Fiumicino ma nowy pirs non-Schengen
Na rzymskim lotnisku Fiumicino otwarty został nowy pirs E przeznaczony dla lotów poza strefę Schengen. Jego przepustowość to 6 mln pasażerów rocznie.
Reklama
Nowy pirs terminala ma powierzchnię 90 tys. m kw. i według Aeroporti di Roma, operatora obydwu lotnisk w stolicy Włoch, ma wyznaczać nowe trendy w świecie handlu lotniskowego.
W terminalu zlokalizowany jest nowy sklep typu walk-through marki Aelia Duty Free o powierzchni 1,85 tys. m kw. (jego operatorem jest Lagardere). W dalszej części terminala dwupoziomowa strefa komercyjna została zaprojektowana pod hasłem "Made in Italy". Znajdują się w niej przede wszystkim sklepy włoskich marek modowych i z kategorii food & beverage. Łącznie w strefie działa 40 sklepów oraz 10 restauracji oferując również dania kuchnii innych niż włoska.
W pirsie znajdują się 22 nowe gate'y - 14 w pirsie kontaktowym z rękawami oraz osiem na poziomie -1 pod strefą komercyjną. Strefa komercyjna została tak zaplanowana, aby każdy pasażer zobaczył każdy sklep. Równocześnie ścieżka pasażera nie jest zbyt długa.
Na poziomie gate'ów znajdują się głównie sklepy odzieżowe, podczas gdy kawiarnie i restauracje umieszczono na poziomie mezzanine. Jednak dzięki szerokiemu przejściu, licznym schodom i nowoczesnemu designowi obydwa poziomy są wizualnie i funkcjonalnie połączone.
Architekci pirsu postawili na dostępność światła naturalnego. Półkolisty dach jest w dużej mierze przeszklony, a dzieła dopełnia szklana część centralna nad głównym przejściem handlowy.
Część kawiarni oraz znajdujący się na poziomie -1 business lounge oferują widok na płytę postojową lotniska.
- Naszą ambicją było wyrażenie stylu włoskiej mody i gastronomii. Wewnątrz tej pięknej infrastruktury zrealizowaliśmy marzenie. Wydaje mi się, że to jedno z najlepszych pod względem doświadczenia dla pasażęra lotnisk, nie tylko we Włoszech, ale w całej Europie - podkreślił cytowany w komunikacie prasowym Fulvio Fassone, wiceprezes AdR ds. handlowych.
Za projekt nowego pirsu odpowiedzialni byli: lokalne biuro architektoniczne Studio Muzzi, firma SPEA Engineering (za projekt odpowiadał Furio Govannoni), londyńskie studio wyspecjalizowane w projektowaniu stref handlowych lotnisk The Design Solution oraz dział handlowy spółki AdR.
fot. Aeroporti di Roma