×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Linia kolejowa do Pyrzowic do 2021 r.


Odbudowa linii kolejowej do lotniska w Pyrzowicach planowana jest na lata 2018-2021 i ma kosztować do 550 mln zł - wynika z informacji wiceministra infrastruktury i budownictwa. Do terminala cargo nie zostanie jednak doprowadzona linia szerokotorowa.


W odpowiedzi na interpelację posła Roberta Wyrwasa (Prawo i Sprawiedliwość) wiceminister infrastruktury i budownictwa odpowiedzialny za kolej, Andrzej Bittel, zapewnił, że linia kolejowa do katowickiego lotniska zostanie odbudowana. Obecnie PKP PLK, zarządca krajowej infrastruktury kolejowej, prowadzi prace studialne nad tą inwestycją. 

Zakończenie prac przedprojektowych spodziewane jest w II kwartale 2017 r. Równolegle do prac związanych z opracowaniem studium wykonalności sporządzana jest dokumentacja środowiskowa w celu pozyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach zgody na realizację przedsięwzięcia - wyjaśnia Andrzej Bittel. - Ogłoszenie przetargu oraz realizacja inwestycji w trybie "projektuj i buduj" planowana jest na lata 2018 - 2021. Szacowany koszt projektu to ok. 550 mln PLN. Realizacja prac pozwoliłaby na dojazd do portu lotniczego w Pyrzowicach od strony Tarnowskich Gór i Zawiercia.

Bittel przypomina, że projekt ten ma być realizowany w ramach dofinansowywanej przez Unię Europejską inwestycji w kolej aglomeracyjną. W skali całego kraju na projekty kolei aglomeracyjnych zarezerwowano niemal 1,1 mld zł dofinansowania. 

PKP PLK zamierzają złożyć wniosek o dofinansowanie inwestycji w linię kolejową 182, łączącą Tarnowskie Góry z Zawierciem i przebiegającą bezpośrednio koło lotniska w Pyrzowicach. Konkurs na dofinansowanie zostanie rozstrzygnięty zapewne w marcu lub kwietniu 2018 r. Jeśli projekt otrzyma dofinansowanie, jego realizacja rozpocznie się w tym czasie. 

Linia kolejowa 182 jest obecnie eksploatowana jedynie na ok. połowie długości i wyłącznie w ruchu towarowym przy ograniczeniu prędkości do 20 km/h. Nie da się nią dojechać do lotniska od żadnej ze stron, choć od strony wschodniej trasa jest przejezdna do Mierzęcic - kilkaset metrów od terminala portu lotniczego. 

Po odbudowie linia kolejowa ma być wykorzystywana zarówno do dowozu pasażerów, jak i w ruchu towarowym. Ta druga funkcja ma związek z pozycją Katowic jako jednego z ważniejszych hubów lotniczego cargo w Polsce. 

W ramach inwestycji linia ma zostać zelektryfikowana. Prędkość zostanie podniesiona do 140 km/h dla pociągów pasażerskich i 80 km/h dla towarowych. Na odcinku w pobliżu lotniska powstanie drugi tor oraz bocznica do terminala cargo. 

Katowice to największe w Polsce lotnisko pozbawione dojazdu kolejowego. Pasażerowie mogą dojechać pociągiem bezpośrednio do terminali lotnisk w Warszawie, Krakowie, Gdańsku, Szczecinie, Lublinie i Szczytnie, a z wykorzystaniem autobusu wahadłowego także do Modlina. 

Równocześnie Bittel zastrzegł, że mało prawdopodobne jest zbudowanie linii szerokotorowej do lotniska. Teoretycznie ułatwiłaby ona dowóz towarów do terminala cargo bezpośrednio z Ukrainy i Rosji. 

PKP LHS sp. z o. o., będący zarządcą oraz przewoźnikiem na linii kolejowej o rozstawie szyn 1520 mm Hrubieszów (granica państwa) - Sławków nie występował oficjalnie z inicjatywą budowy nowych odcinków linii szerokotorowej na terenie Węzła Katowickiego. Ze względu na wysoki koszt budowy nowej linii szerokotorowej niezbędne byłoby wykonanie szczegółowej analizy wykonalności technicznej i opłacalności tego typu rozwiązania - informuje Bittel.

Od Sławkowa, gdzie obecnie kończy się prowadząca do granicy z Ukrainą szerokotorowa linia kolejowa, niezbędne byłoby dobudowanie kilkunastu kilometrów torów. Bittel zwraca uwagę, że z uwagi na inny rozstaw skomplikowana byłaby budowa rozjazdów i splotów z istniejącymi torami. Do tego potrzebna byłaby analiza zasadności inwestycji.gość_034c8 - Profil
gość_034c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie