×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Kolejne problemy programu MRJ


Prawdopodobne jest kolejne opóźnienie terminu dostaw pierwszego samolotu Mitsubishi Regional Jet (MRJ). Nie wiadomo, czy dojdą do skutku dostawy 150 samolotów zamówionych przez dwóch amerykańskich przewoźników.


Gdy firma Mitsubishi Aircraft Corp. zainaugurowała program budowy pierwszego od ponad 50 lat japońskiego samolotu pasażerskiego, zapowiadała że pierwszy klient programu, linie lotnicze All Nippon Airways otrzymają samolot do 2013 r. Od tamtej pory dostawy były wielokrotnie przekładane z powodu kłopotów technicznych programu i obecnie dostawa pierwszej maszyny MRJ90 przewidziana jest na połowę 2018 r. Wszystko wskazuje na to, że i ten termin nie zostanie zachowany.

W ubiegłym miesiącu Shunichi Miyanaga, prezydent Mitsubishi Heavy Industries przyznał w rozmowie z japońskimi mediami, że samolot napotyka problemy z przejściem testów bezpieczeństwa niezbędnych do otrzymania certyfikacji oraz że koszty rozwoju projektu są wyższe niż przewidywano oraz mogą wzrosnąć jeszcze bardziej. 

- Trudno powiedzieć, kiedy będziemy mogli otrzymać certyfikację. Procedury by udowodnić, że samolot jest bezpieczny stały się dużo bardziej rygorystyczne niż do tej pory. W tej chwili wyjaśniamy ANA jakie problemy napotykamy i jak będziemy sobie z nimi radzić - powiedział Miyanaga w rozmowie z “The Japan Times”.

Co więcej, jak donosi Air Transport World, dwie spośród trzech linii lotniczych, które zamówiły MRJ90 mogą mieć problemy z odbiorem maszyn. Chodzi o linie SkyWest Airlines, które świadczą usługi dowozowe dla większych przewoźników: Alaska, United, Delta i American, posiadające zamówienia na 100 samolotów MRJ, oraz o linie TransStates Holdings, które feedują przewoźników: United Express, American Eagle i Delta Connection, posiadające zamówienia na 50 MRJ. 

Linie lotnicze American, Delta oraz United nie zezwalają przewoźnikom regionalnym operować tak dużymi samolotami, jak MRJ90. Zapisy umów o pracę pilotów pracujących dla głównych przewoźników zawierają zapis, że operatorzy regionalni nie będą mogli latać samolotami o masie startowej przekraczającej 86 tys. funtów (ok. 39 ton), a samoloty MRJ nieznacznie przekraczają tę masę (w podstawowym wariancie zaledwie o 600 kg). 

W chwili składania zamówienia przez amerykańskich przewoźników program MRJ zakładał produkcję mniejszych samolotów, jednak ostatecznie producent zdecydował się zwiększyć wymiary maszyn, tak aby zabierały na pokład więcej pasażerów. Zaowocowało to jednak tym, że MRJ90 będą za ciężkie, by mogły być używane przez amerykańskich przewoźników regionalnych i o ile nie zmienią się zapisy kontraktów pilotów głównych linii lotniczych, to możliwe, że SkyWest oraz TransStates anulują lub zmienią swoje zamówienie. gość_034c8 - Profil
gość_034c8
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie