ICAO: 3,6 mld pasażerów w 2016 r.

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
04 stycznia 2017 05:55
W 2016 r. linie lotnicze przewiozły łącznie 3,6 mld pasażerów - informuje Międzynarodowa Organizacja Lotnictwa Cywilnego (ICAO). Po raz pierwszy w historii linie niskokosztowe przewiozły ponad miliard pasażerów.
Reklama

Wynik za ubiegły rok stanowi wzrost o 6 proc. To nieznaczne spowolnienie dynamiki w stosunku do 2015 r., kiedy to odnotowano wzrost o 7,1 proc.

Wzrost lotniczego ruchu pasażerskiego był napędzany niższymi cenami biletów lotniczych będących następstwem spadających cen ropy naftowej.

28 proc. pasażerów na świecie przewiozły niskokosztowe linie lotnicze, po raz pierwszy w historii przewożąc ponad miliard pasażerów. W Europie niskokosztowe linie lotnicze przewiozły 32 proc. wszystkich pasażerów, w rejonie Azji-Pacyfiku - 31 proc. a w Ameryce Północnej - 25 proc. ICAO odnotowała także wzmożoną obecność przewoźników niskokosztowych w krajach rozwijających się, która przekłada się na wzrost ogólnej liczby pasażerów.

Międzynarodowy ruch lotniczy mierzony w pasażerokilometrach (RPK) wzrósł w 2016 r. o 6,3 proc., co oznacza spadek z poziomu 7,0 proc. odnotowanego w 2015 r.

W 2016 r. tempo wzrostu zmalało we wszystkich regionach poza Afryką i Bliskim Wschodem.

Największy udział w międzynarodowym ruchu pasażerskim w pasażerokilometrach (RPK) ma Europa (36 proc., wzrost o 4,3 proc.). 29 proc. należy do regionu Azji i Pacyfiku, (wzrost o 8 proc.). Do Bliskiego Wschodu należy 15 proc. - to najdynamiczniej rosnący region, ruch wzrósł w nim w 2016 r. o 11,2 proc. Ameryka Północna, z 13-proc. udziałem w rynku odnotowała najniższe tempo wzrostu spośród wszystkich regionów wynoszące 3,5 proc. Przewoźnicy w rejonie Ameryki Południowej i Karaibów odpowiedzialni byli za 4 proc. światowych RPK i odnotowali 6,5 proc. wzrostu przewozów. Afryka, z 3-proc. udziałem odnotowała 5,7 proc. wzrostu w 2016 r.

Ponad połowa turystów, którzy w 2016 r. podróżowali za granicę, podróżowała drogą lotniczą. Samolotami transportowane było 35 proc. światowego frachtu, w tym ponad 90 proc. towarów w zagranicznym handlu konsumenckim e-commerce.

Prognoza ICAO dotycząca światowego wzrostu produktu krajowego brutto w 2016 r. została obniżona do 2,4 proc. z poziomu 2,9 proc. prognozowanego na początku ubiegłego roku. Organizacja poinformowała, że to efekt powolnego wzrostu w zaawansowanych gospodarkach, uporczywie niskich cen towarów, słabego globalnego handlu oraz malejących przepływów kapitału.

ICAO poinformowała, że branża lotnicza powinna zamknąć 2016 r. zyskiem operacyjnym na poziomie 60 mld dolarów, wykazując marże na poziomie 8 proc. W 2015 r. zysk operacyjny branży wyniósł 58 mld dolarów, a marże - 8 proc. Za ponad jedną trzecią zysków odpowiadać mają przewoźnicy z Ameryki Północnej, gdzie 66 proc. operacji świadczonych jest na rynku krajowym.

grafika ICAO
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama