Oblatywacz: Większy airbus A321 Wizz Aira

31 grudnia 2016 10:00
7 komentarzy
Nowoczesna, przestronna kabina i wygodne fotele to cechy nowych airbusów A321 we flocie Wizz Aira, które dostrzeże pasażer. Ale dla przewoźnika większe maszyny, z których dwie stacjonują w Warszawie, to wymierne korzyści ekonomiczne. 
Reklama

Wizz Air wprowadził większe airbusy A321ceo do floty w listopadzie 2015 r. Samoloty te mieszczą o 50 pasażerów więcej niż (jeszcze) podstawowe dla przewoźnika airbusy A320. Węgierska linia dysponuje obecnie 11 z zamówionych 30 maszyn typu A321ceo. Przewoźnik zakontraktował także aż 110 airbusów A321neo z nowszymi silnikami.

//www.pasazer.com/img/images/normal/wizz,ltn,a321,pbozyk1.jpg

W warszawskiej bazie przewoźnika stacjonują dwa większe airbusy. Z Warszawy obecnie przewoźnik wykonuje airbusami A321 loty do Londynu-Luton, Doncaster-Sheffield, Birmingham, Charleroi, Turynu, Werony i Rzymu-Fiumicino. Pozostałe samoloty tego typu stacjonują w Budapeszcie i Bukareszcie.


W marcu przyszłego roku do warszawskiej bazy Wizz Aira dołączy trzeci A321ceo, co umożliwi obsługę dodatkowych tras tym typem samolotu - m.in. do Bergamo, Torp, Larnaki i Tel Awiwu. W 2017 r. przewoźnik zbazuje większego airbusa także w Gdańsku i Katowicach.

Samolot, którym mamy okazje lecieć posiada numer rejestracyjny HA-LXF. Drugi zbazowany w Warszawie A321ceo posiada numer rejestracyjny HA-LXE. Samoloty są nowe i ich wiek wynosi ok. pół roku.

Wprowadzenie nowych samolotów nie zmienia niczego w kwestii przygotowań do podróży. Pasażerowie nadal muszą dokonać samodzielnej odprawy online. W cenie biletu nie jest zawarty darmowy bagaż rejestrowany, ale podróżni mogą wykupić przewóz bagażu o wadze do 32 kg (ceny są zróżnicowane w zależności od wagi, a jeden pasażer może wykupić aż do sześciu toreb).

Pierwsze wrażenie po wejściu na pokład jest bardzo dobre. Nowa kabina A321 jest jasna i przestronna, posiada 230 foteli. Jest utrzymana w nowej kolorystyce, będącej połączeniem niebieskich obić foteli z różowymi obszyciami. Fotele są wygodniejsze i choć pokład skonfigurowano dla maksymalnej dopuszczalnej przez przepisy bezpieczeństwa liczby pasażerów (230 osób), oferują więcej miejsca na nogi. Reporter Pasazer.com, który mierzy 185 cm, nie narzekał na brak miejsca.

Również schowki na bagaże są zdecydowanie większe, co nie zmienia faktu, że duży bagaż podręczny zostanie w Wizz Airze nadal płatny (w taryfie Go duży bagaż o wadze do 15 kg jest bezpłatny). Za darmo na pokład można wnieść bagaż o wymiarach do 42x32x25 cm bez ograniczeń wagowych. Pasażerowie z wykupionym priorytetowym wejściem na pokład mogą wnieść na pokład drugą sztukę bagażu (np. torebkę, laptopa czy aparat fotograficzny). Wszyscy podróżni mogą też niezależnie od rodzaju biletu wnieść do samolotu osobno zakupy z lotniskowej strefy handlowej.

Dla porównania, obecnie używane airbusy A320 mogą zabrać na pokład 180 osób. Do obsługi wymagają czteroosobowego personelu pokładowego i dwóch pilotów. W przypadku A321ceo na pokład może wejść 230 osób, przy czym do obsługi pasażerów potrzebna jest jedna osoba więcej oraz także dwóch pilotów. Model A321 jest zdecydowanie, o prawie 7 m, dłuższy od A320. Ma 44,5 m długości i 12 m wysokości. Rozpiętość skrzydeł wynosi prawie 38 m. Wysokość i rozpiętość, podobnie jak szerokość kabiny (3,70 m) są takie same dla obydwu modeli.

Na jeszcze większą ilość miejsca na nogi mogą liczyć pasażerowie, którzy zdecydują się wykupić miejsca przy wyjściach ewakuacyjnych (w rzędach 11, 12 i 26). Może być to bardzo opłacalne na długich trasach, bo nawet wysokie osoby dadzą tam radę wyprostować nogi, nie dotykając fotela z przodu. Jak żartowały podczas lotu stewardesy - to teraz odpowiednik klasy biznes na pokładzie Wizz Aira. Co prawda w airbusie A320 również znajdują się miejsca przy wyjściach ewakuacyjnych, nie oferują one takiego samego komfortu. Wynika to z tego, że w mniejszym airbusie wyjścia ewakuacyjne nie są pełnowymiarowymi drzwiami.

W A321 w rzędzie przy wyjściu ewakuacyjnym można dodatkowo zwrócić uwagę na "jump seat", czyli zwrócone w odwrotnym kierunku niż fotele pasażerów miejsce, na którym podczas startu i lądowania siada członek lub członkini załogi pokładowej. W przypadku A320, takie fotele są tylko na początku i końcu samolotu. Wynika to z tego, że przepisy bezpieczeństwa wymagają dodatkowego stanowiska obserwacji kabiny przez załogę w dłuższym A321.

140 maszyn typu A321 (w wersjach ceo i neo), które zamówił Wizz Air, zostanie dostarczone do 2024 r. 30 nowych Airbusów A321ceo dołączy do floty linii do 2018 r., a w 2019 r. Wizz Air otrzyma pierwszego ze 110 zamówionych podczas Paris Airshow w 2015 r. A321neo. Dostawy A321neo zaplanowane są do 2024 r.

Jak chwali się węgierski przewoźnik, zamówione maszyny są najbardziej ekonomicznymi samolotami dostępnymi obecnie na rynku. Dzięki większej liczbie miejsc i tylko nieco wyższym kosztom eksploatacji samolot ten oferuje w przeliczeniu na fotel lepsze parametry ekonomiczne niż mniejsze A320.

Potwierdzają to piloci, z którymi rozmawialiśmy. Według nich, samolotami tego typu lata się lepiej i zdecydowanie ekonomiczniej.

Wizz Air najnowszym airbusem wprowadza nowy poziom podróżowania liniami niskokosztowymi. Nie można tego oczywiście porównywać z klasami premium linii tradycyjnych, jednak inwestycja w nowoczesne maszyny tego typu to dobry krok ze strony węgierskiego przewoźnika. Nowe, odświeżone wnętrze i zmodyfikowane fotele oraz bardziej pojemne schowki bagażowe zwiększają komfort podróży. Do tego A321 oferuje wprawdzie płatne, ale bardzo komfortowe miejsca przy wyjściach ewakuacyjnych. Dodatkowym plusem jest to, że w większej kabinie łatwiej o miejsce z dala od silników, gdzie jest znacznie ciszej.

fot. Piotr Bożyk, Jakub Bujnik, Wizz Air
grafika Dominik Sipinski

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
malin 2017-01-02 14:20   
malin - Profil malin
Dobrze, że oblatywacz o nowym Airbusie, ale jeżeli już tyle danych technicznych jest to poprosiłbym o najważniejsze: rozmiar fotela i odstępy między fotelami - w porównaniu np. do standardowego A320 w Wizz i B737-800 Ryanair - jest więcej cali/cm niż w tamtych?
gość_c735f 2017-01-02 11:10   
gość_c735f - Profil gość_c735f
Ej, janusze latania, to jest tania linia a nie emirates z prywatną łazienką i darmowym whiskey. Tu się upycha dużo siedzeń, bo na tym się przede wszystkim zarabia.
gość_b1c51 2017-01-01 13:45   
gość_b1c51 - Profil gość_b1c51
"wygodne fotele" -> :D :D :D. Łatka "Pudelka o lataniu" pasuje do Was jak ulał.
Fotele, nie dość że okropnie niewygodne, to jeszcze upchnięte tak, że bardziej się nie dało.
Lecieliście w ogóle tą puszką na sardynki?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wizy
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska

dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Rezerwuj hotel
Wizy