Start-up z Filipin obiecuje bilety tańsze o 70 proc.

Piotr Golianek - Profil Piotr Golianek
28 grudnia 2016 08:00
Każdy pasażer zna opowieści o rezerwacji wyjątkowo tanich biletów w ostatniej chwili. Jednak last minute w liniach lotniczych to mit. Filipiński start-up My Cape chce to jednak zmienić i umożliwić rezerwację biletów o nawet 70 proc. taniej.
Reklama

Start-uperzy z Filipin chwalą się, że jako pierwsi na świecie stworzyli aplikację pozwalającą na wyszukiwanie standby tickets. Takie bilety są niepotwierdzone i dają miejsce na liście oczekujących. Bilet standby jest potwierdzany dopiero krótko przed odlotem, gdy przewoźnik wie, że zostały mu na pokładzie wolne miejsca. Jednak jeśli pojawi się pełnopłatny klient, zawsze ma priorytet przed standby'owcem. Normalnie z takich biletów korzystają m.in. pracownicy linii lotniczych. Przewoźnicy oficjalnie nie sprzedają ich klientom.

My Cape zapewnia, że dzięki oprogramowaniu tej firmy każdy użytkownik smartfonu z Androidem bądź iOS będzie mógł w ekspresowym tempie dokonać rezerwacji za wyjątkowo niską cenę - jednak równocześnie ponosząc ryzyko związane z niepewnością daty lotu.

Dzięki My Cape, podróżni będę mogli rezerwować nawet o 70 proc. tańsze bilety lotnicze. Natomiast przewoźnicy zwykle wypełniający zaledwie 80 proc. siedzeń w samolocie poprawią wypełnienie i zyskają dodatkowy przychód - tłumaczy Lyle Jover, współtwórca i prezes start-upu.

Aplikacja jest skierowana przede wszystkim do podróżnych planujących wyjazd z dużą elastycznością. Bilet potwierdzony na ostatnią chwilę ma być o wiele tańszy niż zwykle. Twórcy My Cape twierdzą, że na ich rozwiązaniu skorzystają nie tylko przewoźnicy, ale także cała branża podróżnicza - od transferów lotniskowych po hotele i restauracje.

- Większość ludzi kojarzy innowacje z tworzeniem czegoś zupełnie nowego, a przecież ocean możliwości leży w wykorzystywaniu już istniejących zasobów z większą efektywnością i rozmysłem, tak jak pokazał Uber i Airbnb - dodał Jover.

Zakupu poprzez aplikację będzie można dokonać od siedmiu dni do 24 godzin (lub mniej) przed lotem. Płatność odbywałaby się dopiero po otrzymania potwierdzenia przelotu. My Cape nie jest jeszcze dostępny dla użytkowników, ale na stronie internetowej można się zapisać listę oczekujących. Start aplikacji przewidziano na marzec 2017 r. Dotychczas twórcy nie podzielili się zbyt wieloma szczegółami. Nie wiadomo na jakich zasadach, z jakimi przewoźnikami, a także na jakich trasach będzie można znaleźć standby tickets. Na bazie dotychczasowych informacji wygląda na to, że aplikacja będzie (przynajmniej początkowo) bezpłatna dla wszystkich użytkowników, a twórcy będą prawdopodobnie czerpać zysk z marży za sprzedane bilety bądź z indywidualnych umów z przewoźnikami.

Wbrew krążącej powszechnie opinii, przewoźnicy lotniczy nie byli dotąd skłonni oferować tańsze biletów przy rezerwacji na ostatnią chwilę. Wynika to z tego, że osoby rezerwujące krótko przed wylotem podróżują najczęściej biznesowo i z konieczności, więc są skłonne (lub nie mają wyboru) zapłacić więcej. Przewoźnicy nie chcą równocześnie zachęcać pasażerów szukających tanich ofert do czekania z rezerwacją na ostatnią chwilę - najtańsze bilety sprzedają się zwykle z największym wyprzedzeniem czasowym.

Inaczej jest w przypadku biur podróży, które oferują atrakcyjne ceny last minute, bo już wcześniej wykupiły miejsca w samolotach i hotelach. Dlatego sprzedanie wakacji nawet poniżej kosztów zmniejsza ich stratę.

Propozycja My Cape jest jednak o tyle atrakcyjna dla linii lotniczych, że start-up zamierza sprzedawać bilety standby. Nie będzie więc zabierał miejsca osobom gotowym zapłacić pełną taryfę.

Podobny mechanizm działa w branży hotelarskiej. Hotele najczęściej podnoszą ceny przy rezerwacji na najbliższą noc. Popularna na rynku aplikacja Hotel Tonight umożliwia jednak sprzedaż niezajętych pokojów nawet w trakcie nocy za niższą cenę.

fot. My Cape

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama