Ryanair jednak bez zniżek we Frankfurcie

Tomasz Śniedziewski - Profil Tomasz Śniedziewski
09 grudnia 2016 06:18
8 komentarzy
Ryanair, który otwiera na głównym lotnisku we Frankfurcie bazę, nie będzie mógł liczyć na zniżki od opłat lotniskowych dla nowej linii. Rząd landu Hesja uznał, że takie ulgi byłyby sprzeczne z przepisami. Zniżki otrzyma za to Lufthansa.

Reklama
Na początku listopada linie lotnicze Ryanair zapowiedziały, że otworzą na głównym lotnisku we Frankfurcie swoją kolejną bazę. Decyzja irlandzkiego przewoźnika niskokosztowego, była zaskoczeniem, gdyż wcześniej Ryanair deklarował, że lotnisko we Frankfurcie jest jednym z tych portów lotniczych, na których nie planuje działalności.

Na zmianę postawy Ryanair wpłynął fakt, że Fraport zaczął zabiegać o przewoźników niskokosztowych i zgodził się spełnić wymagania przewoźnika dotyczące m.in. krótkiego czasu obsługi naziemnej samolotu. Ponadto lotnisko we Frankfurcie obiecało, że zaadaptuje dla Ryanaira część przestrzeni w terminalu, aby odprawa odbywała się szybko i bez dużych kolejek.

Inni przewoźnicy latający z Frankfurtu, zrzeszeni w organizacji BARIG (Board of Airline Representatives in Germany) podejrzewali, że za decyzją Ryanair o uruchomieniu operacji z Frankfurtu stoi też obietnica znacznych zniżek ze strony portu lotniczego. Ryanair miał ją otrzymać jako nowy przewoźnik na lotnisku. Zdaniem BARIG wszystkie linie lotnicze powinny ponosić takie same opłaty, niezależnie od tego czy są nowymi przewoźnikami, czy latają z Frankfurtu od jakiegoś czasu.

Do sprawy ustosunkował się minister gospodarki i transportu landu Hesja, w którym leży lotnisko, Tarek Al-Wazir. Poparł on stanowisko BARIG. Według resortu korzystniejsze warunki handlowe dla przewoźników, którzy dopiero rozpoczynają współpracę z lotniskiem lub do tej pory prowadzili na nim operacje w niewielkim zakresie, byłyby wykroczeniem przeciwko obowiązującym przepisom - informuje "Rzeczpospolita".

W rezultacie, nowe zasady handlowe portu lotniczego we Frankfurcie nie przewidują rabatów dla nowych przewoźników. Od 1 stycznia o 15 proc. zdrożeją opłaty za operacje startu i lądowania dla głośnych samolotów, co zdaniem władz landu ma skłonić linie lotnicze do wykorzystywania swoich najcichszych maszyn na trasach do Frankfurtu. Na zniżki będą mogli za to liczyć przewoźnicy, których samoloty wyposażone są w system precyzyjnego podejścia do lądowania wspomaganego satelitarnie (Ground Based Augumentation System), oraz ci przewoźnicy, którzy którzy we Frankfurcie obsługują najwięcej pasażerów.

- Tym samym znika system rabatów dla linii, które dopiero pojawiają się na lotnisku we Frankfurcie albo były na nim do tej pory obecne w niewielkim stopniu - ocenia Al-Wazir, cytowany przez "Rzeczpospolitą".

Nowy system, przyznający zniżki liniom obsługującym najwięcej pasażerów faworyzuje za to największego przewoźnika we Frankfurcie, Lufthansę.

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
gość_fa213 2016-12-10 11:35   
gość_fa213 - Profil gość_fa213
Jeśli te szepty przy lunchu to prawda, to szkoda, bo nie powinno tak być - ale przynajmniej mają na tyle przyzwoitości, żeby zachowywać pozory. Nie ma w ogóle co gadać o tej firmie, to najgorsze dno. Ale na wielu trasach są alternatywy, często low-cost, bo przecież niemało ludzi nie planuje wydatków na bilety w drogich liniach.
A niemiecka umowa z Pesą została zerwana - ale akurat to nie jest nic fajnego, żeby po Polsce jeździły tylko albo przede wszystkim ich pociągi, bo Pesa robi buble. Wiem od maszynistów, którzy potem muszą tym jeździć, że ta fabryka nie poprawia jakości w czasie. Dobrze, że chociaż z punktu widzenia pasażera jest co pochwalić.
gość_ae015 2016-12-09 22:11   
gość_ae015 - Profil gość_ae015
Ludzie to jednak gupcy, wyjdzie jakiś politykier i powie "FR nie dostaje zniżek" i już wszyscy zadowoleni, a prawda jest taka że podczas lunchu wysłannicy p. O'Leary'ego z przedstawicielami FRA ustalili sposoby jak to zrobić, żeby nikt się nigdy nie dowiedział że FR dostał to co zawsze, czyli dopłaty do latania. W taki czy inny sposób.
lysypiotr76 2016-12-09 20:52   
lysypiotr76 - Profil lysypiotr76
spotter10 - Zgadzam się z Tobą. Ostatnio w Polsce też to się zmienia. Choćby przykład stołecznego lotniska Chopina gdzie LO również zostało ,, dopieszczone" zniżkami.Największa
 - Profil gość
Reklama
Kup bilet Więcej
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Reklama

N