×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Helsinki z 4,6 proc. wzrostem w 2016 roku


Port lotniczy w Helsinkach zakończył 2016 r. 4,6-proc. wzrostem i obsłużył rekordową liczbę 17,2 mln pasażerów.


Lotnisko w Helsinkach odnotowało najsilniejszy wzrost w grudniu ubiegłego roku, kiedy to liczba pasażerów wzrosła o 8,5 proc. Łącznie w 2016 r. liczba pasażerów na połączeniach międzynarodowych wzrosła o 4,9 proc, a na krajowych o 3,4 proc. Jak informuje Finavia, operator portu lotniczego w Helsinkach, wzrost ruchu na trasach krajowych generowany był dzięki pasażerom tranzytowym, którzy decydowali się odwiedzić Laponię w przerwie podczas lotów międzynarodowych przez Helsinki. W ubiegłym roku linie lotnicze Finnair wprowadziły możliwość bezpłatnego zaplanowania postoju w Helsinkach o długości do trzech dni, dzięki czemu pasażerowie tranzytowi mają szansę odwiedzić Finlandię podczas swojej podróży. 

Najwięcej, bo o 7,5 proc. wzrosła w ubiegłym roku liczba pasażerów z Chin. Z myślą o tych pasażerach Finavia przygotowała szereg udogodnień na lotnisku w Helsinkach, takich jak możliwość płacenia systemem AliPay, czy pomoc przewodników posługujących się j. mandaryńskim. Lotnisko zaprosiło też do współpracy artystów z Chin

Strategicznym celem portu lotniczego w Helsinkach jest uzyskanie statusu hubu tranzytowego pomiędzy Europą i Azją. W ubiegłym roku ruch na trasach pomiędzy tymi dwoma kontynentami wzrósł o 4,7 proc. 

Ruch pasażerski w 2016 roku na wszystkich 22 lotniskach zarządzanych przez Finavię wzrósł o 3,5 proc. i osiągnął poziom 20,8 mln pasażerów, co stanowi rekord w historii operacji. Ogółem obsłużono 26 proc. pasażerów na trasach krajowych i 74 proc. pasażerów na trasach międzynarodowych. 

Najpopularniejszymi europejskimi kierunkami z Helsinek były: Sztokholm, Londyn, Kopenhaga, Amsterdam, Frankfurt, Monachium, Paryż, Berlin, Oslo oraz Ryga. 

10 najpopularniejszych tras dalekodystansowych z Helsinek to: Tokio, Bangkok, Hongkong, Seul, Nowy Jork, Szanghaj, Osaka, Pekin, Singapur oraz Nagoja.

- Zapotrzebowanie na podróże lotnicze ciągle wzrasta i mamy silny udział w tym wzroście, co potwierdzają rekordowe dane ilości pasażerów. Dla nas ważnym krokiem umacniającym naszą pozycję było pojawienia się Qatar Airways w Finlandii jesienią ubiegłego roku. Magia Laponii ma także odzwierciedlenie w liczbach i, co więcej, coraz częściej pasażerowie z Chin decydują się na podróż do Finlandii - powiedział Joni Sundelin, wiceprezes Finavia.
fot. Mirosław Pachowicz


Reklama


Booking.com
gość_94fec - Profil
gość_94fec
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie