×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Iran Air chce kupić 80 boeingów


Należące do państwa linie lotnicze Iran Air podpisały umowę, na mocy której kupią od Boeinga 80 samolotów.


Na mocy podpisanej umowy, Iran Air kupi 50 boeingów 737 MAX 8, 15 boeingów 777-300ER oraz 15 boeingów 777-9. Pierwsze samoloty zostaną dostarczone w 2018 r., a dostawy potrwają 10 lat. Jak poinformował Boeing, wartość zamówienia według cen katalogowych wynosi 16,6 mld dolarów, a kontrakt został zaaprobowany przez rząd USA. 

- Dzisiejsze porozumienie wesprze dziesiątki tysięcy miejsc pracy bezpośrednio związanych z produkcją i dostawami boeingów 777-300ER oraz prawie 100 tys. miejsc pracy w amerykańskim łańcuchu dostaw dla lotnictwa przez cały okres dostaw - napisał Boeing w oświadczeniu. 

Umowa jest następstwem listu intencyjnego, podpisanego w czerwcu tego roku, odnośnie dostaw, które pomogą Iranowi w odnowieniu i rozwoju floty starzejących się samolotów. Jest to największy amerykańsko-irański kontrakt podpisany od czasu irańskiej rewolucji islamskiej z 1979 r. 

Najnowsza umowa boeinga z Iran Air to kolejna umowa na dostarczenie samolotów do tego kraju, po tym, gdy w ubiegłym roku USA oraz społeczność międzynarodowa zgodziły się znieść obowiązujące przez wiele lat sankcje gospodarcze nałożone na ten kraj, w zamian za odejście przez Iran od swojego programu nuklearnego. Na początku roku Iran podpisał z europejskim konsorcjum Airbus umowę na dostarczenie 118 samolotów. W sierpniu ogłoszono, że 20 samolotów dostarczy japoński producent Mitsubishi Regional Jet. 

Zniesienie sankcji na Iran było krytykowane przez amerykańskiego prezydenta-elekta, Donalda Trumpa oraz przez Republikanów zasiadających w Kongresie USA, którzy starają się nie dopuścić do realizacji porozumienia. W zeszłym miesiącu Izba Reprezentantów Kongresu USA przegłosowała ustawę zatrzymującą sprzedaż samolotów do Iranu. Jeżeli ustawa zostanie zaaprobowana, to uniemożliwi ona amerykańskiemu skarbowi państwa wydawanie licencji, które są wymagane przez amerykańskie banki do finansowania sprzedaży samolotów. gość_63396 - Profil
gość_63396
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie