Lotnisko Chopina mniej punktualne w 2016 r.

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
18 stycznia 2017 09:00
2 komentarze
Angielskie lotniska Birmingham i Newcastle oraz indonezyjska Surabaja to jedyne lotniska na świecie, gdzie ponad 90 proc. rejsów ląduje o czasie - wynika z raportu OAG Punctuality League 2016. Z czołówki wypadło Lotnisko Chopina.
Reklama
Raport OAG Punctuality League 2016 wyraźnie wskazuje, że loty do mniejszych portów lotniczych są częściej wykonywane punktualnie niż połączenia do wielkich hubów.

Lotnisko Tokio-Haneda, które po raz drugi z rzędu zwyciężyło w klasyfikacji najbardziej punktualnych hubów w kategorii powyżej 20 mln miejsc wylotowych rocznie, było dopiero 14. portem lotniczym w klasyfikacji ogólnej.

Najpunktualniejsze małe (2,5-5 mln miejsc wylotowych rocznie) lotniska według OAG to Newcastle (90,94 proc. rejsów o czasie), Anchorage na Alasce (89,52 proc.) i Bruksela-Charleroi (88,65 proc.). Wysokie miejsca zajęły lotniska norweskie, mimo często panujących tam trudnych warunków pogodowych. Trondheim zostało sklasyfikowane na czwartym miejscu (88 proc.), Stavanger - na piątym (87,95 proc.), a Bergen na ósmym (87,21 proc.). W czołowej dwudziestce nie znalazło się ani jedno lotnisko z Azji.


Wśród lotnisk średnich (5-10 mln miejsc wylotowych) najmniej samolotów spóźnia się w Birmingham, które z wynikiem 91,28 proc. punktualnych lotów znalazło się również na pierwszym miejscu klasyfikacji ogólnej. Na niższych stopniach podium sklasyfikowano Osakę-Itami (89,68 proc. lotów na czas) i Panama City (89,56 proc.). Najwyżej sklasyfikowanym lotniskiem z Europy kontynentalnej była piąta w kategorii Kolonia/Bonn (88,27 proc.). Spośród dobrze znanych polskim pasażerom lotnisk w czołowej dwudziestce znalazły się jeszcze Mediolan-Bergamo (85,87 proc., siódme miejsce) i Berlin-Schonefeld (84,2 proc, trzynaste miejsce).

Wyniki tych dwóch kategorii nie są do końca porównywalne z 2015 r., gdyż wtedy OAG klasyfikował wszystkie lotniska poniżej 10 mln miejsc wylotowych jako "małe". Liderami były wtedy porty w Osace-Itami, Charleroi i Panama City.

Największą zmianą w tej grupie jest awans Birmingham, które rok temu nie zmieściło się nawet w pierwszej dwudziestce. Rozczarowaniem dla pasażerów z Polski jest duży spadek Lotniska Chopina - rok temu z wynikiem 89,87 proc. lotów na czas znalazło się na dziewiątym miejscu w swojej kategorii. Jednak w 2016 r. punktualność spadła do 79,71 proc., a Warszawa wypadła z czołowej dwudziestki (mimo podzielenia kategorii na pół).

W kategorii dużych lotnisk już tylko jedno - indonezyjska Surabaja - przekroczyło wskaźnik 90 proc. punktualnych rejsów, osiągając poziom 90,3 proc. Punktualność kolejnych lotnisk była już znacznie niższa. Drugie miejsce zajął port w Honolulu (87,53 proc.), a trzecie w Salt Lake City (87,2 proc.). Najwyżej sklasyfikowanym lotniskiem europejskim zostały Ateny, które z wynikiem 83,64 proc. zajęły dziewiątą lokatę w tej kategorii.

Czołówka tej kategorii uległa całkowitej zmianie, bo w 2015 r. liderami były Kopenhaga (w 2016 r. na dziesiątym miejscu), Moskwa-Szeremetiewo (siódme w wyższej kategorii hubów) i Helsinki (czternaste miejsce). Tegorocznego zwycięzcy w ogóle nie było w rankingu.

W kategorii hubów pierwszą pozycję utrzymało lotnisko Tokio-Haneda. Jednak jego statystyki znacznie się pogorszyły - w 2016 r. punktualnych było 87,49 proc. rejsów, o niemal 4 pkt. proc. mniej niż w 2015 r. Japoński hub słabo wypada na tle mniejszych lotnisk, ale na tle rywali z tej samej kategorii - bardzo dobrze. Drugie w rankingu hubów lotnisko Sao Paulo-Guarulhos osiągnęło bowiem poziom zaledwie 85,28 proc., a trzecie Detroit - 84,64 proc. Czwarte miejsce zajęła Atlanta z wynikiem 84,57 proc., co należy uznać za osiągnięcie dla największego lotniska świata.

Najlepszy z portów europejskich, Monachium, zajął dziewiąte miejsce z wynikiem 82,85 proc. Rok temu niemiecki hub był drugi w tej kategorii.

Analitycy OAG przyjrzeli się też najbardziej punktualnym trasom. Pod uwagę wzięto jedynie te, na których wykonywanych jest co najmniej 1000 lotów rocznie.

Zdecydowanym zwycięzcą została trasa z Newcastle do Dublina - samoloty obsługujące to połączenie praktycznie się nie spóźniają. Wskaźnik punktualności wyniósł 99,85 proc. Tylko nieco mniej punktualne były linie lotnicze na trasie z Anchorage do Port Salmon na Alasce (99,74 proc.). Trzecie miejsce zajęła jednak już trasa między dużymi i - co ważne - bliskimi lotniskami. Między Kolonią/Bonn a Londynem-Stansted samoloty latają z 99,5-proc. punktualnością.

Inne wyróżnione trasy to m.in. Tokio-Haneda - Honolulu (96,02 proc.), Birmingham - Dublin (95,85 proc.) i Panama City - Managua (95,52 proc.).

Raport OAG Punctuality League obejmuje jedynie te lotniska i trasy, dla których analitycy dysponują danymi z co najmniej 80 proc. operacji. Za przylot "punktualny" uznaje się taki, który odbył się w ciągu 15 min od rozkładowego czasu. Lotnisko Chopina było jedynym sklasyfikowanym polskim portem lotniczym. OAG zaprezentował podsumowanie punktualności również dla linii lotniczych.

grafika Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

lysypiotr76 2017-01-18 15:35   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
camilio - słaby wynik stołecznego lotniska wynika m.in. ze słabego oświetlenia . Mimo wymiany skrzyżowanie dróg jest słabo widoczne przez kontrolerów . No i oczywiście coraz większy ruch na lotnisku też ma wpływ na płynność ruchu.
camilio 2017-01-18 14:20   
camilio - Profil camilio
Moim zdaniem bardziej miarodajna byłaby punktualność samolotów wylatujących. Bo jaki wpływ ma lotnisko na punktualność lotów przylatujących, poza chwilowym brakiem możliwości obsługi lądowania? Poza tym niezły jest fragment "z raportu wynika, że bardziej punktualne są małe lotniska niż huby". Taki wniosek to ja sam wysnuję, obudzony w środku nocy, bez analizy jakichkolwiek danych :) Przy okazji autorom raportu mogę ujawnić, że dziś w nocy będzie ciemno :)
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy