Sprzedaż duty free w Europie bez zmian

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
22 grudnia 2016 10:46
W listopadzie miał miejsce silny spadek sprzedaży duty free w Azji, podczas gdy w Europie sprzedaż pozostała na tym samym poziomie - informuje najnowszy raport Global Blue.
Reklama

W Azji sprzedaż Tax Free Shopping (TFS) liczona rok do roku spadła o 7 proc., za czym stoi 6 proc. spadek średniej sumy wydawanej na zakupy. Zdaniem raportu za spadkami stoją negatywne czynniki makroekonomiczne.

- Listopad jest na ogół okresem mniejszej ilości podróży w Azji i wyniki sprzedaży TFS są tego odbiciem. Japoński jen zbliżył się do innych globalnych walut pomagając osiągnąć wyższy TFS w sprzedaży krajowej. Pomimo że wartość sprzedaży w sklepach spadła o 8 proc. w stosunku do października, liczba transakcji duty free wzrosła o 11 proc. - informuje raport.

Na wydatki chińskich konsumentów wpływ miała dewaluacja juana, która spowodowała, że zakupy stały się dla nich droższe. Lliczba transakcji wzrosła o 4 proc, ale o 4 proc. spadała średnia suma wydawana na zakupach.

Największe spadki w Azji odnotowano w Hongkongu (33 proc.) oraz na Tajwanie (22 proc.)

W Europie listopad jest drugim miesiącem, w którym sprzedaż utrzymuje się na tym samym poziomie. Również w porównaniu do 2015 r. sprzedaż w listopadzie 2016 r. pozostaje bez zmian.

- Pomimo spadku sprzedaży TFS odnotowanemu w styczniu tego roku, kontynuacja stabilizacji wyników może być wytłumaczona luzowaniem się negatywnych czynników makroekonomicznych mających wpływ na branżę towarów luksusowych. Czynniki te obejmowały osłabienie chińskiej gospodarki oraz utrzymujący się wpływ ataków terrorystycznych w Europie z początku roku. Stabilizacja ta jest szczególnie zachęcające w świetle szerokiej bazy porównawczej od listopada 2015 r. - czytamy w raporcie.

Liczba transakcji TFS liczona rok do roku spadła o 2 proc. w listopadzie w porównaniu do -5 proc. w październiku, podczas gdy średnia wartość wydatków przypadających na transakcję pozostała pozytywna trzeci miesiąc z rzędu.

Na pozytywne wyniki przełożenie miały umocnienie się amerykańskiego dolara, wzrost ceny ropy oraz poprawa nastrojów konsumenckich w Chinach, zachęcające do większych zakupów w Europie.

Sprzedaż TFS rosła także w Rosji, co jest wynikiem stabilizowania się rosyjskiej gospodarki, wzmocnienia pozycji kraju na świecie oraz odzyskiwaniem wartości przez rubla.

W listopadzie silne wzrosty sprzedaży duty free odnotowane zostały w Wielkiej Brytanii. Osłabiający się po Brexicie funt brytyjski zachęcał turystów odwiedzających kraj do zakupów. O 16 proc. zwiększyła się liczba transakcji, a o 24 proc. wzrosła średnia wartość wydatków na pojedynczą transakcję. Jak odnotowuje Global Blue dobre wyniki w Wielkiej Brytanii generowane są przez turystów z Azji - 25 proc. obrotów to zakupy dokonywane przez Chińczyków, co stanowi 63 proc. wzrostu w stosunku do listopada 2015 r.

Liczba transakcji TFS poprawiała się we wszystkich głównych kierunkach turystycznych za wyjątkiem Włoch, gdzie spadek turystów z Rosji i Chin wpłynął na obniżenie liczby transakcji ( -11 proc. rok do roku dla 12 miesięcy i -9 rok do roku w listopadzie).
Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama