Etihad Airways i innych graczy, w tym planowane stworzenie nowej linii wakacyjnej jako joint-venture TUIFly i Etihad Airways. Decyzja nie wyklucza też dalszej analizy porozumienia co do tego, czy nie stanowi ono de facto połączenia linii.

Jednym z podmiotów skarżących porozumienie był Ryanair, który uważa, że w ten sposób dochodzi do zmonopolizowania rynku połączeń krajowych w Niemczech. Wiceprezes Ryanaira podał, że airberlin i Lufthansa razem mają obecnie ok. 63 proc. udziału w niemieckim rynku, a na 20 najbardziej popularnych trasach krajowych ich udział sięga 98 proc.

Lufthansa podpisała w ubiegłym roku porozumienie z airberlin o długoterminowym leasingu 38 samolotów z rodziny airbus A320. 33 maszyny trafią do Eurowings, a pięć - do Austrian Airlines. Dodatkowo w ramach umowy Lufthansa nawiązała współpracę code-share z głównym udziałowcem airberlin, Etihad Airways Group. Niedawno pojawiły się też doniesienia o możliwości zaangażowania kapitałowego arabskiego koncernu w Lufthansa Group.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
greg0303 2017-02-02 22:29   
greg0303 - Profil greg0303
Prace wykończeniowe wnętrza pierwszego samolotu A350-900 Lufhansy zostały zakończone (przez Lufthansa Technik) i maszyna uda się w pierwszy rejs na trasie Monachium - Delhi w przyszły piątek, 10 lutego.
pawwoj 2017-01-31 17:17   
pawwoj - Profil pawwoj
To prawda, Niemcy bronią swojego ale wynika to też z ich narodowego podejścia do LH. Wyobraź sobie, że w Polsce ktoś czegoś zakazuje, żeby chronić LO i masz ogólnonarodowy raban - najlepszy przykład to Kraków i obraza majestatu o TK...
gość_a30ab 2017-01-31 12:13   
gość_a30ab - Profil gość_a30ab
Z tego co kojarzę to we FRA Ryanair miał przyznane zniżki, tylko pod naciskiem LH lotnisko szybko zmieniło cennik i w ten sposób FR nie będą należały się takie zniżki. Widać, że Niemcy bronią się jak tylko mogą przed konkurencją mającą znacznie mniejsze koszty z korzyścią dla swojej pozycji w branży lotniczej ale ze szkodą dla klienta oraz wbrew zasadom pseudo wolnej konkurencji obowiązujące w UE (jak w wielu przypadkach widać z wykluczeniem Niemiec i Francji).
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama