×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lotnisko w Kopenhadze będzie większe


Port lotniczy w Kopenhadze zainwestuje ok. 20 mld koron (ok. 11 mld zł) w rozbudowę, która pozwoli zwiększyć przepustowość portu lotniczego do 40 mln pasażerów rocznie. Powiększona zostanie m.in. strefa handlowa lotniska.


To jeden z największych prywatnych projektów budowlanych w Danii.

- Ruch w Kopenhadze wzrósł mocno w ostatnich latach i ten trend cały czas trwa. Dlatego musimy zadbać o zapewnienie rozwoju lotniska, a to oznacza jego rozbudowę. Potrzebujemy więcej przepustowości do obsługi pasażerów i bagażu, a także więcej stanowisk postojowych i gate'ów - zapowiedział Thomas Woldbye, prezes portu lotniczego w Kopenhadze. 

W ramach inwestycji powiększony zostanie terminal. Spółka chce rozbudować pirs B przeznaczony dla połączeń europejskich i skandynawskich oraz pirs C, z którego korzystają samoloty szerokokadłubowe obsługujące trasy dalekodystansowe. Zbudowany zostanie także dodatkowy pirs dla linii niskokosztowych. Po modernizacji powierzchnia płyty postojowej podwoi się do 1,9 mln m kw., a liczba stanowisk wzrośnie z obecnych 78 do 124. 


Spółka zamierza lepiej zintegrować istniejące terminale, a ścieżka pasażera zostanie przebudowana w taki sposób, aby podróżni nie odczuwali różnicy pomiędzy poszczególnymi budynkami. Hala przylotów zostanie powiększona i zmodernizowana w taki sposób, aby wpuścić do niej więcej światła dziennego (obecnie w hali odbioru bagażu w ogóle nie ma okien). 

Do istniejącej stacji kolejowej, na której zatrzymują się pociągi konwencjonalne z Kopenhagi, innych dużych miast Danii (m.in. Odense i Aarhus) oraz z Malmo w Szwecji, dobudowane zostaną perony dla pociągów dużych prędkości. Umożliwi to bezpośrednie połączenie lotniska m.in. z Hamburgiem i Oslo. 

Lotnisko zamierza też zwiększyć powierzchnię komercyjną na lotnisku, zbudować nowe biurowce oraz nowy hotel przylotniskowy. Dzięki temu mają wzrosnąć przychody z działalności pozalotniskowej. Nowe sklepy pojawią się m.in. w przebudowanej po połączeniu terminali części ogólnodostępnej. Nowe pirsy oraz zmiana ścieżki pasażera przylatującego dadzą też możliwość na wydzielenie nowych sklepów.


Według szacunków spółki, w trakcie budowy pracę na lotnisku znajdzie ok. 12,5 tys. nowych osób. Do obsługi powiększonego lotniska potrzeba będzie ok. 9 tys. pracowników.

Lotnisko w Kopenhadze obsłuży w tym roku ok. 29 mln pasażerów - o ok. 9 proc. więcej niż przed rokiem.

fot. Copenhagen Airports, Dominik Sipinskigość_3041b - Profil
gość_3041b
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie