Otwarte niebo między Australią a Chinami

Dominik Sipiński - Profil Dominik Sipiński
05 grudnia 2016 11:22
Władze krajów podpisały porozumienie, które znosi ograniczenia dotyczące liczby połączeń lotniczych między Australią a Chinami. Liczba połączeń między tymi państwami już wcześniej gwałtownie rosła.
Reklama

Przedstawiciele branży lotniczej z obydwu państw entuzjastycznie przywitali nowe porozumienie.

- Jesteśmy zachwyceni, że to nowe porozumienie docenia wielki potencjał rynku chińskiego dla australijskiej turystyki i handlu. Nasi partnerzy wśród linii lotniczych byli zainteresowani kolejnymi połączeniami między tymi krajami. Dzięki tej decyzji wzrośnie podaż miejsc, a za tym podąży popyt, co zwiększy wartość dodaną dla naszej gospodarki - powiedział Kerrie Mather, prezes lotniska w Sydney.

Porozumienie weszło w życie w momencie podpisania. Zgodnie z nim zniesione zostały wszystkie ograniczenia dotyczące liczby i kierunków połączeń między Australią a Chinami. Loty są możliwe do i z każdego lotniska, które ma status portu międzynarodowego.

Po raz ostatni limity zostały zliberalizowane w styczniu 2015 r. i od tego czasu miał miejsce gwałtowny rozwój przewozów między tymi dwoma krajami. Samo Sydney w 2016 r. ogłosiło sześć nowych tras do Chin - od stycznia 2017 r. z lotniska w największym mieście Australii będą funkcjonowały połączenia do 14 miast w Państwie Środka.

Połączenia z Australia ma 14 miast w Chinach oraz Hongkong. Z kolei loty do Chin oferują cztery miasta w Australii (Sydney, Melbourne, Adelaide i Perth).

W listopadzie 2016 r. między Chinami a Australią linie lotnicze zaplanowały 516 rotacji - o 21,6 proc. więcej niż rok wcześniej. Liderem pod względem liczby połączeń są linie China Southern Airlines (179 rotacji) i China Eastern Airlines (112 rotacji). Dla porównania, jedyna australijska linia na tym rynku, Qantas, oferuje tylko 27 rotacji.

Rząd Australii, że liczba chińskich turystów będzie nadal rosła w szybkim tempie. Według ministra handlu, turystyki i inwestycji Stevena Ciobo w zeszłym roku do Australii dotarł milion turystów z Chin, o 22,3 proc. więcej niż rok wcześniej. Wydali oni w kraju 9 mld dolarów australijskich.

Zniesienie barier dotyczy jedynie przewoźników z Australii i Chin. Zawiera także ułatwienia dotyczące lotów code-share.Reklama

Ostatnie komentarze

 - Profil gość
Kup bilet Więcej
Rezerwuj loty
dorośli
(od 18 lat)
młodzież
(12 - 18 lat)
dzieci
(2 - 12 lat)
niemowlęta
(do 2 lat)
Wypożycz samochód
Rezerwuj hotel
Wizy
Okazje z lotniska
Okazje pasażera
Reklama