Qatar sfinalizował inwestycję w LATAM

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
29 grudnia 2016 07:30
1 komentarz
Katarskie linie lotnicze Qatar Airways formalnie objęły 10 proc. akcji w południowoamerykańskim koncernie LATAM, powstałym na bazie linii LAN z Chile i TAM z Brazylii. To już czwarta międzynarodowa linia w portfelu przewoźnika.
Reklama

Do państwowych Qatar Airways, poza szeregiem spółek z Kataru (m.in. Qatar Airways Cargo, Hamad International Airport - spółka zarządzająca lotniskiem w Dosze i Qatar Aviation Services - agent handlingowy w tym porcie lotniczym), należy także 100 proc. akcji linii Al Maha Airways z Arabii Saudyjskiej (oczekują na certyfikat do rozpoczęcia lotów), 49 proc. włoskiej linii Meridiana oraz 20 proc. koncernu IAG (British Airways, Iberia, Vueling i Aer Lingus).


Akbar al-Baker, prezes Qatar Airways, nie wyklucza dalszych przejęć. Wiadomo, że jest zainteresowany m.in. liniami IndiGo i Air Costa z Indii oraz Royal Air Maroc. Szef katarskiej grupy wielokrotnie podkreślał, że rozważa inwestycje przede wszystkim w linie, które dobrze sobie radzą, a nie w takie, które wymagają restrukturyzacji.

Podobną strategię ekspansji na nawet większą skalę mają konkurencyjne linie Etihad Airways, do których należą udziały m.in. w Alitalii, airberlin, Jet Airways, Air Serbii, Air Seychelles czy Virgin Australia. Spośród bliskowschodnich liderów jedynie Emirates stawia na rozwój organiczny.

grafika Dominik Sipinski
Reklama

Ostatnie komentarze

greg0303 2017-01-06 07:43   
greg0303 - Profil greg0303
Prezes Qatar Airways, Akbar Al Baker, powiedział, że katarski przewoźnik oficjalnie zamienia zamówienia wszystkich maszyn A320neo na większy wariant A321neo. Decyzja w sprawie wyboru jednostek napędowych nie została jeszcze podjęta (dostępne są silniki Pratt & Whitney lub CFM International - spółka General Electric/Safran). Dostawy samolotów mają rozpocząć się w 2018 roku.
 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama