airberlin sprzedał udziały w Niki

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
08 grudnia 2016 06:15
Niemiecki przewoźnik sprzedał 40 proc. akcji austriackiej linii swojemu największemu udziałowcowi, arabskiej spółce Etihad. Wartość transakcji to 300 mln euro.
Reklama

Transakcja to element strategii odchudzania linii airberlin i koncentracji na działalności, która może potencjalnie przynieść zyski. Przewoźnik od dawna notuje bowiem straty. airberlin skupia się na budowaniu siatki dowozowej z Europy do hubów w Berlinie-Tegel i Dusseldorfie oraz obsługiwanych z tych dwóch lotnisk połączeniach dalekodystansowych.

Równocześnie sprzedaż udziałów w Niki otwiera drogę do stworzenia nowej linii wakacyjnej jako partnerstwa TUI Group i Etihad Airways. Ma ona powstać m.in. na bazie austriackiej spółki.

W ramach transakcji airberlin odstąpi Niki także część slotów (praw do lądowania) na lotniskach w Europie Południowej (m.in. na Kanarach i Maderze), Afryce Północnej i Turcji. Transfer ma zostać sfinalizowany, podobnie jak sprzedaż akcji, po uzyskaniu zgód regulacyjnych przed szczytem sezonu letniego 2017 r.

airberlin zakończy również leasing 14 boeingów 737-800 od TUIFly - samoloty te zostaną wykorzystane do budowy nowej spółki wakacyjnej.

Wszyscy pasażerowie, którzy kupili już bilety na loty airberlin obsługiwane przez Niki, mają zagwarantowane miejsce na te połączenia, nawet jeśli będą one obsługiwane przez nową linię.

Po transakcji Etihad Airways będą mniejszościowym udziałowcem Niki. Większość akcji jest w rękach prywatnych austriackich fundacji.

Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama