Referendum ws. podlaskiego lotniska nieważne

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 stycznia 2017 09:00
4 komentarze
W wojewódzkim referendum dotyczącym budowy lotniska w Podlaskiem większość głosujących opowiedziała się na tak. Jednak frekwencja nie przekroczy 30 proc. wymaganych do tego, by referendum było ważne.
Reklama

W niedzielnym referendum władze województwa podlaskiego pytały mieszkańców, czy są za budową w regionie lotniska. Nie sprecyzowano ani gdzie ten port lotniczy miałby powstać, ani jakiego typu miałby być. Samorząd już wcześniej zrezygnował z planów budowy portu lotniczego z uwagi na wysokie koszty i niewystarczający potencjał ruchu lotniczego. Jednak społecznikom udało się doprowadzić do referendum w tej kwestii.

Ze wstępnych wyników podanych przez lokalne media wynika, że najwyższa frekwencja była w Białymstoku, gdzie do urn poszło ok. 23 proc. uprawnionych. Nieco ponad połowa głosów (51 proc.) została oddana na "tak" dla lotniska.

W innych powiatach frekwencja była znacznie niższa. W Suwałkach zagłosowało ok. 6,5 proc. uprawnionych, a w Łomży (położonej najbliżej lotniska w Modlinie) tylko 2,5 proc. W obydwu miastach przeważali zwolennicy lotniska - głosów na "tak" było odpowiednio 88 i 77 proc. W innych powiatach frekwencja oscylowała wokół 10 proc.

Liczenie głosów jeszcze trwa, ale już teraz można z całą pewnością powiedzieć, że frekwencja nie osiągnie wymaganego progu 30 proc. Zapewne większość głosów będzie na tak, co świadczy głównie o tym, że przeciwnicy budowy lotniska nie poszli do urn.
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
lysypiotr76 2017-01-17 18:18   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
Frekwencja wyniosła 12,96 %.Mimo że na tak była większość z głosujących to próg niestety nie został przekroczony. Aczkolwiek uważam że to referendum było błędem i wyrzuceniem pieniędzy w błoto.Ale prawo i wyrok sądu - podobno nie dyskutuje się z wyrokami.
banan86 2017-01-16 16:00   
banan86 - Profil banan86
pszn: spójrzmy prawdzie w oczy. Mieszkańcy regionów wschodnim zawsze wykazywali się mniejszym zainteresowaniem w sprawy publiczne, zwłaszcza takie dotyczące inwestycji a nie skandali politycznych. Ci którym zależy są niestety w mniejszości, a nawet oni pewnie mają spore wątpliwości co do sensu tak kosztownej inwestycji. Budowa lotniska pochłonie gigantyczne pieniądze, które można byłoby przeznaczyć na coś innego. Poza tym dojdzie konieczność utrzymywania tego lotniska z dotacji przez wiele lat, zanim będzie ono się w stanie samodzielnie utrzymać....

Ok, być może ma tojakiś sens w sensie szeroko rozumianego "rozwoju" regionu, który ciężko jest zmierzyć w sposób matematyczny. Ale skoro nawet wśród mieszkańców tego regionu zainteresowanie sprawą lotniska jest niskie to o czym my mówimy... Na Lubelszczyźnie był chyba jednak o wiele większy nacisk społeczny
pszn 2017-01-16 10:28   
pszn - Profil pszn
"Zapewne większość głosów będzie na tak, co świadczy głównie o tym, że przeciwnicy budowy lotniska nie poszli do urn" a skąd ten wywód? nie wiedziałem, że redaktorzy tego portalu to też specjaliści z zakresu socjologii
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama