W Krakowie będzie nowy system nawigacyjny

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
16 grudnia 2016 10:04
5 komentarzy
Przedstawiciele Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej oraz zarządu Kraków Airport podpisali list intencyjny dotyczący współpracy mającej na celu uruchomienie na krakowskim lotnisku systemu nawigacyjnego GBAS (Ground Based Augmentation System).
Reklama

System GBAS wykorzystuje satelitarną technologię wspomagającą system nawigacyjny kontroli ruchu lotniczego. Dzięki instalacji tego systemu podczas budowy nowej drogi startowej krakowskie lotnisko nadal będzie mogło przyjmować samoloty w gorszych warunkach pogodowych.

Obecnie system GBAS funkcjonuje na największych lotniskach w Stanach Zjednoczonych (np. w San Francisco), w Europie (np. Frankfurt, Malaga, Brema, Zurych). Przewiduje się, że w przyszłości system GBAS stanie się alternatywą dla obecnie funkcjonujących systemów ILS, jednak w najbliższej przyszłości oba systemu będą działać równolegle, zapewniając szerszy dostęp przewoźników do lotniska.

Nowa technologia umożliwia nie tylko równoczesne zapewnienie podejść do lądowania o precyzji porównywalnej z ILS na wszystkich kierunkach drogi, ale także przenoszenie operacji lotniczych z określonej drogi startowej na inną bez konieczności instalowania dodatkowych urządzeń, a przede wszystkim elastyczność w projektowaniu procedur dolotowych na lotnisku. Pośrednio wprowadzenie nowej technologii wpłynie na zmniejszenie zużycia paliwa przez linie lotnicze oraz projektowanie tras nad obszarami mniej zaludnionymi.

W Krakowie z uwagi na planowaną budowę nowej drogi startowej, przy zachowaniu ciągłości funkcjonowania lotniska, system GBAS ułatwi płynne przeniesienie operacji lotniczych z dotychczasowej drogi startowej na nową, ponieważ ten sam system będzie działał również na nowej drodze startowej.

- Krakowskie lotnisko wspiera innowacyjne rozwiązania także w zakresie nawigacji lotniczej. System GBAS jest systemem, który w przyszłości z dużym prawdopodobieństwem będzie stanowił podstawową pomoc nawigacyjną dla pilotów - powiedział Radosław Włoszek, prezes zarządu Kraków Airport. - Niemniej jednak na głównym kierunku nowej drogi startowej przewidujemy funkcjonowanie również systemu ILS, który jest obecnie podstawowym systemem nawigacji lotniczej.

- Polska Agencja Żeglugi Powietrznej aktywnie wspiera innowacyjne technologie w polskich portach lotniczych. Wdrożenie systemu oraz procedur operacyjnych opartych o GBAS jest elementem wspierającym rozwój krakowskiego lotniska, jednocześnie umożliwiając zdobywanie cennych doświadczeń przez PAŻP, przy okazji zacieśniając współpracę obu firm. ILS i GBAS będą się uzupełniać, rolą PAŻP jest zapewnić bezpieczną i efektywną ich eksploatację - mówi wiceprezes PAŻP ds. żeglugi powietrznej, Robert Bogacki.
Ten artykuł powstał na podstawie materiałów prasowych nadesłanych do redakcji przez podmiot trzeci. Portal Pasazer.com nie bierze odpowiedzialności za merytoryczną treść artykułu, którego nie jest autorem.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kelo 2016-12-16 17:55   
Kelo - Profil Kelo
Linki do Gbas'ów WAW/KRK
zobacz link
zobacz link
gość_2f2fa 2016-12-16 15:26   
gość_2f2fa - Profil gość_2f2fa
Światła od 07 przecież są, ale uproszczone tzw. SALS. Pewnie na nowym z obu stron będzie pełne oświetlenie, a sam ILS być może najwyższej kategorii na głównym kierunku.
Kelo 2016-12-16 12:54   
Kelo - Profil Kelo
Czyli będzie "IlS" w postaci Gbas na kierunku 07 bez instalowania lamp :D Piloci będą musieli mieć zaje....e silną psychikę :P do samego końca w ciemności lądowanie, żadnego światła na końcu xD ^_^ ?
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama