×
Zaloguj się

Posiadasz już konto w portalu pasazer.com? Zaloguj się i zacznij korzystać ze swoich przywilejów zarejestrowanego użytkownika.


lub


Lubuskie szuka chętnych na loty do Warszawy


Urząd Marszałkowski województwa lubuskiego rozpisał przetarg na loty z Babimostu do Warszawy. Kontrakt ze Sprint Airem, który obecnie obsługuje tę trasę, obowiązuje tylko do końca roku.


Oficjalnie ogłoszony przetarg dotyczy promocji regionu poprzez połączenia lotnicze. W praktyce to jednak metoda na pozyskanie przewoźnika łączącego Babimost z Warszawą. 

Obecnie połączenia pięć razy w tygodniu oferuje Sprint Aira. Linia oferuje poranne wyloty z Babimostu i wieczorne powroty 33-miejscowym samolotem saab 340. Przewoźnik w 2016 r. za obsługę połączeń między Babimostem a Warszawą zainkasował 7,4 mln złJak wyliczyliśmy w 2011 r., spośród wszystkich dopłacających liniom lotniczym regionów, w lubuskiem wartość umowy w przeliczeniu na pasażera jest najwyższa. Obecnie wynosi ona ok. 430 zł na pasażera (przy założeniu 100-proc. wypełnienia samolotów Sprint Aira). 

Obecny kontrakt wygasa jednak z końcem grudnia. Teraz województwo szuka chętnego do dalszej obsługi tej trasy.

Wartość zamówienia opiewa na ponad 9,8 mln zł brutto, a realizacja zamówienia ma trwać 22 miesiące. Przewoźnik, który wygra przetarg musi dysponować na trasie do Warszawy samolotami co najmniej 30-miejscowymi. Może wykonywać loty bezpośrednio na trasie z Babimostu do Warszawy i z powrotem lub wykonywać międzylądowania w Babimoście podczas innych połączeń lotniczych między Warszawą a portami lotniczymi Unii Europejskiej. Harmonogram cotygodniowych połączeń lotniczych będzie ustalany w wyniku uzgodnień między zamawiającym a przewoźnikiem.

Wymogiem postawionym przewoźnikom jest też zapewnienie stałego transportu autobusem o pojemności minimum 16 pasażerów z i do Zielonej Góry oraz transportu okazjonalnego z i do Gorzowa Wlkp. według bieżących rezerwacji lub potrzeb pasażerskich. 

Województwo oczekuje m.in. promocji regionu na stronie internetowej przewoźnika, poprzez mailing oraz na pokładach samolotów. Na dwóch samolotach linii mają pojawić się też logotypy województwa. Efektywność promocji poprzez stronę internetową oraz propozycje dodatkowych metod promocji mają aż 40-proc. udział w kryteriach oceny ofert. Pozostałe 60 proc. to cena.


Termin składania ofert upływa 4 stycznia 2017 r. Taki termin składania ofert oznacza, że województwo będzie zapewne próbowało aneksować obecną umową ze Sprint Airem, aby nie dopuścić do przerwy w wykonywaniu lotów. 

- Realizujemy połączanie Zielona Góra-Warszawa od 2011 r., więc w sposób naturalny jesteśmy zainteresowani ogłoszonym niedawno przetargiem. Jednak wiążąca decyzja o udziale w niem jeszcze nie zapadła. Jesteśmy na etapie analizowania wymogów przetargu - przekazała Adriana Fibingier-Pawelska, dyrektorka ds. marketingu i PR Sprint Aira, w mailu do redakcji Pasazer.com.

Województwo planuje ogłosić osobny przetarg na połączenia zagraniczne z Babimostu. Na razie nie wiadomo jednak, jaki będzie ich budżet. 

Dzięki obsługiwanym przez Sprint Aira lotom nieco wzrosła liczba pasażerów w Babimoście. W 2012 r. było ich 10,7 tys., w 2013 r. - 12,2 tys., a w 2014 r. - 12,3 tys. W 2015 r. nastąpił duży wzrost do ponad 17 tys., ale było to spowodowane przekierowaniami czarterów z Poznania podczas remontu tego lotniska. Do końca października lotnisko w Babimoście odprawiło w tym roku 7,1 tys. pasażerów. 

fot. Piotr Bożykgość_69dbf - Profil
gość_69dbf
  

Pasazer.com na FacebookuSpodobał Ci się nasz artykuł?

Zapisz się do newslettera by być na bieżąco!

Wylot z:

Przylot do:

  • Data wylotu:

  • Data powrotu:

Pasażerowie:

Cel podróży:
  • Data wyjazdu:
  • Data powrotu:

Kraj podróży:

Okazje z lotniska
  • Okazje pasażera
Sprawdź wszystkie